Wikipedia backlink alan domain nasıl bulunur?

 Wikipedia backlink alan domain nasıl bulunur?
Okunuyor Wikipedia backlink alan domain nasıl bulunur?

Backlink, SEO için hala en çok kullanılan faktörlerden biri. Wikipedia gibi küresel çapta bilinen ve milyonlarca -belki milyarlarca- kullanıcısı olan platformlardan link almak iyi bir SEO çalışması yapmak olabilir. Her ne kadar nofollow meta etiketine sahip olsa da iyi bir trafik kaynağı olabilir.

Bölümler

Web siteniz başlıkları katkıda bulunacak kadar önemli bir bilgi sağlamıyorsa süresi dolan ve düşen yeni bir domain alarak, Wikipedia’dan bağlantı verilmiş bir sayfa oluşturmayı düşünebilirsiniz. Öncelikle, alacağınız domaine Wikipedia’dan backlink verilmiş mi, bunu öğrenmek için aşağıdaki yolu takip ediyoruz.

Bu arada, Vikipedi ülkemizde kısıtlanmış durumda, giriş yapmak için VPN kullanmak gerekiyor veya bunu aşmak için Opera Browser indirebilirsiniz

İlk olarak “Dış bağlantı ara” fonksiyonunu kullanmak için bu adrese gidiyoruz. Aşağıdaki ekran karşımıza çıkacak.

wikipedia dış bağlantı arama

Karşımıza çıkan satıra, sub-domainleri de içerecek şekilde verilen
bağlantıları bulmak için aşağıdaki şekilde sorgulama yapıyoruz.

*.alanadi.com

Biz örneğimizde eskitarih.com alan adını deniyoruz. 13 Aralık 2018 tarihi itibariyle eskitarih.com tr.wikipedia.org adresinden 4 adet dış bağlantı almış.

Örnek Wikipedia backlink sorgusu

Bitti mi, bitmedi…

Bağlantı verilen ilgili sayfalar için yeni içerik oluşturacak kadar vaktiniz yoksa Web Archive üzerinden bir şeyler bulabiliriz.

Şimdi http://web.archive.org/ adresine gidelim.

Dikkat ettiyseniz, yukarıdaki resimde bağlantı alan sayfalar listesi vardı. Biz 4. sıradaki http://www.eskitarih.com/article-id-836.html sayfasını seçiyoruz ve web arşivi üzerinden arıyoruz. Bakalım bu sayfa arşivlenmiş mi?

Bingo! Aradığımız sayfa 14 ve 17 Şubat 2016 tarihlerinde arşivlenmiş. 17 Şubat tarihli yedeğe gidiyoruz ve aşağıdaki içerikle karşılaşıyoruz.

Web arşivi sayfa sonuç

Süresi düşen domaini aldık, web arşivinden kayıtlı sayfaları bulduk, kopyaladık ve aynı adres üzerinde yayınladık. Özgünlüğü tartışılır, araştırma yapmak gerekir. Ama Wikipedia’dan backlink almış, hazır içerikli bir domainimiz var artık. Değerlendirmek için çeşitli senaryolar türetebilirsiniz.

İpucu: Arşivlenmiş eski sayfaya gelen bağlantıyı 301 ile SEO uyumlu yeni bir URL’ye yönlendirebilirsiniz.

Wikipedia’dan bağlantı alan bir domaini rastgele bulabilir miyiz?

Pek mümkün değil ama ihtimaller dahilinde. Samanlıkta iğne aramaya benziyor. Düşen ve backlink almış bir domain bulmak için ExpiredDomains’i kullanıyoruz.

Düşen domain bulma

Gidelim: https://member.expireddomains.net/

Düşen .com domain bulmak için üst bardaki Deleted.com sekmesine tıklıyoruz. Açılır menüdeki en üst sekmeye tıklayalım. 2,064,765 adet domain listelendi.

Şimdi aşağıdaki görsellere bakarak kriterleri seçebiliriz. Benim kriterlerim

  • Türkçe (Dictionary Word Domains > Turkish)
  • Rakam ve tire içermeyen (Domain Name Settings > only Characters)
  • Alınabilir durumda (Listing Settings > only available Domains)
  • En az 1 adet Wikipedia backlink almış (Görsel 2 / Adwords & SEO sekmesi > Wikipedia > Links > min 1)

Aşağıdaki Apply Filter butonuna basarak sorguyu başlatıyoruz. 33 adet domain listelendi. WPL sütunundan hangi domainin kaç adet backlink aldığını görebilirsiniz.

Türkçe domainlerde liste küçük ancak İngilizce domainler için sorgulama yaparsanız oldukça kabarık bir listeyle karşılaşabilirsiniz. Hem de backlink sayısı bir hayli fazla oluyor.

Faydasını göreceğinizi umuyorum. Kolay gelsin.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın