• Ana Sayfa
  • Genel
  • Yedi yıllık müzakereler sona erdi: İsviçre, AB görüşmelerinde masadan kalktı

Yedi yıllık müzakereler sona erdi: İsviçre, AB görüşmelerinde masadan kalktı

Yedi yıllık müzakereler sona erdi: İsviçre, AB görüşmelerinde masadan kalktı
Okunuyor Yedi yıllık müzakereler sona erdi: İsviçre, AB görüşmelerinde masadan kalktı

bdlDp50hXUSfwScspLVNXw

İsviçre ve Avrupa Birliği taraflarının yaklaşık yedi yıldır müzakerelerini sürdürdüğü ve İsviçre’nin AB pazarına erişiminin adil ve eşit olmasını sağlamak için tasarlanmış bir metin olan AB-İsviçre Kurumsal Çerçeve Mutabakatının taslağı üzerine görüşmelerini sürdürüyordu.

2014 yılında başlayan müzakereler sonrasında Kasım 2018’de taslak bir metne dönüşen görüşmeler sonrasında Bern ve Brüksel heyetleri sık sık görüşmeler gerçekleştirdi.

Yaklaşık iki yıldır taslak metinde rastgele bir ilerlemenin görülmediği bildiren İsviçre Federal Kurulu, “İsviçre ile AB ortasında muahedenin temel istikametleri konusunda değerli farklılıklar” olduğunu ve “bu nedenle imzalama için kaidelerin karşılanmadığı” sonucuna vardı.

İsviçre Cumhurbaşkanı Guy Parmelin Bern’de gazetecilere verdiği demeçte, “Yerel istişareleri dikkate alarak ve son aylarda yapılan müzakerelerin sonuçlarına dayanarak, İsviçre Federal Kurulu, AB ile yapılan görüşmelerin gerekli tahlillere yol açmadığını belirledi” dedi.
Parmelin, “Bu nedenle Federal Kurul, taslak mutabakat üzerindeki müzakereleri sonlandırmaya karar verdi” tabirlerini kullandı.

18rpHjoDPkS2vv5 DizDVw

AB KURULU: KARARDAN ÖTÜRÜ ÜZGÜNÜZ

Görüşmeler sonrası İsviçre’nin aldığı karar sonrası ilerleyen devirde gergin bir İsviçre-AB bağlantısının ufukta olabileceğine işaret ederken Komite yaptığı açıklamada, İsviçre’nin aldığı karardan duyduğu hayal kırıklığını lisana getirdi. Kurul, “Kurumsal Çerçeve Mutabakatı’nı gerçeğe dönüştürmek için son yıllarda kaydedilen ilerleme göz önüne alındığında bu karardan ötürü üzgünüz” tabirlerini kullandı.

ÜÇ DEĞERLİ UYUŞMAZLIK VAR

AB ve İsviçre tarafları ortasında yürütülen müzakerelerin sona ermesinin en kıymetli nedenleri, seyahat ve vize durumu, devlet yardımı kuralları ve ticaret kuralları.

2014 – 2018 yılları ortasında tartışılan taslak metnindeki değerli hususlar ise AB-İsviçre ortasında vizesiz seyahat, endüstriyel standartların karşılıklı tanınması, tarım eserleri, devlet yardımı, tıbbi aygıtlar, sivil havacılık ve kara nakliyeciliği.

jVKyI47Zz0iK6jKMksjM Q

HÜR DEVERAN VE İKAMET HAKKI KONUSU

İsviçre hükümeti, Avrupa Ekonomik Alanı (27 AB ülkesini, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn’ı içeren bir alan) vatandaşlarına özgür dolanım ve ikamet hakkı veren Vatandaş Hakları Direktifi (CRD) isimli 2004 AB yasasının dahil edilmesini savunuyor.

Bununla birlikte İsviçre, AB vatandaşları için daimi ikamet, iş arayanlar ve öğrenciler üzere istihdam edilmeyen bireyler için toplumsal güvenliğe erişimi mutabakata dahil etmek istemiyor.

TİCARET KURALLARI

Ticaret konusunda ise Avrupa Komitesi tarafı AB hukukunu içeren rastgele bir yeni mevzuatın, tek pazar içinde eşit şartları sürdürmek için İsviçre tarafından da kabul edilmesini istiyor.

PAYDAŞLIK GEÇMİŞİ

Avrupa Birliği ve İsviçre yakın siyasi ve ekonomik iştiraklerine devam ederken halihazırda İsviçre’de 1,4 milyondan fazla AB vatandaşı, AB Bloğunda da yaklaşık 400 bin İsviçre vatandaşı yaşıyor.

Avrupa Komitesi tarafından sağlanan sayılara nazaran İsviçre, Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’tan sonra AB’nin dördüncü en büyük ticaret ortağı pozisyonunda bulunurken AB ise İsviçre’nin en fazla ticaret yaptığı ülke durumunda bulunuyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın