• Ana Sayfa
  • Haberler
  • Yabancı lisan dersi veren öğretim vazifelileri için minimum puan kaidesi yükseltildi

Yabancı lisan dersi veren öğretim vazifelileri için minimum puan kaidesi yükseltildi

Yabancı lisan dersi veren öğretim vazifelileri için minimum puan kaidesi yükseltildi
Okunuyor Yabancı lisan dersi veren öğretim vazifelileri için minimum puan kaidesi yükseltildi

VZ2HwJWdwUaaS VM77cP2Q

Yükseköğretim Heyeti (YÖK) tarafından akademide “kalite ve liyakatı” artırmaya yönelik düzenlemeler yapıldı.

Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Takımlarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi İmtihan ile Giriş İmtihanlarına Ait Yöntem ve Temeller Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Lisan Öğretimi ve Yabancı Lisanla Öğretim Yapılmasında Uyulacak Asıllara Ait Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu değişikliklerle akademide, “kalite ve liyakatı” temel alan birtakım düzenlemeler yapıldı.

YÖK’ten yapılan açıklamaya nazaran, YÖK’ün tespitleri ve öğrencilerden gelen talepler üzerine, “yabancı lisanla eğitim ve öğretim yapılan programlardaki” öğretim vazifelisi takımları ile “yabancı lisan dersi veren öğretim görevlisi” takımlarına atanmak için aranan taban puan kuralı 85’e yükseltildi. Böylece öğrencilere “yabancı lisan eğitimi verecek hocalarda” aranacak yabancı lisan yetkinliği yükseltildi.

“LİYAKAT” UNSURU ÖN PLANA ÇIKARILDI”

Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Takımlarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi İmtihan ile Giriş İmtihanlarına Ait Tarz ve Temeller Hakkında Yönetmelikte de ilgili iki kıymetli değişiklik yapıldı.

Buna nazaran, araştırma üniversitelerinin, YÖK tarafından belirlenecek “öncelikli alan araştırma vazifelisi seçiminde”, ALES ve yabancı lisan merkezi imtihan puanları üzere objektif kriterlerin belirleyici tesiri artırıldı.

Öbür değerli değişikliğe nazaran ise ön kıymetlendirme sonucunda, imtihana çağrılacak aday sayısı, ilan edilen takımın 10 katıyken, bu sayı üniversiteler için üç katını geçemeyecek.

YÖK Lideri Prof. Dr. Yekta Saraç, düzenlemeye ait Twitter’dan paylaşımda bulundu.

“Yeni YÖK”ün hayata geçirdiği, “YÖK Akademik Meslek Liyakat Projesi”nin tanıtım toplantısında, kimi akademik takım alımlarında yaşanan durumlardan rahatsız olduklarını ve bunları engellemeye yönelik düzenlemeler yapacaklarını tabir ettiğini hatırlatan Saraç, ardından, “kişilerin yaptıkları tezlerin, ilanda özel kural olarak konulamayacağına dair düzenleme” yaptıklarını anımsattı.

YÖK Lideri Saraç, “Bugün yayımlanan değişikliklerimiz de akademimizde ‘liyakat ve fırsat eşitliğini’ artırma uğraşımızın devamı niteliğindedir. Bu istikamette düzenlemelerimiz devam edecektir.” değerlendirmesini yaptı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın