Xiaomi’den iki farklı patent: Kayan kamera ve ekran

Xiaomi’den iki farklı patent: Kayan kamera ve ekran
Okunuyor Xiaomi’den iki farklı patent: Kayan kamera ve ekran

Xiaomi, son iki yılda aldığı yeni patentlerle isminden kelam ettirmeye başladı. Firma artık de yana yanlışsız kayan kamera patenti aldı. Lakin firmanın tek patent sürprizi bu değil. Xiaomi, yana kayan ekran üzere farklı bir patent daha aldı. Bu patentte yer alan ekran altı kamera ayrıntısı ise geleceğe dair değerli ipuçlarına sahip.

Xiaomi, son günlerde aldığı yeni patentlerle dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Markanın ekran altı kamera teknolojisine yatırım yaptığını gösteren bu adımlar, akıllı telefon dünyası açısından epeyce değerli.

Xiaomi yana kayan kamera dışında kayan ekran patenti de aldı

Akıllı telefon firmaları 2016 yılında başlayan tam ekran savaşında her gün yeni bir cephe açıyor. Bu hususta öncü firmalardan olan Xiaomi ise yana kayan kamera ile yeni bir tam ekran tecrübesi sunmanın peşinde.

Alınan patenti incelediğimizde, firmanın yana kayan kamera kısmı için üç ve dört kameralı iki farklı tasarım düşündüğü görülüyor. Xiaomi yana kayan kamera patenti dışında, yana kayan ekran patenti ile de karşımızda.

xiaomi yeni patent kayan kamera ekran 1

Xiaomi kayan kamera patentine nazaran çizilen taslak

Patentte ana ekranın yanında yer alan bir kaydırma vilayetle ekranın dörtte biri büyüklüğünde yeni bir yan ekran karşımıza çıkıyor. Lakin bu patentte ne ana ekranda ne da yana açılan ekranda ön kamera görünmüyor.

Patentte bu tıp atıf olmamasına karşın, iddialarımıza nazaran patent ekran altı kameraya işaret ediyor. Xiaomi şimdiye kadar ekran altı kameraya sahip bir model tanıtmadı. Fakat Xiaomi dışında Samsung, Oppo üzere markalarda şimdi bu teknolojiye geçmiş değil. Ekran altı kamera teknolojisini şu an için yalnızca ZTE kullanıyor.

xiaomi yeni patent kayan kamera ekran 2

Xiaomi kayan ekran patentine nazaran çizilen taslak

Paylaşılan patent epeyce uzun olsa da, yana kayan kamera ve yana kayan ekran sisteminin nasıl çalıştığına dair bir detay yok. Xiaomi son olarak aldığı ekran altı döner kamera patenti ile isminden kelam ettirdi. Lets Go Digital‘in bulduğu patente buradan ulaşabilirsiniz.

Xiaomi, Oppo ve Apple ile yarıştığı bu patent savaşında, tıpkı başka markalar üzere her patenti hayata geçirmiyor. Bu patentler tam hayata geçmiyor olsa da geleceğe dair değerli ipuçları içeriyor.

Çinli teknoloji devinin bu iki yeni yana kayan patenti gerçeğe dönüştürüp dönüştürmeyeceği ise merak konusu. Kapakta kullandığımız görselin patente nazaran hazırladığımız temsili bir görsel olduğunu da hatırlatalım.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın