• Ana Sayfa
  • Genel
  • Yargıç, California’daki 30 yıllık ‘saldırı silahları’ yasağını kaldırdı

Yargıç, California’daki 30 yıllık ‘saldırı silahları’ yasağını kaldırdı

Yargıç, California’daki 30 yıllık ‘saldırı silahları’ yasağını kaldırdı
Okunuyor Yargıç, California’daki 30 yıllık ‘saldırı silahları’ yasağını kaldırdı

Hlwd6HOBZkSc6QHZUK6qvQ

ABD’nin California eyaletinde bir federal yargıç, eyalette 30 yıldır uygulanan otomatik tüfek üzere akın silahları yasağının anayasaya alışılmamış olduğuna karar verdi.

San Diego’dan ABD Bölge Yargıcı Roger Benitez, 30 yıldır eyalette uygulanan akın silahları yasağının eyalet yetkilerini aştığı ve Anayasa’nın ikinci ek hususunu ihlal ettiğini kaydeden 94 sayfalık bir karar yayınladı.

Benitez kararında, tanınan bir tüfek olan AR-15 otomatik tüfeğini “hem mesken işleri hem de savaş için yeterli bir alet” olarak tanımladığı İsviçre çakısına benzetmesi dikkati çekti.

Bu bahsin, bazuka, obüs, ağır makineli tüfek üzere ikinci ek husus kapsamı dışında kalan harikulâde silahlarla ilgili olmadığını belirten Benitez, “Bu silahlar tehlikeli ve sırf askeri gayeler için kullanılır. Lakin ‘saldırı silahı’ sayılan ateşli silahlar epey sıradan, tanınan, çağdaş tüfeklerdir. Bu, sıradan maksatlar için kullanılan sıradan silahlarla ilgili sıradan bir mevzudur.” tabirlerini kullandı.

Anayasal haklar kelam konusu olduğunda, eyaletlerin ABD vatandaşlarına kendi siyasetlerini dayatamayacağına dikkati çeken Yargıç Benitez, “California, çağdaş bir tüfeğin bir cürümlünün elinde tehlikeli olduğu ve bu nedenle çağdaş tüfekleri tüm vatandaşlardan uzak tutmanın uygun bir kamu siyaseti olduğu görüşünü tasarlayabilir. İkinci ek unsur, eyaletlerin bu tıp bir politikayı dayatmasına müsaade vermiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

DEMOKRAT EYALET İDARESİNE DARBE

Yargıç, yasağın kaldırılması kararının temyize götürülebilmesi için 30 gün erteleme ile yürürlüğe gireceğini kaydetti.

California Valisi Demokrat Gavin Newsom, yargıcın bu kararına reaksiyon göstererek Benitez’in AR-15 üzere silahların yarattığı riski küçümsediğini öne sürdü.

California’da son vakitlerde yaşanan bu denli silahlı ataktan sonra atak tüfeklerini İsviçre çakısı ile eşit tutmanın hukukta, olguda yahut sağduyuda sağlam bir temeli olmadığına vurgu yapan Newsom, “Bu kararla uğraş edeceğiz ve hayat kurtaracak sağduyulu silah maddelerini savunmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Bu karar, bilhassa de son yıllarda ateşli silahlarla ilgili sınırlamaları genişletmek isteyen demokrat eyalet idaresine büyük bir darbe olarak görülüyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın