WordPress Performans Sunucusu Kurulum Rehberi

 WordPress Performans Sunucusu Kurulum Rehberi
Okunuyor WordPress Performans Sunucusu Kurulum Rehberi

WordPress’i nasıl hızlandıracağınızı açıklayan bir dizi makaleye bu yazı serisini takip ederek ulaşabilirsiniz. İçerik Yönetim Sistemi tabanlı sitelerin kullanımı hızla artıyor. Kısım 1’de, hızın neden önemli olduğunu araştırıp, sayfa yükleme süresini ve saniye başına istekleri içeren temel bileşenleri açıklayacağız.

WordPress neden hızlandırılmalı?

W3Techs’e göre WordPress, internetteki tüm web sitelerinin %24’ünü oluşturuyor ve CMS tabanlı sitelerde% 60’lık bir paya sahip dünyadaki en çok kullanılan içerik yönetim sistemi (CMS) yazılımıdır.

WordPress, geliştirme verimliliği, web standartlarına uygun kaynak kodu, tasarımda ve kullanıcı dostu özellikte. Üstün yönetim arabirimi de dahil olmak üzere birçok avantaja sahiptir. Bu özellikler sayesinde CMS tabanlı sitelerin kullanımı hızla artıyor.

Diğer taraftan, PHP ve MySQL ile oluşturulan bir CMS sistemi olan WordPress, yalnızca HTML tabanlı rakipleriyle karşılaştırıldığında hızdan yoksundur.

Dahası, son yıllarda CPU gelişim eğilimi 4GHz aralığında seyretmekte. WordPress, tek işlem sıralı yürütme kullandığından, donanım yükseltme temelli bir çalışma sonucu performans artırmak zordur.

Bu şartlar altında, kullanıcı deneyimi veya SEO için yalnızca site yükleme sürelerini azaltarak WordPress’i hızlandırmaya ihtiyacımız var.

Bu seriye genel bakış

Bu yazı dizisinde, WordPress’in yüksek hızda çalışması için gerekli teknikleri ve mantığını öğreneceğiz.

CentOS 7’yi, Nginx, Apache, PHP, MariaDB ve diğer ara katmanlar ile temel olarak kullanarak yük dengelemeyi yönetmek ve yalnızca sunucu işletim sistemi ile WordPress hızını artırmak için gerekli teknikleri öğreneceksiniz.

Bu makalede, hızlandırılmanın arkasındaki temel fikirleri öğreneceksiniz.

Bu seriyi WordPress üzerinde yoğunlaştırdık, ancak ayrıca CentOS 7, Nginx, Apache, PHP ve MariaDB hakkında bilgi edineceksiniz, böylece bilginizi diğer PHP / MySQL tabanlı yazılımlarla kullanabileceksiniz.

WordPress’i nasıl hızlandırabilirim?

Web siteleri  ve içerik yönetim sistemlerinin hızlandırmasıyla ilgili akılda tutulması gereken iki önemli alan vardır.

İlk alan sunucu tarafı. Özellikle, bir HTTP isteğinin tarayıcıdan sunucuya gönderilmesi için gereken işlem süresi, siteyi görüntülemek için gerekli bilgileri üreten ve ardından bu bilgileri tarayıcıya geri gönderen süredir. Aşağıdaki grafik bu işlemi göstermektedir.

Wordpress hızlandırma 1

İkinci alan ön uç (front end). Bu, sitenin HTTP yanıtından alınan HTML, CSS ve JavaScript’in yürütülerek yanıtın oluşturulması için gereken zamanı ifade eder.

Bu seride çoğunlukla sunucu tarafında hızlandırılma ele alınacak.

Sayfa yükleme süresi ve saniye başına istek sayısı

Sayfa yükleme süresi, HTML istemcisi tarafından, sunucudan toplanan bilgilerin tarayıcı tarafından HTML olarak görüntülenmesi için gereken süreyi gösterir.

Saniye başına istekler, WordPress’in bir saniyede içerisinde, aynı anda kaç defa yürütülebileceği demektir.

Sayfa yükleme süresi ve saniye başına talepler doğrudan korelasyona sahiptir.

Örneğin, WordPress’i tek çekirdekli CPU olan bir sunucuda çalıştırırsanız, sayfa yükleme süresi 500 ms’dir (1000 ms = 1 saniye).

WordPress’i hızlandırıp 50 ms’lik bir sayfa yükleme süresi elde ederseniz, sizin istekleriniz saniyede 20 olur veya 1000 ms, 50 ms’ye bölünür. Sunucunuzun CPU’sunu 4 çekirdeğe yükseltirseniz saniye başına istekleriniz 80 (20 × 4)’e yükselecek, ancak sayfa yükleme süresi 50 ms’de kalacaktır. Bunun nedeni, WordPress’in sıralı tek işlem özelliği yüzünden sadece 1 CPU çekirdeği kullanmasıdır. Paralel yürütme yeteneğine sahip değildir. Bundan iki şeyi anlayabilirsiniz:

  1. Sayfa yükleme süresi düştükçe saniye başına talep artacak.
  2. İşlemci çekirdeklerini artırmak veya ön uç düzenlemeleri yapmak, saniyeler başına talepleri artıracak, ancak sayfa yükleme süresini azaltmayacaktır.

Kendi deneyimlerinizde, sitenizi daha fazla CPU çekirdeği olan bir sunucuya taşımayı düşünmüş olabilirsiniz. Bu, saniyede başına istek sayısını artırabilirken, sayfa yükleme sürenizi de düşürmez. Yavaş bir web sitesi, ince ayar yapmadan daha hızlı olmaz.

Sayfa yükleme süresi tarayıcı tarafından oluşturulmadan önce aktarılan bilgilere dayanır. Bu nedenle, kullanıcı deneyiminizi ve SEO optimizasyonu yapmanız açısından, saniye başına istek konusunu yakından ele almanızı gerektirir.


Sayfa yükleme süresi bileşenleri

Aşağıdaki grafik, sayfa yükleme süresini etkileyen her bir bileşeni göstermektedir. Bu seride her bileşeni tek tek hızlandıracağız.

Wordpress hızlandırma bileşenleri
  • HTTP istek zamanı

Tarayıcının HTTP isteğinin sunucuya ulaşması için gereken süre.

  • PHP yürütme süresi

WordPress’i içeren PHP’nin sunucu tarafından yürütülmesi için gereken süre.

  • MySQL yürütme süresi

SQL sorguları için veritabanı veya sunucu tarafından yürütülmesi gereken süre.

  • Çeviri yürütme süresi

WordPress başlangıçta Amerikan İngilizcesi olarak yazıldığından İngiliz ve Avustralya İngilizcesi de dahil olmak üzere diğer dil kurulumları gerçek zamanlı olarak tercüme edilmiştir. Bu nedenle, site hızındaki çeviri süresinin maliyeti nispeten yüksektir. Kesinlikle, bu PHP’nin bir parçası ve yürütme zamanıdır. (Biz Türkçe sürüm kullanacağımız için bu bölümü atlayarak seriye devam edeceğiz.)

  • HTTP yanıt süresi

Site bilgilerinin sunucudan tarayıcıya ulaşması için geçen süre.

Sayfa yükleme süresinin azaltılması

Bu seride, esas olarak sunucu tarafını hızlandırmaya çalışacağız. Bunu yapmak için sayfa yükleme süresinin ve saniye başına istek mekanizmasını anlamanız önemlidir.

Kullanıcı deneyimini ve SEO’yu düşünmek de önemlidir.

Sayfa yükleme süresi, onu etkileyen her bir bileşene bakarak anlaşılabilir. Her bileşeni hızlandırabilirseniz, WordPress’i hızlandırabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda, hızlandırma için çeşitli temel yöntemlere geçeceğiz.


Serinin tüm bölümleri:

1CentOS 7 Sunucu Kurulumu | DigitalOcean
2Buradasınız: WordPress Performans Sunucusu Kurulum Rehberi
3CentOS 7 LAMP, WordPress ve PHP APC Kurulumu
4OPcache, APCu Kurulumu ve MariaDB Optimizasyonu
5Gzip, Apache Tuned, MPM+php-fpm Kurulum ve Ayarlar
6PHP 7, OPCache ve APCu ile 3 Kat Hızlı WordPress
7Nginx Kurulumu ile WordPress Sitemizi Hızlandırıyoruz
8FastCGI Kurulumu ile Işık Hızında WordPress
9NGINX SSL Sertifikası Kurulumu | 301 Yönlendirme ve Ayarlar

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın