• Ana Sayfa
  • Genel
  • WSJ: ABD’nin saklı Covid raporu, virüsün Wuhan laboratuvarından sızmış olabileceğini gösteriyor

WSJ: ABD’nin saklı Covid raporu, virüsün Wuhan laboratuvarından sızmış olabileceğini gösteriyor

WSJ: ABD’nin saklı Covid raporu, virüsün Wuhan laboratuvarından sızmış olabileceğini gösteriyor
Okunuyor WSJ: ABD’nin saklı Covid raporu, virüsün Wuhan laboratuvarından sızmış olabileceğini gösteriyor

BBDQYtVjAkmujacoDECTbA

ABD’li yayın organı Wall Street Journal, ABD hükümetine bağlı bir laboratuvarın Covid-19’un ortaya çıkışı hakkında hazırladığı zımnî bir rapor ile ilgili haber yaptı.

WSJ bâtın rapor hakkındaki bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı haberinde, raporda virüsün Çin’in Wuhan kentindeki bir laboratuvardan sızmış olması makul bir varsayım olarak nitelendirildiğini ve doğruluğunun araştırılmasının tavsiye edildiğini yazdı.

Haberde, Mayıs 2020’de hazırlanan raporun Trump idaresinin son aylarında salgının ortaya çıkışına ait inceleme yürütüldüğü periyotta Dışişleri Bakanlığı’na gönderildiğinin altı çizildi.

Gazete, Lawrence Livermore’un değerlendirmesinin Covid-19 virüsünün genomik tahliline dayandığını söylerken, Laboratuvarın rapor hakkında yorum yapmaktan kaçındığını bildirdi.

YGjZWNvh EyFtQC4WgzXHA

BİDEN İSTİHBARATTAN 90 GÜN İÇİNDE RAPOR İSTEMİŞTİ

ABD Lideri Joe Biden geçtiğimiz hafta yaptığı yazılı açıklamada Mart ayında istihbarattan Covid-19’un kökenini araştırmalarını istediğini ve bu raporu ay başında eline aldığını bildirmişti.

Biden açıklamasında, “İstihbarat Topluluğundan, bizi kesin bir sonuca daha da yakınlaştıracak bilgileri toplama ve tahlil etme uğraşlarını iki katına çıkarmalarını, bunu bana 90 gün içinde rapor etmelerini istedim” sözünü kullanmıştı.

WSJ GEÇTİĞİMİZ AY TARTIŞMALARI ALEVLENDİRMİŞTİ

Wall Street Journal, geçtiğimiz ay ABD istihbaratının bir raporuna dayandırdığı özel haberinde, Covid-19 salgınının birinci kaynağının Wuhan’daki laboratuvar olabileceğine ait tartışmaları tekrar gündeme getirmişti.

Haberde, ABD istihbaratının ilgili raporuna nazaran salgının kentte yayılmadan kısa müddet evvel Wuhan Laboratuvarı’nda çalışan 3 araştırmacının virüs ve mevsimsel grip belirtilerine benzeri şikayetlerle hastalanıp hastaneye başvurduğu tez edilmişti.

Evvelki Trump idaresi, pek çok kere virüsün yayılmasından ötürü Pekin’i suçlamış, ABD istihbaratının geçen yılın sonunda yayınlanan raporunda virüsün Wuhan’daki laboratuvardan çıkmış olabileceğine ait bulgulardan bahsedilmişti.

Çin idaresi kelam konusu argümanları kesin bir lisanla yalanlarken, Dünya Sıhhat Örgütü’nden mevzuyu araştıran bir heyet de virüsün kelam konusu laboratuvardan yayıldığı argümanlarının gerçekçi olmadığı sonucuna ulaştıklarını açıklamıştı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın