Yeni Alzheimer ilacı bilim insanlarını ikiye böldü

Yeni Alzheimer ilacı bilim insanlarını ikiye böldü
Okunuyor Yeni Alzheimer ilacı bilim insanlarını ikiye böldü

Alzheimer hastalığını tedavi edebilecek bir ilaç onaylandı. Dünya genelinde milyonlarca bireyde görülen hastalık beyin hücrelerini yok ediyor. Böylelikle hastaların fikir, hafıza ve davranış işlevleri azalıyor. Son olarak 20 yıl evvel bu hastalığın tedavisi için bir ilaç onay almıştı. Artık ise yeni bir ilaç piyasaya sürülmeyi bekliyor.

Alzheimer hastaları için yeni umut

ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA), Aducanumab isimli ilacı onayladı. ABD’li sıhhat yetkilileri 20 yıl ortanın akabinde yeni bir Alzheimer ilacına onay verdi. Bununla birlikte yüz binlerce hasta için umutlar arttı. Fakat bilim insanları ilacın tesiri noktasında farklı fikirlere sahip.

alzheimer ilaci onaylandi5

Birçok uzman ilacın aktifliğini doğrulamak için daha fazla deneme yapılmasını istiyor. Tekrar de araştırmacılar, ilacın erken Alzheimer hastalarının tedavisinde değerli olduğunu ileri sürüyor.

Independent‘ın haberine nazaran, Alzheimer’s Research UK‘ın CEO’su Hilary Evans, çalışmaya ait açıklama yaptı. Evans, FDA’nın onayının çok değerli olduğunu söyledi. Lakin durumun araştırılması gerektiğini vurguladı.

Dünya Sıhhat Örgütü, dünya çapında 30 milyona yakın Alzheimer hastası olduğunu söylüyor. Aducanumab ise, semptomlardan fazla Alzheimer’ın nedenlerini hedefliyor. Hastaların beyninde biriken ve hücrelere ziyan veren, hafıza ve irtibat problemlerini tetikleyen amiloid isimli proteinin ziyanlı kümelerini temizliyor.

alzheimer ilaci onaylandi2

Bununla birlikte, bilim insanlarının şimdi net olarak yanıtlayamadığı sorular var. Amiloidi temizlerken bilişsel gerilemede bir azalmaya mı yoksa aksi istikamette bir tesire mi dönüştüğü konusunda belirsizlikler bulunuyor.

Bilim takımı ilacı 3 binden fazla iştirakçi üzerinde denedi. Tahliller Aducanumab’ın Alzheimer hastalarında zihinsel ve fonksiyonel gerilemenin bozulmasını yavaşlatmada bir plasebo ilacından daha güzel performans göstermediğini ortaya koydu. Akabinde çalışma Mart 2019’da durduruldu. Birkaç ay sonra Biogen şirketi, ilacın daha yüksek dozlarda tesirli olduğunu gösterdi.

Aducanumab’ın değerli bir tedavi olması bekleniyor. ABD’de bir yıllık terapi 50 bin dolara mâl olabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın