WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Farklar

 WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Farklar
Okunuyor WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Farklar

WordPress.com ve WordPress.org’un aslında iki farklı platform olduğunu biliyor muydunuz?

Yeni başlayanlar genellikle WordPress.com ve WordPress.org’u karıştırır ve bu karışıklık yanlış blog platformunun seçilmesine neden olur. İki farklı platform olduğunu bilenler bile aralarındaki farkların tam olarak bilmeyebilirler.

Kullanıcılarımız tarafından sıklıkla daha iyi olan platform sorulur: WordPress.com ve WordPress.org arasındaki fark nedir, hangisi daha iyi? Buna cevap vermek için, ücretsiz WordPress.com ve WordPress.org arasındaki en kapsamlı karşılaştırmayı hazırladık.

Bu konuyla paralel olarak Blog ve Web Sitesi Arasındaki Farklar başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

WordPress.com ve org farkları

Amacımız, WordPress.com ile WordPress.org arasındaki temel farkları vurgulamaktır, böylece ihtiyaçlarınız için doğru platformu seçebilirsiniz. Doğru platformu seçmek bloğunuzun geleceği için çok önemli olduğundan, WordPress.com ile WordPress.org arasındaki en ayrıntılı karşılaştırmalardan birini oluşturduk.

WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar

ÖzellikWordPress.orgWordPress.comGüncel Durum
TemaTam Tema Desteği
Özel / ticari temaları ve mevcut diğer tüm ücretsiz temaları kullanabilirsiniz. Sitenizle istediğiniz herhangi bir şeyi değiştirebilir, özelleştirebilir veya ekleyebilirsiniz.
Sınırlı Tema Desteği
WordPress tema havuzunda bulunan temalarla sınırlısınız. Mevcut temaları özelleştiremez veya özel tema yükleyemezsiniz.
– Premium kullanıcılar CSS’yi özelleştirebilir ve sınırlı premium temalar arasından seçim yapabilir ($ 96 / yıl).

– Business kullanıcılar üçüncü-parti temaları yükleyebilir (yıllık ücret $ 3).
Eklentiİzin verilen tüm eklentiler
İstediğiniz ücretsiz, ücretli veya özel eklentileri yükleyebilirsiniz. Bu, WordPress’in bir CMS olarak potansiyelini en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır.
Eklentiye izin verilmiyor
Ücretsiz, ücretli veya özel eklentiler yüklemenize izin verilmiyor. Bunun yerine, birçok eklenti benzeri özellik var.
İş planındaki kullanıcılar üçüncü taraf eklentiler yükleyebilir. Maliyet 300$/yıl
ÖdemelerDüzenli Ödemeler
Web barındırma için aylık ödemek zorunda. Yıllık olarak bir alan adı kayıt ücreti ödemeniz gerekir. Yüksek trafikli siteler için barındırma maliyeti pahalı olabilir. Tahmini: 46-100 ABD Doları / yıl
Ücretsiz*
WordPress.com blog 3 GB’a kadar depolama alanı için ücretsizdir. Web sitenizde reklam gösterilir. Özel bir alan adınız olamaz ve özelleştirme seçeneği yoktur.
– Yıllık 48$ ödeyerek kişisel plana geçerseniz kullanabileceğiniz özellikler: Özel alan adı, reklamları kaldırma. Bu pakette yine özelleştirme yoktur.

– Premium planın maliyeti 96 $ / yıl.

– İş planı maliyeti 300$ / yıl. Özelleştirme seçenekleri ile birlikte gelir.
Para KazanmaÖzgürce Para Kazanma
Web sitenizde istediğiniz kadar reklam satabilir, Google Adsense, Admatic gibi istediğiniz herhangi bir reklam hizmetini kullanabilirsiniz. En önemlisi, sitenizden kazandıklarınızın tamamı size aittir.
Sınırlı Para Kazanma *
Sitenizde reklam satmanıza izin verilmez. Yüksek trafikli web sitelerine (aylık 25.000 sayfa görüntüleme) sahip kullanıcılar, gelir paylaşımıyla reklam yayıncılığı için başvurabilir.
Premium ve Business plan kullanıcıları WordAds programına erişebilir.
WordPress ReklamlarıReklamsız
WordPress.org ile, “Powered by” bağlantılarını görüntülemek zorunda değilsiniz. İsterseniz bunu seçebilirsiniz, ancak bu tamamen sizin tercihinize bağlıdır.
Marka Kaldırma İçin Ödeme Gerekir
Ücretsiz WordPress.com kullanıcıları, web sitenizde para kazanmadığınız reklamların gösterilmesinin yanı sıra, web sitelerinde “Tarafından desteklenmektedir” (Powered by) bağlantısını göstermek zorundadır.
– Kişisel ve Premium plan kullanıcıları WordPress reklamlarını kaldırabilir (48$ – 96$ / yıl)

– İşletme hesabı kullanıcıları bağlantıları kaldırabilir. (300$ / yıl)
SEOTÜM SEO Özellikleri
SEO ve organik ziyaretçi edinme potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak, Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için en iyi SEO eklentilerini yükleyebilir ve diğer üçüncü-parti SEO araçlarını kullanabilirsiniz.
Sınırlı SEO Kontrolü
Ücretsiz WordPress.com ile, SEO eklentileri yükleyemediğiniz için web sitenizin arama motoru optimizasyonu üzerinde çok fazla kontrole sahip değilsiniz.
İş planı kullanıcıları, SEO’yu en üst düzeye çıkarmak için üçüncü taraf SEO eklentileri yükleyebilir. (300 $ / Yıl)
AnalyticsSınırsız Analiz
İhtiyacınız olan tüm bilgileri edinmek için Google Analytics, KissMetrics, MixPanel, GoCountly gibi tüm üçüncü taraf analiz araçlarını kullanabilirsiniz.
Sınırlı Analiz
Ücretsiz WordPress.com planı kendi yerleşik istatistikleriyle birlikte gelir ancak daha güçlü ve güvenilir olan üçüncü taraf analiz araçlarını kullanamazsınız.
İş planı kullanıcıları Google Analytics gibi üçüncü taraf analiz eklentilerini kullanabilir. Maliyet: 300 $ / yıl
E-ticaretE-ticaret Mağazası
Dijital veya fiziksel ürünler satabilir, kredi kartı, PayPal, banka ödemeleri, Bitcoin gibi kripto paralar vb. yollarla ödeme kabul edebilirsiniz. WordPress.org ile eksiksiz bir e-ticaret mağazası oluşturabilirsiniz.
E-ticaret Mağazası Oluşturulamaz
Ücretsiz WordPress.com planıyla çevrimiçi bir mağaza oluşturamazsınız. Çevrimiçi mağazanızı oluşturmak için, WordPress.com bile kendi kendine barındırılan WordPress’e geçmenizi ve uygun bir web barındırma sağlayıcısı kullanmanızı önerir. Eğer isterseniz yıllık 540$’lık bir e-ticaret planı satın alabilirsiniz.
Özel SistemlerÜyelik Siteleri Oluşturulur
WordPress.org’da birden fazla seviyeye, içeriğe, kısıtlı erişime, öğrenme yönetim sistemine ve benzer özelliğe sahip ücretli üyelik sistemi olan siteler oluşturabilirsiniz.
Üyelik Sitesi Oluşturulamaz
Ücretsiz WordPress.com platformunda tam bir üyelik web sitesi oluşturamazsınız çünkü E-ticaret sitelerine benzer gelişmiş kontrol gerekir. Ancak yıllık 300 ABD doları tutarındaki İşletme planıyla üyelik eklentileri yükleyebilirsiniz.
BakımTercihli Bakım
Sitenizi güncel tutmak, düzenli yedeklemeler tutmak, SPAM kontrolü sağlamak ve en önemlisi sitenizi optimize etmek sizin sorumluluğunuzdadır.
Bakım Gerektirmez
Hiçbir şey için endişelenmenize gerek yok. Automattic siteniz için güncellemeler, yedeklemeler, optimizasyon ve daha fazlası dahil tüm site bakımıyla ilgilenir.
WordPress.com ve .org Arasındaki Farklar

Bizim Seçimimiz

WordPress.com’un ücretsiz sürümünü kullanırken siz tercih etmediğiniz sürece ücretli hiçbir şeye gerek yoktur. Kendi kendine barındırılan bir WordPress.org ile blog açmak ve web sitesi kurmak zor değildir, bunu nasıl yapacağınız konusunda size yol gösterecek adım adım bir kılavuzumuz hazırlıyoruz. Ayrıca Ücretsiz WordPress Kurulum hizmetinizden de yararlanabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

deneme bonusu veren siteler biricerik.com Dostca.net Mevsim.org