Yoast SEO Rehberi | En iyi WordPress SEO Eklentisi – Kurulum ve Ayarlar

Yoast SEO, en popüler ve en iyi WordPress SEO eklentisidir. Bunun sebebi başka hiçbir SEO eklentisinin yakınına dahi yaklaşmadığı özellikleri barındırmasıdır. Yoast SEO hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey kullanıcılar için ideal bir tercih olabilir.

Ancak en iyi verimi almak, arama motorlarında daha görünür olabilmek için ayarlar doğru ve eksiksiz yapılmalıdır. Bunun için 2018’in en güncel Yoast SEO rehberini sizler için derledik.

Yoast SEO Ayarları


İçindekiler / Hızlı Erişim

> Yoast SEO Kurulumu

> Araçlar

Ayarları İçe / Dışa Aktarma

Dosya Düzenleyici

Toplu Düzenleyici

Metin Bağlantı Sayacı

> Yoast Özelliklerini Seçme

> Arama Konsolu

Tarama Hataları Düzeltme

Web Yöneticisi Araçlarını Ayarlama

> Arama Görünümü (Search Appearance)

Genel

İçerik Türleri (Content Types)

Media (Ortam)

Kategoriler

Arşiv

Breadcrumbs (Yol Haritası)

RSS

> Sosyal Medya Ayarları

Facebook

Twitter

Pinterest

Google+

> Yoast SEO Premium

Anahtar Kelime Optimizasyonu

İç Bağlantı Önerileri

No Ads – Reklam kaldırma

SEO Analizi

> Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)

> Anahtar Kelime Araştırması


Yoast SEO Eklentisi Nasıl Kurulur?

WordPress SEO’ya yeni bir başlangıç yapıyorsanız WordPress kontrol panelinizin sol tarafında bulabileceğiniz Eklentiler seçeneğinin üzerine gelmeniz gerekir. Üç seçenek içerisinden “Yeni Ekle” ye tıklayın ve ardından, ekranın sağ üst tarafındaki arama satırından “Yoast” kelimesini arayın. Çıkan ilk kutucuktaki Hemen Yükle seçeneğine tıklayın ve yüklendikten sonra, devreye almak için “Etkinleştir” seçeneğini tıklayın.

Yoast SEO kurulum


Araçlar

Yoast sadece sitenizi SEO için mükemmel bir şekilde optimize etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda site yönetimini de kolaylaştırır.

Bu araçlar sayesinde ayalarınızı yedekleyebilir ve bir yedekten içe aktarabilir, robots.txt dosyanızı düzenleyebilir ve her bir içeriğinizi kolay yoldan düzenleyebilirsiniz.

Yoast SEO araçlar

 

İçe / Dışa Aktarma

İçe ve dışa aktarma özelliği, All in One SEO Pack gibi diğer WordPress SEO eklentilerinden, Yoast SEO eklentisine geçiş yaparken işlemleri kolaylaştıracak bir özelliktir. Yoast’tan önce başka SEO eklentisi kullandıysanız ve İçe Aktar ve Dışa Aktar özelliğiyle yedeklediğiniz ayar dosyasını buradan içe aktarabilirsiniz. Ayrıca ayarlarınızı yedeklemek için dışa aktarma özelliğini kullanabilirsiniz.

Dosya Düzenleyicisi

Dosya düzenlemek için herhangi bir neden yoksa ve ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız buradaki menüyle pek bir işiniz yok demektir. Apache web server üzerinde kullanılan .htaccess ve arama motoru örümceklerini yönlendiren robots.txt gibi dosyalar bu menüden düzenlenebilir.

Toplu Düzenleyici

Bu, yazılarınızı ve sayfalarınızı en az çabayla optimize etmenizi sağlayan bir özelliktir.

Sitenizdeki tüm yazı ve sayfaların başlıklarını ve URL’lerini düzenlemenize olanak tanır. URL’lerle uğraşmanızı tavsiye etmemize rağmen, başlıklar kesinlikle odaklanmanız gereken bir unsurdur.

Başlıklarınızı optimize edebileceğiniz birkaç önemli yöntem:

 • Başlıkları daha akılda kalıcı ve muhtemelen tıklanmalarına yol açacak şekilde yeniden yazarak, tıklama oranı ve daha fazla trafik elde etmenize yardımcı olacak şekilde yeniden yazın.
 • İçeriği ilk oluşturduğunuz anda başlıkları hedef anahtar kelimeler için uygun bir şekilde yazmadıysanız, bu araç ile daha iyi anahtar kelime seçimleri yaparak yeniden düzenleyebilirsiniz.

Metin bağlantısı sayacı

Rehberin ileri bölümlerinde değineceğiz ancak bu noktada zaman harcamanıza veya dikkat dağıtmaya değmeyeceğini belirtelim.


Yoast Özelliklerini Seçme – Bazen Az, Daha Fazladır

Bazen az daha fazladır. Yoast eklentisinin özellikleri söz konusu olduğunda daha doğru bir ifade olamazdı.

Yoast SEO birçok özellikle birlikte gelirken, bunların birkaçı ihtiyacımızdan fazladır ve bunları kapatmak daha iyi olur. Neye ihtiyacınız olduğunu ve nelere gerek duymayacağınızı anlayamıyorsanız, aşağıdaki tavsiyeleri takip edebilirsiniz:

 • SEO analysis (SEO analizi): Açık. Metninizin SEO açısından geliştirmek için öneriler sunar. Eğer bir SEO uzmanı değilseniz ve Yoast’ı sadece belirli özellikleri için kullanmıyorsanız, bu özelliği muhakkak ON / Açık moduna getirmelisiniz.
 • Readability analysis (Okunabilirlik analizi): Kapalı. Okunabilirlik özelliğini kapatın (Off konumuna getirin) çünkü tüm önerileri uygularsanız içeriğin bazı kısımları enteresan bir hale gelecektir. Özellikle eklentiyi Türkçe içerikli bir sitede kullanıyorsanız, devrik/anlamsız/yersiz cümleler oluşabilir.
 • Cornerstone content (Köşe taşı içerik): Açık. Köşe taşı içerik özelliği, web sitenizdeki köşe taşı yani gözde içeriği işaretlemenize olanak tanır.
 • Text link counter (Metin bağlantısı sayacı): Açık. Sitelerinizdeki yazıları diğer içeriklere doğal bir şekilde ilişkilendirmeniz gerekir. Bu sayede hem arama motoru örümcekleri içeriği her ziyaret ettiğinde bağlantı verilen içerikten de sinyal alacak, bu iki yazıyı birbiriyle ilişkilendirecektir. Metin bağlantısı sayacını kullanarak hangi içerikten başka bir yazıya kaç bağlantı verilmiş, kaç bağlantı bu yazıyı hedefliyor görebilirsiniz. Özellikle Google’da 1. sıra beklentiniz olan yazılarda bu özellik hayati önem taşıyor.
 • XML sitemaps (XML site haritaları): Açık. Site haritaları, arama motorlarının sitenizi kolayca tanıyabilmesini sağlayan XML formatlı bir liste gibidir. Eğer bir XML Sitemap eklentisi kullanıyorsanız, Yoast XML Site Haritaları özelliğini de devre dışı bırakmak gerekecektir. Giriş seviye bir kullanıcıysanız, ilave bir eklenti yerine Yoast içerisine gömülü olan bu özelliği kullanabilirsiniz.
 • Ryte integration (Ryte entegrasyonu): Kapalı. Ryte haftalık olarak sitenizi inceleyecek, herhangi bir sorun olması durumunda Yoast üzerinden size bildirecektir. Pek önermiyoruz çünkü benzer şeyleri Google Webmaster Tools da yapıyor, siteye ek yük bindirebilir ve elzem bir özellik değil.

Ryte ile neler yapabilirsiniz.

 1. Optimizasyon potansiyelini keşfetmek için teknik ve içerik hatalarını tanımlayın
 2. Riskleri en aza indirmek için web sitenizin performansını sürekli olarak izleyin
 3. Organik arama performansınızı gerçek Google verileriyle izleyin
 4. Farklı cihaz ve ülkelerdeki organik trafiğinizi karşılaştırın
 5. Arama motorlarında daha yüksek sıralamalar için yazılı içeriğinizi geliştirin
 6. Dakikalar içinde herhangi bir anahtar kelime için bütünsel içerik üretin
 • Admin bar menu: Kapalı. Bu noktada büyük olasılıkla üçüncü taraflara ihtiyaç duymazsınız. Bu nedenle Yönetici çubuğu menüsü de devre dışı kalabilir
 • Security: no advanced settings for authors (Güvenlik: yazarlar için gelişmiş ayar görünümü): Kapalı. WordPress sitenize erişen başka yazarlarınız yoksa, yazarlar için Güvenlik özelliğini kullanmanız gerekmez.

Yoast SEO genel ayarlar


Arama Konsolu

Sitenizdeki önemli tarama hatalarını belirlemenize yardımcı olacak bu özelliği kurmak önemlidir. Bu, sitenizi SEO için optimize ederken yapmanız gereken ilk şey olmalıdır.

Özellikle kalıcı bağlantı yapısını değiştirmek, sayfaları silmek ve onları yeniden düzenlemek, yanlış yönlendirmeler yapmak, yeni bir alan adına geçmek ve daha fazlası gibi şeyler yaptıysanız, ne kadar fazla hata bulduğunu görünce şaşırabilirsiniz.

Bu özelliğin güzel tarafı, sitenizin kontrol panelini kullanarak tüm bu hataları düzeltmenize yardımcı olabilmesidir.

Sitenizi yukarıda açıkladığımız gibi Web Yöneticisi Araçları’nı kurarken doğruladıysanız, burada yapmanız gereken tek şey “Google Yetkilendirme Kodunu Al” düğmesini tıklamak, söz konusu sitenin ilişkili olduğu hesapla giriş yapmak, yetkilendirmeyi almaktır. Kodu kopyalayın ve “Authenticate” e tıklayın, işlem tamamdır.

Yoast SEO Arama Konsolu

Tarama Hatalarını Düzeltme

Siteniz bir süredir yayındaysa ve URL yapınızda değişiklikler yaptıysanız veya daha önce başkaları tarafından kullanılmış bir domain üzerine yeni bir site inşa ettiyseniz tarama hataları olabilir. Bu hatalar sadece sitenizin SEO açısından zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda potansiyel ziyaretçilerin daha ilk sayfada sitenizi terk etmesine neden olur.

Arama konsolu yetkilendirmesini tamamlandıktan sonra, tüm tarama hataları için birkaç dakika ile birkaç saat arasında bir süre geçebilir. Bu menü altında “Sayfa bulunamadı” hatalarından, DNS veya sunucu hatalarına, mobil cihazlara kadar tüm URL hataları listelenmiş halde bulabilirsiniz.

Tüm hatalar ortaya çıktığında, onları düzeltme görevine başlamalısınız. Şimdi burada iki seçeneğin var. Onları düzeltmek için kolay yönlendirmeler oluşturmak için Yoast SEO Premium satın alabilir, yönlendirmeyi .htaccess veya kullandığınız sunucu yapısına göre konfigürasyon dosyasından elle gerçekleştirebilir veya çeşitli yönlendirme eklentileri kullanabilirsiniz.

Eğer Yoast Premium’u satın almadıysanız ve çok büyük web sitesine sahip değilseniz, az sayıda içerik için bu yönlendirme / düzeltme işlemlerini elle, tek tek yapmanız tavsiye olunur.

Yoast Premium yıllık ücreti tek için 89 dolar. Eğer büyük hedeflere ve yüksek trafiğe sahipseniz, aylık ücreti hesaplandığında yüksek bir maliyet değil. Ancak başlangıç aşamasında premium sürüm pek de elzem sayılmaz, ücretsiz versiyon işinizi fazlasıyla görecektir.

Yoast SEO 404 yönlendirme

Yukarıdaki resimde https://genelsite.com/ adresimizde bulunan tarama hatalarının bir kısmı görünüyor. Her bir hata altında “Yönlendirme oluştur” seçeneğini tıklamanız ve açılır pencerede yeni URL’yi girmeniz gerekir.

 

Web Yöneticisi Araçlarını Ayarlama

Yoast’ın Web Yöneticisi Araçları’nı kullanmanız önerilir. Sitenizi Google’ın Search Console üzerinden doğrulamanız gerekir.

Tek yapmanız gereken, WordPress yönetim panelinizin sol menüsünden SEO > Genel ayarları alanındaki Web Yöneticisi Araçları sekmesine ilerleyip, Google doğrulama kodu kutusunun altındaki Google Search Console bağlantısını tıklamaktır.

Yoast SEO web yöneticisi ayarları

Sayfa açıldıktan sonra, “HTML etiketi” seçeneğini seçin, gösterdiğiniz kodu kopyalayın ve Google verification code satırına yapıştırın.

Yoast Google Search Console Verification

Benzer işlemleri Bing ve Yandex için de yapabilirsiniz. Bir Çin arama motoru olan Baidu için doğrulama yapmanızın pek önemi olmayacaktır, tabii Çince bir site inşa etmiyorsanız…


Arama Görünümü (Search Appearance)

Sırada Arama Görünümü (Search Appearance) sekmesinde, Genel Ayarlar’dan başlayarak tüm bölümleri inceleyeceğiz. Hangi ayarları kullanıp, hangilerini deaktif olarak bırakacağımıza bakalım.

Search Appearance - Genel

Genel

Başlık ayracı basitçe, site sloganı ile site adını ayıran bir özelliktir. Biz genellikle “-” (tire) veya “|” (dik çizgi) tercih ediyoruz.


Anasayfa

Bu alanda SEO başlığı kısmı için iki alternatif yol var:

 • En önemli anahtar kelimenizi hedefleyen bir özel başlık kullanın.
 • %%sitename%% değişkenini kullanarak mevcut site başlığını kullanmasına izin verin. Bu, yalnızca site adınız ana anahtar kelimenizi içeriyorsa avantaj sağlar.

Meta açıklaması

Burada, ana anahtar kelimenizi içeren özel meta açıklama yazın. Arama sonuçlarında site açıklamanız burada yazdığınız şekilde görülecektir.

Knowledge Graph

Bu veriler sitenizde meta veri olarak gösterilir. Google’ın Bilgi Grafiğinde görünmesi amaçlanmıştır. Bir şirket ya da bir kişi olabilirsiniz, size uygun olanı seçerek bilgileri tamamlayın.

Ardından “Değişiklikleri kaydet” (Save Changes)’i tıklayın.


İçerik Türleri (Content Types)

Bu sayfadaki ayarlar, sahip olduğunuz her türlü içerik için varsayılan arama görünümünün ne olacağını belirtmenize izin verir. Arama sonuçlarında hangi içerik türlerinin görüneceğini ve bunların varsayılan açıklamasının ne olacağını seçebilirsiniz. Yeni güncellemeler geldikçe genellikle burada bir değişiklik yapmak gerekmez ancak müdahalede bulunmak isterseniz aşağıdaki yolu izlemeniz önerilir.

Yazılar (post)

Yazı ayarları

Show Yazılar in search results? (Yazılıları arama sonuçlarında gösterilsin mi?): Yes (Evet)

Yazılar Google arama sonuçlarında gösterilsin mi diyor, elbette Yes olarak işaretleyeceğiz.

Kod parçacığı ön izlemesindeki tarih: Gizle

Tarihin gösterilmemesi SEO anlamında zarar vermez. Ancak içeriğiniz güncel, yeni üretildiğine dair kullanıcı fikir sahibi olsun isterseniz Göster olarak işaretleyebilirsiniz.

Yoast SEO meta kutusu: Göster

Yazdığımız yazıların arama sonuçlarında görünmesini istediğimiz kısa açıklamasını kendimiz yazmak istiyorsak, ki kendimizin yazmasında fayda var, bu alanı Göster olarak bırakmalıyız.

SEO başlığı

Bu ayar pek önemli değil çünkü otomatik başlık şablonlarını genellikle değiştirmek zorunda kalırız. İllahi bir ayar vereyim derseniz %%title%% %%page%% değişkenini önerilir.

Meta açıklaması

Burayı boş bırakın çünkü her yazının meta açıklaması aynı olamaz. Bunu, her bir yazı sayfasında kendiniz yazabilirsiniz.


Sayfalar (page)

Sayfa ayarları

Show Sayfalar in search results? (Sayfaları arama sonuçlarında göster): No

Bu seçenek bizde hayır olarak işaretli çünkü sitemizde pek sayfa bulunmuyor. Eğer indexlenmesini istediğimiz sayfa varsa, bu ayarı o sayfa özelinde açabiliyoruz. Sizin de varsayılan olarak No olarak işaretlemenizde fayda var, gerekli sayfalar için Yes olarak işaretleme yapabiliyorsunuz çünkü.

Kod parçacığı ön izlemesindeki tarih: Gizle

Yukarıda yazılar için açıklamasını yapmıştık.

Yoast SEO meta kutusu: Göster

Hangi sayfanın indexlenip-indexlenmemesi, meta açıklaması ve başlıklar gibi ayarları her sayfaya özel olarak yapabilmek için bu seçenek Göster olarak işaretlenmeli.

SEO başlığı ve Meta açıklaması

Bu bölümleri boş bırakınız. İlgili sayfa için özel başlık ve açıklama yazacaksınız çünkü.

Save Changes diyor ve bir sonraki bölüm, Media sekmesine gidiyoruz.


Media (Ortam)

Ortam dosyası ayarları

Burada tek bir seçenek var ve o da Yes olarak seçilmelidir. Bu ayarın anlamı, görsel aramalarda çıkan resimlerinizden gelen trafik asıl yazıya yönlendirilsin mi diye soruyor. Bu seçeneğin evet olarak kalması önemli çünkü her bir görsel sayfasının indexlenmesi, Google tarafından yetersiz içerik bulunan birçok sayfanın arama sonuçlarında çıkması demektir. Biz (ve Google) elbette bunu istemiyor.


Kategoriler

Burada Kategoriler (category), Etiketler (post_tag), Biçim (post_format) ve Category URLs bölümlerini inceleyeceğiz.

Kategoriler (category)

Kategori ayarları

Show Kategoriler in search results?: No

Çoğu kullanıcı kategorilerinin arama motorlarında indexlenmesine izin verilmesinin daha iyi olduğunu düşünür, biz de öyle. Bu nedenle No olarak ayarlamanız gerekir. Ancak, dizine eklenmek üzere bunlara ihtiyacınız olduğuna eminseniz, bunu “Evet” olarak ayarlayabilirsiniz. Oldukça sık içerik üretiyorsanız ve bu içerikler kategorisine uyumluysa Yes olarak işaretleyiniz.

Yoast SEO Meta Kutusu: Gizle

Kategorileri indexlemeyi etkinleştirdiyseniz, özel meta açıklamalar yazabilmeniz için bunun “Göster” olarak ayarlanması gerekir. Kategorilerin dizine eklenmesine izin vermiyorsanız kapalı bırakabilirsiniz.

 

İlgili sayfanın devamında yer alan kısımlar için tavsiye edilen ayarlar:

Taksonomi ayarları

 • Etiketler (post_tag) / Show Etiketler in search results?: No
 • Biçim (post_format) / Biçim tabanlı arşivler: Etkisiz
 • Category URLs / Remove the categories prefix: Kaldır

Arşivler

Yinelenen içerik sorununu önlemek için hem Yazar arşivlerini hem de Tarih arşivlerini “Devre Dışı” olarak ayarlayın. Eğer birden fazla aktif yazarın bulunduğu bir site için ayar yapıyorsanız, Yazar arşivlerini etkinleştirebilirsiniz.

Bu bölüm için tavsiye edilenler:

 • Author archives settings / Yazar arşivleri: Etkisiz
 • Date archives settings / Tarih arşivi: Etkisiz

Özel sayfalar alanı, sitenizden kaldırdığınız içeriklerde gösterilecek 404 hata mesajını düzenlemenize yarar. Dilediğiniz şekilde veya yukarıdaki resme bakarak düzenleyebilirsiniz. Biz aşağıdaki değişkenleri kullanıyoruz.

 • Sayfalarda ara%%searchphrase%% için arama yaptınız %%page%% %%sep%% %%sitename%%
 • 404 sayfalarıSayfa bulunamadı %%sep%% %%sitename%%

Breadcrumbs (Yol Haritası)

Öncelikle Breadcrumbs nedir, ne işe yarar?

Breadcrumbs özelliği, arama sonuçlarında ilgili içeriğin hangi kategori altında, hangi üst bileşenin altında olduğunu gösterir. Aşağıdaki örnek arama sonucunda tekil yazılar için yol haritası özelliğini kullanırken, sayfalar için bunu kullanmıyoruz.

Yoast SEO Ayarları ve Kurulum Rehberi sonucu görünümü (Yol haritası): https://genelsite.com › SEO

Hakkında sayfasını görünümü (Normal link): https://genelsite.com/hakkinda/

breadcrumbs örnek görünüm

Eğer WordPress’de yeniyseniz kendinizi baş ağrısından kurtarın ve sadece Breadcrumbs Etkisiz olarak işaretleyin. Zaten kullanıcıların %99’u için sorun değil.

Yoast Breadcrumbs

Eğer bir alt tema (child theme) kullanmıyorsanız yaptığınız ayar ilk tema güncellemenizle birlikte kaybolacaktır ve yeniden yapmanız gerekir. Ayrıca bu ayarı yaparken ekleyeceğiniz kod temanızda bozulmalara neden olabilir.

Öncelikle, Yoast’ın resmi internet sitesinde yer alan yol haritası entegrasyonu hakkında yazıyı inceleyebilirsiniz. (İngilizce)

Yol haritasını kullanmak için kullanacağımız kod:

<?php
if ( function_exists(‘yoast_breadcrumb’) ) {
yoast_breadcrumb( ‘</p><p id=”breadcrumbs”>’,‘</p><p>’ );
}
?>

Bu kodu, tema şablonunuzda uygun bir yere eklemeliyiz ancak bunu bulmak her temaya göre farklı yollarla olabilir.


RSS

RSS ayarları, sitenizden otomatik olarak içerikleri çeken platformlara karşı kullanılacak en özelliklerden biridir. Otomatik içerik çeken botlar genellikle sitenize referans vermez ve emekleriniz kolayca çalınır. Bu alanda yapacağınız değişikliklerle botların sitenize backlink vermesini sağlamış olur ve SEO avantajı sağlarsınız. Kendinizce düzenleyebilirsiniz, bizim metnimiz aşağıdaki gibidir.

Besleme içindeki her içerikten sonra eklencek metin: %%POSTLINK%% ilk olarak %%BLOGLINK%% adresinde paylaşılmıştır.

Paylaş:
Amazonçok satılanlar

İletişim