• Ana Sayfa
  • Genel
  • Yemen’deki volkanik adada inşa edilen gizemli hava üssü uydudan görüntülendi

Yemen’deki volkanik adada inşa edilen gizemli hava üssü uydudan görüntülendi

Yemen’deki volkanik adada inşa edilen gizemli hava üssü uydudan görüntülendi
Okunuyor Yemen’deki volkanik adada inşa edilen gizemli hava üssü uydudan görüntülendi

LBqSuapmY0Gy61Lr4Y6K7w

Yemen açıklarındaki volkanik bir adada, güç sevkiyatları ve ticari kargolar için dünyanın en kıymetli deniz geçiş noktalarından birinde yer alan gizemli bir hava üssü inşa ediliyor. Hiçbir ülke Bab el-Mandeb Boğazı’ndaki Mayun Adası hava üssünü sahiplenmedi. Fakat Yemen’deki yetkililer hava üssünün Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından inşa edildiğini öne sürdü.

YEMEN: HAVVA ÜSSÜ BAE TARAFINDAN İNŞA EDİLDİ

Yemen’in milletlerarası alanda tanınan hükümetindeki yetkililer, BAE’nin 2019 yılında Yemen’deki Husi isyancılarla savaşan askerlerini geri çektiğini açıklamasına karşın, ülkenin gizemli hava üssünün inşa edilmesinin gerisinde olduğunu söyledi.

Mayun’daki inşaatı yıllardır takip eden açık kaynaklı istihbarat şirketi Janes’in Orta Doğu editörü Jeremy Binnie, “Bu, nispeten kalıcı bir varlık oluşturmak için daha uzun vadeli bir stratejik amaç üzere görünüyor. Muhtemelen yalnızca Yemen savaşıyla ilgili değil ve ticari emelini da açık bir formda görmemiz gerekiyor” dedi. Abu Dabi’deki Buyrukluk yetkilileri ve BAE’nin Washington’daki büyükelçiliği ise basının yorum taleplerine cevap vermedi.

rNiaVe7e0EK1ve7uTjXtSA

BAE’YE ASKERİ VE TİCARİ AVANTAJ SAĞLAYACAK

Bununla birlikte Mayun Adası’ndaki hava üssü, BAE’nin Bab el-Mandeb boğazında güçlenmesine ve yıllarca süren kanlı bir savaşla sarsılan Yemen ana karasına kolaylıkla hava akınları başlatmasına imkan tanıyacak. Tıpkı vakitte Kızıldeniz, Aden Körfezi ve yakın doğu Afrika’daki tüm operasyonlar için stratejik bir üs elde etmiş olacak.

Associated Press tarafından elde edilen Planet Labs’tan alınan uydu imgeleri, 11 Nisan’da adada 1,85 km’lik bir pist inşa eden inşaat araçlarını gösterdi. 18 Mayıs’a kadar, pistin çabucak güneyinde asfalt üzerine inşa edilen üç hangarla çalışma tamamlandı.

BAE GEMİLERİ ASKER, SİLAH VE TEÇHİZAT TAŞIDI

Uzmanların bildirdiğine nazaran, bu uzunluktaki bir pist, taarruz, gözetleme ve nakliye uçaklarını barındırabilir. Suudi liderliğindeki koalisyonun 2015’ten beri desteklediği Yemen’in memleketler arası alanda tanınan hükümetinin askeri yetkilileri, BAE’nin pisti inşa ettiğini söyledi. Gazetecilere açıklama yapma yetkileri olmadığı için isimsiz kalmak şartıyla AP ile konuşan yetkililer, Buyrukluk gemilerinin son haftalarda Mayun Adası’na askeri silah, teçhizat ve asker taşıdığını söyledi.

CTnTUKTvrU2kUvdgpPgSlw

Başka taraftan, data firması Refinitiv tarafından kaydedilen izleme sinyallerine nazaran, Dubai merkezli Echo Cargo & Shipping ile kontaklı römorkörler ve Abu Dabi merkezli Bin Nawi Marine Services’den çıkarma gemisi ve taşıyıcılar, bu birinci denemede adaya ekipman getirmeye yardımcı oldu. O zamanki uydu fotoğrafları, personellerin süreksiz bir kıyı limanında teçhizatı ve araçları indirdiklerini gösteriyor.

İtalyan Milletlerarası Siyasal Araştırmalar Enstitüsü’nde analist olan Eleonora Ardemagni, mevzuya ait yaptığı açıklamada rakipler ve lokal savaş riskleri nedeniyle Afrika Boynuzu’nun BAE için tehlikeli bir yer haline geldiğini belirterek, Mayun’un küçük bir nüfusa sahip olduğunu ve Kızıldeniz’i izlemek için uygun bir bölge olduğunu söz etti.

Ardemagni, “BAE dış siyasetinde güç projeksiyonu anlayışından güç müdafaaya odaklı bir anlayışa geçiyor” dedi.

ABD MECMUASININ KAPAĞINDA TÜRK İMZASI

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın