WhatsApp son görülme nasıl kapatılır?

WhatsApp son görülme nasıl kapatılır?
Okunuyor WhatsApp son görülme nasıl kapatılır?

Yazılı ve sesli iletileşme gayesiyle kullandığımız uygulamalarda kendimizle alakalı birçok bilgi var. İsim, telefon numarası, fotoğraf bunlardan en günahsızı. Bunlarla birlikte kimseyle paylaşmak istemeyeceğimiz bilgiler de var. Örneğin en son faal olduğumuz tarih ve saat.

WhatsApp dahil bütün anlık iletileşme uygulamalarında yer alan son görülme özelliği, uygulamada en son ne vakit etkin olduğumuzu kendi isteğimiz dışında afişe ediyor. Neyse ki uygulamalar bu özelliği açma yahut kapatma tercihini büsbütün kullanıcıya bırakıyorlar.

Pekala WhatsApp uygulamasında son görülme nasıl kapatılır? Rehberimizde bu mevzuya değindik.

Son görülme nedir, ne işe fayda?

WhatsApp son görülme özelliği, uygulamada son etkin olduğunuz tarih ve saati arkadaşlarınızın görmesini sağlar. WhatsApp’a en son 1 Nisan 2021 saat 19:30’da girdinizi farz edin. Bu durumda arkadaşlarınız sizin son görülmenizi tarihine dakikasına varana kadar “1 Nisan 19:30” üzere bir formatta görecektir.

whatsapp son gorulme nasil kapatilir 1whatsapp son gorulme nasil kapatilir 1

WhatsApp bu noktada telefonunuzda internet varken en son uygulamayı açtığınız tarihi baz alır. Örneğin 1 Nisan 19:30’dan sonra WhatsApp’ı açmışsınızdır fakat o esnada telefonunuzda internet kontağı yoktur. Bu durumda son görülmeniz değişmez, hala eski tarihte kalır.

Elbette ki siz de son görülmesi açık olan şahısların son etkinlik durumunu öğrenebilirsiniz.

WhatsApp son görülme kapatma – Android

Son görülme bilgisinin görünmesini istemiyorsanız kapatabileceğiniz bir ayar mevcut. İşte Android için WhatsApp son görülme kapatma adımları:

  1. WhatsApp’ı açın ve Ayarlar’a girin.
  2. Hesap > Kapalılık kısmına girin.
  3. Son görülme’ye tıklayın. Ayarlayabileceğiniz üç seçenek var;

Herkes: Son görülmenizi rehberinizde kayıtlı olan ve olmayan herkes görebilir.
Bireylerim: Yalnızca rehberinize kaydettiğiniz şahıslar görebilir.
Hiç kimse: Kişi listenizde ismi kayıtlı olanlar dahil hiç kimse göremez.

whatsapp son gorulme nasil kapatilir 1 1whatsapp son gorulme nasil kapatilir 1 1

Buradan kendinize uygun olan durum hangisiyse onu faal edin. Bu ortada şayet “Hiç kimse”yi seçererek son görülmenizi büsbütün kapatırsanız öteki kişilerinkini de göremezsiniz.

WhatsApp son görülme kapatma – iOS

WhatsApp son görülme kapatma süreci Android’de olduğu kadar iOS yani iPhone için de epey kolay. Bütün adımlara sırasıyla bakalım.

  1. WhatsApp’ı açın.
  2. Sağ alt köşede bulunan “Ayarlar”a dokunun.
  3. “Hesap”a girin.
  4. “Gizlilik” kısmını açın.
whatsapp son gorulme nasil kapatilir 2whatsapp son gorulme nasil kapatilir 2

Son görülme durumunuzu “Herkes” yerine “Kişilerim” olarak değiştirin. Böylece son etkinlik saatiniz sırf WhatsApp bireyleriniz tarafından görülebilir. Birebir vakitte Hiç kimse olarak da ayarlayabilirsiniz. Bunu ayarladığınız vakit son görülmeyi rehberinizde kayıtlı olan ve olmayan hiç kimse göremez.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın