• Ana Sayfa
  • Genel
  • Yunanistan, Türkiye üzerinden yapılan sığınma müracaatlarını kabul etmeyecek

Yunanistan, Türkiye üzerinden yapılan sığınma müracaatlarını kabul etmeyecek

Yunanistan, Türkiye üzerinden yapılan sığınma müracaatlarını kabul etmeyecek
Okunuyor Yunanistan, Türkiye üzerinden yapılan sığınma müracaatlarını kabul etmeyecek

M t 3sBmyUe2h7KdPG 94Q

Yunanistan’ın Türkiye üzerinden yapılan sığınma müracaatlarını kabul etmeyeceği bildirildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ile Göç ve İltica Bakanlığı tarafından yayımlanan ortak açıklamada, “Yunanistan mevzuatı, Türkiye’yi mülteciler için inançlı bir üçüncü ülke olarak tanımlıyor. Bu karar, Suriye, Afganistan, Pakistan, Bangladeş ve Somali’den gelen sığınmacıları kapsıyor” tabirleri kullanıldı.

Milletlerarası muhafaza müracaatında bulunan muhakkak kategorilerdeki şahısların ömür şartları ve insan haklarına ait Türkiye’deki mevcut durum hakkında tüm şimdiki bilgiler dikkate alınarak bu kararın oluşturulduğu belirtilen açıklamada, Türkiye’nin bu ülkelerden gelen sığınmacıların memleketler arası muhafaza müracaatlarının kıymetlendirilmesine ait tüm şartları sağladığı lisana getirildi.

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, mevzuya ait yaptığı yazılı açıklamada, artık bu ülkelerden gelenlerin Türkiye üzerinden yaptıkları sığınma müracaatlarını kabul etmeyeceklerinin altını çizerek, “Türkiye’nin inançlı üçüncü ülke olarak nitelendirilmesi, yasa dışı mülteci akışlarıyla gayret ve insan kaçakçılığının önüne geçmek ismine kıymetli bir adımdır” değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan, sık sık Ege’de sığınmacıları yasa dışı halde Türkiye’ye “geri itme” hadiseleriyle gündeme geliyor. Memleketler arası basın ve insani yardım kuruluşlarının bu taraftaki çok sayıda rapor ve haberine karşın Atina idaresi bu suçlamaları kabul etmiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın