Yeni COVID-19 testi: Takımda Türk uzmanlar da var

Yeni COVID-19 testi: Takımda Türk uzmanlar da var
Okunuyor Yeni COVID-19 testi: Takımda Türk uzmanlar da var

Bilim insanları, Sars-CoV-2 salgınıyla bir arada çeşitli COVID-19 test çalışmaları yapıyor. Mevcut testler bir yana bilim topluluğu hep daha güzelini geliştirmeye odaklı. Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden (KAUST) bir küme bilim insanı süratli ve muteber koronavirüs testi geliştirdi. Test, 15 dakikadan kısa bir müddette son derece hakikat sonuçlar gösterdi.

COVID-19 testi yüksek doğruluk oranı gösteriyor

KAUST bilim insanlarının geliştirdiği test eczanelerde satılan süratli antijen testleri üzere işlemekte. Lakin antijen testlerinin yanlış sonuç verme olasılığından çok daha düzgün. Bu yeni test, neredeyse kusursuz sonuç veriyor.

kaust covid19 testi 1 1

Yeni COVID-19 testi kan yahut tükürük örneğiyle hastalığı tespit ediyor. Üstelik PCR testlerindeki üzere teşhis için laboratuvara gereksinim duymuyor.

Çalışma grubunda araştırmacılar Şahika İnal ve Anıl Esaslı de yer aldı. COVID-19 salgınını denetim altına almaya yardımcı olmak için tezgah üstü, taşınabilir bir aygıt geliştirmeyi umuyorlar.

İnal, “Bu biyosensör teknolojisi, öbür patojenleri tespit etmek için uyarlanabilir. Bu nedenle, pandemileri denetim etmede büyük bir tesire sahip olacaktır.” biçiminde konuştu.

Mevcut test paradigmaları ekseriyetle iki kümeye ayrılır. Birincisi, yavaş ve iz moleküler sinyallerin enzimatik amplifikasyonunu içeren genetik yollarla viral RNA’yı tespit eder. Oburu ise viral proteinleri (antijenler) süratli lakin yüksek olmayan doğruluk oranıyla belirler.

KAUST araştırmacılarının tekniği, protein saptama suratını genetik testlerin mutlaklığı ile birleştiriyor. Araştırmacılar, bir örnekte sırf tek bir virüs parçacığı olsa bile, COVID-19 testinin onu algılayacağını söyledi.

Standart genetik testlere kıyasla sürat, çok taraflılık ve performans açısından test ön plana çıktı. Çalışmayı, Nature Biomedical Engineering‘te yayımladılar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın