• Ana Sayfa
  • Genel
  • Yahudi yerleşimciler ve İsrail polisi, Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi

Yahudi yerleşimciler ve İsrail polisi, Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi

Yahudi yerleşimciler ve İsrail polisi, Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi
Okunuyor Yahudi yerleşimciler ve İsrail polisi, Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi

blank

Kudüs İslami Vakıflar Yönetiminden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, İsrail polisi, tansiyonun yükseldiği 4 Mayıs’tan itibaren Filistinlilerin direnişinden ötürü Aksa’ya giremeyen Yahudi yerleşimcilerin Harem-i Şerif’e girmesine müsaade verdi.

İsrail polisinin, baskından evvel ibadet edenleri alandan uzaklaştırdığı aktarılan açıklamada, yaklaşık 50 Yahudi yerleşimcinin İsrail polisinin eşliğinde Aksa’ya baskın düzenlediği kaydedildi.

Açıklamada, Vakıflar Yönetiminden Mescid-i Aksa muhafızı Fadi Alyan’ın yanı sıra Yönetime bağı Aksa’nın Tekrar İmarı Komitesinden İsa ed-Dibağ ve Basim Zağir, Aksa’daki el yazmaları kısmında misyonlu Ali Vazuz ile ibadet için gelenlerden bir kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Görgü şahitlerinden alınan bilgiye ise İsrail polisi, sabah saatlerinde Kudüslü gençlerin Aksa’ya girişini engelledi.

Güvenlik güçleri ayrıyeten Harem-i Şerif’in kapılarında kimlik dokümanlarına el konulması üzere kimi kısıtlamalar getirdi.

3 HAFTA ORTADAN SONRA BİRİNCİ TAARRUZ

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu da (KAN) 3 hafta ortadan sonra Harem-i Şerif’in Yahudi yerleşimciler için açıldığını aktardı.

KAN, Aksa’da şiddetli çatışmaların yaşandığı ramazan ayının son 10 gününden bu yana bölgenin fanatik Musevilere kapalı olduğu haberine yer verdi.

Yahudi yerleşimciler, tansiyonun tırmandığı 4 Mayıs’tan bu yana Filistinlilerin direnişinden ötürü Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyemiyordu.

MESCİD-İ AKSA

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların birinci kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Museviler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu’s Sahra Mescidi’nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında kelamda “Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu” argümanıyla hafriyat çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa’da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın