Web Sitesi Kurma Rehberi | Resimli Anlatım ile Site Kur

Web Sitesi Kurma Rehberi | Resimli Anlatım ile Site Kur
Okunuyor Web Sitesi Kurma Rehberi | Resimli Anlatım ile Site Kur

Bir web sitesi kurmak mı istiyorsunuz? Web sitesi kurma işi, teknik bilgisi olmayan ve sıfırdan başlayanlar için çok zor görünüyor olabilir. Merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Kodlama bilmeden bir web sitesinin nasıl kurulacağına dair en kapsamlı, adım adım resimli anlatım bu seride sizlerle.


Bölümler

Web sitesi kurma rehberimiz, her yaştan ve beceri düzeyinden kullanıcılar için kullanışlıdır. Bununla birlikte, yardıma ihtiyacınız varsa bizimle doğrudan iletişime geçebilir veya yorum alanından destek alabilirsiniz.

Kendi internet sitemi nasıl yapabilirim diye merak edenler, web sitesi kurma rehberimizi takip etmeye devam edin.

Web Sitesi Kurma Rehberi

Bu rehberde öğreneceklerinize baştan sona genel bir bakış.

 • Alan adı sorgulama ve ücretsiz alan adı alma
 • En iyi hosting seçimi
 • WordPress nasıl kurulur?
 • Site tasarımı değiştirmek için bir WordPress tema yükleme
 • WordPress’de sayfa oluşturma
 • Eklentiler ve uzantılar ile WordPress’i özelleştirme
 • WordPress’i öğrenmek ve destek almak için kaynaklar
 • Daha da ileri seviyelerde, daha fazla özellik içeren web siteleri oluşturma

Başlamadan önce, en sık sorulan soruların bazılarını ele alalım.

Bir web sitesi kurmak için neler lazım?

Bir WordPress site kurmak için aşağıdaki üç şeye ihtiyacınız olacak.

– İnternet alan adı, domain satın alma: – “google.com” gibi web sitenizin adresidir, İngilizce olarak Domain olarak geçer.
– WordPress hosting – web sitenizin dosyalarının depolandığı yerdir.
– Siteyi kurmak için ayıracağınız kesintisiz 1 saat.

WordPress ile web sitesi kurma maliyeti nedir?

Bu sorunun cevabı ne tür bir web sitesi kurmak istediğinize bağlıdır.

Örneğin, tipik bir kurumsal web sitesi, yılda 100 TL ile 100.000 TL arası maliyetlerle kurulabilir.

Tüm ziyaretçilerin işe küçük bir yatırımla başlamalarını ve iş büyüdükçe web sitesine daha fazla özellik eklemelerini öneririz. Böylece, paradan tasarruf edersiniz ve potansiyel kayıpları en aza indirerek daha az harcama yaparsınız.

Bu rehberde size, yıllık 100 TL’den daha az bir masrafla web sitesinin nasıl oluşturulacağını anlatacağız. Ayrıca, ileride siteye daha fazla özellik ekleyerek nasıl daha ileri seviye bir internet sitesi sahibi olacağınızı anlatacağız.

En iyi web sitesi platformu hangisi?

Bir web sitesi kurmanıza yardımcı olacak birçok hazır web site kurucusu var. Kendi hosting (barındırma) hesabınız olan WordPress site kullanmanızı öneririz.

WordPress, dünyadaki en popüler web sitesi platformudur. İnternetteki tüm web sitelerinin yaklaşık %28’i WordPress ile oluşturulmuştur.

WordPress ücretsizdir ve binlerce tasarım ve eklenti ile birlikte gelir. Son derece esnektir ve web sitesi sahipleri tarafından kullanılabilen birçok entegrasyona izin verir.

Ben de tüm internet sitelerimizi kurmak için WordPress kullanıyorum.

Bu rehberden en iyi nasıl yararlanabilirsiniz?

Bu, web sitesi kurma konusunda adım adım, resimli anlatım ile desteklenecek bir rehberdir. Sıfırdan internet sitesi kurmak için bu rehberi farklı adımlara ayırdık ve baştan sona her konuda sizi yönlendireceğiz. Talimatları takip etmeniz yeterli, sonunda profesyonel görünümlü bir web siteniz olacak.

Ayrıca, web sitenizi ihtiyaçlarınıza göre daha ileri bir seviyeye taşımak için yönlendirmelerde de bulunacağız.

Yukarı Çık


Kurulum

Bir blog açmak için en başta doğru platformu seçmek gerekir. Kendi hosting servisiniz üzerinde barındırılan WordPress.org’u kullanmak en mantıklı seçenektir. Neden mi?

Çünkü ücretsiz olarak istediğinizi yükleyebilir, sitenizin tasarımını keyfinizce değiştirebilir ve en önemlisi herhangi bir kısıtlama olmadan sitenizden para kazanabilirsiniz. WordPress.com ile WordPress.org arasındaki fark burada başlar. WordPress.com üzerinden edineceğiniz bir blogda ise birçok kısıtlamaya maruz kalabilirsiniz. Yakında WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkları açıklayacağız.

WordPress kurulumu yapmak için neler gerekiyor?

 • Bir alan adı ve hosting.

Bir alan adı, insanların web sitenize girmek için yazdıkları adrestir. İnternetteki web sitenizin adresi. mynet.com veya siteadi.org gibi düşünün.

Web barındırma, internet sitenizin dosyalarının nereden servis edildiği anlamına gelir, yani web sitenizin evi. Her web sitesi için web barındırma gerekir.

Bir alan adı genelde yıllık 6-10 dolar, web barındırma ise aylık ortalama 2 dolarlık fiyatlarla başlar. Biz, daha önce GoDaddy’den edindiğimiz alan adı ve hosting hizmetini kullanarak kurulum yapacağız.

Dilerseniz resme tıklayarak aylık 5 TL karşılığında bir WordPress hosting paketi ve ücretiz domain satın alabilirsiniz. Ücretsiz alan adı hakkındandan faydalanmak için 1 yıllık satın alma gerçekleştirmelisiniz. Normal şartlarda 216 TL olan GoDaddy WordPress hosting paketi size özel yalnızca 60 TL. (4 Ocak 2018 döviz kuru hesabına göre. Düşüş ve yükselişler toplam tutarı değiştirecektir.)

GoDaddy WordPress hosting

Bağlantı adresi.

GoDaddy ana sayfasına gittiğinizde Başlayın butonuna basın, sonraki sayfada sizden bir alan adı yazmanız isteniyor. Burada kullanmak istediğiniz site adresi neyse onu yazabilirsiniz. Benimilkblogum.com yazıyorum örnek olarak.

Aşağıdaki gibi bir sayfayla karşılaştıysanız, kullanmak istediğiniz alan adı müsait demektir. Satın alabilir ve kullanabilirsiniz.

GoDaddy ücetsiz domain

Eğer “Üzgünüz, istediğiniz alan adı alınmış” gibi bir uyarı varsa istediğiniz alan adı başkası tarafından kullanılıyor demektir. Farklı bir alan adı denemelisiniz.

İstediğiniz alan adını bulduysanız Seçin ve Devam Edin.

Her şey yolundaysa aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacağız.

GoDaddy ödeme

Kırmızı ile işaretli kurumsal e-postayı hesaptan silebilirsiniz. İlk ay için ücretszi, devam eden aylarda ücretli çünkü. İsminize özel alan adı uzantılı e-posta hesabı kullanmak için Yandex Kurumsal Mail’i kullanabilir, size özel info mail alabilirsiniz.

Kredi kartı veya banka kartı ile ödemeniz tamamlandıktan sonra WordPress kurulumuna geçiyoruz.

Yukarı Çık


WordPress Kurulumu

Ürünlerim sayfasından Web Hosting bölümüne giderek hosting hizmet adınızın sağında bulunan Yönet butonuna basın.

GoDaddy WordPress Kurulumu adım 1

Karşınıza gelecek Bir alan adı seçin kısmından kayıt ettiğimiz alan adını seçip İleri butonuna basıyoruz.

Bir sonraki sayfada Bir veri merkezi seçin kısmından Avrupa’yı seçelim. Veri merkezinin bulunduğumuz konuma yakın olması demek, sitenin daha hızlı erişebilir hale gelmesi demektir.

Karşımıza Bir WordPress web sitesi oluşturun başlığı çıkıyor. Evet, işe koyulalım seçildikten sonra, ilgili satırları yönergelere uyarak kendinize göre doldurun. Son butonuna bastığınızda kurulum başlayacaktır.

GoDaddy WordPress kurulum 2

Kurulumun tamamlanmasını bekliyoruz.

GoDaddy WordPress kurulum 3

Her şey yolunda mı? Öyleyse WordPress sitemiz neredeyse hazır. Sitemi Kur diyerek devam ediyoruz.

GoDaddy WordPress kurulum 4

Yeni bir pencere açılıyor, burası bizim cPanel ekranımız. Bu noktadan sonra sistem sizi sitenizin yönetim paneline yönlendirmediyse eğer alan adınızın sonuna /wp-admin ekleyerek sitenizin kurulumuna başlayabilirsiniz. Biz herhangi.net alan adını kullandığımız için:

http://herhangi.net/wp-admin

Karşımıza gelen ekranda, en başta belirlediğimiz kullanıcı adı ve şifreyi yazıyoruz.

WordPress ilk kurulum

Site varsayılan olarak İngilizce kurulduğundan dolayı kurulum sihirbazında ilk aşamada aşağıdaki adımları izliyoruz. Aşağıdaki ayarların tümü sonradan değiştirilebilir. Bu yüzden bu adımda yazacaklarınız çok önemli değil.

Start Wizard

Kurulum Sihirbazını Başlat

WP Wizard
Settings

Ayarlar

WordPress kurulum sihirbazı 2
 • Type: Sitenizin türü. Size uygun olanı seçin.
 • Website + Blog: Hem kişisel blog hem güncel içerik, haber vs. paylaşılacak bir site için.
 • Blog only: Yalnızca blog olarak kullanacaksanız.
 • Online Store: eTicaret mağazası açmak için
 • Industry kısmında Other seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Belirli bir kategoride içerik üretecekseniz size uygun olanı seçebilirsiniz.
 • Title: Sitenizin başlığıdır. Kişisel blog olarak kullanacaksanız isim soy isim yazabilir veya çiçekler hakkında yazacaksanız Çiçek Bilgi gibi bir şey olabilir. Örnek: Melinas Mom
 • Tagline: Bu kısım sitenizin sloganıdır. Nelerle ilgili yazacağınızı, ileriye dönük yazılar hakkında bilgi verebilirsiniz. 2-3 cümleden fazla yazmanız önerilmez. Bir anne blogu için örnek: Bir anne blogu! Çocuk bakımı hakkında fikirlerim, anne – bebek ilişkisi deneyimlerim ve hayatı kolaylaştıran pratik bilgiler burada.

Continue butonuna basarak devam ediyoruz. Bir sonraki sayfada iletişim bilgilerinizi isteyecek . Dilerseniz doldurabilir veya Skip butonuna basarak bu adımı atlayabilirsiniz.

Bir sonraki adımda tema seçimi yapıyoruz. Herhangi birini seçin ve sol üst kısımdan Select butonuna basın. Çünkü yüzlerce farklı tema olduğundan mutlaka değiştireceksiniz.

WordPress tema

Aslına bakarsanız yeni web sitesi kurma adımları neredeyse tamamlandı ve şimdiden yazmaya başlayabilirsiniz. Sıfırdan başlayanlar için anlatım devam ediyor.

Yukarı Çık


WordPress’i Türkçe Yapma, Tema Seçimi ve Blog Yazma

Sitemizin kurulumu bittiğinde genellikle aşağıdaki gibi bir anasayfa görürüz.

WordPress varsayılan tema

Bu görünüm varsayılan olarak gelir ve birçok insan tarafından kullanılmaz. Gözünüze daha hoş gelen veya içeriğinizi daha iyi sunmanıza olanak veren WordPress temaları için yönetici paneliniz üzerinden seçim yapabilirsiniz.

Bunun öncesinde ilk olarak panelimizi Türkçe diline çevirelim ve birkaç ayar yapalım. http://siteadresiniz.com/wp-admin/ sayfasına gidiyoruz.

Türkçe yapma, saat dilimi ve e-posta ayarları

Sol sütunun en altında bulunan Settings menüsünden General sekmesine gidelim.

 1. E-mail kısmına güncel e-posta adresinizi yazın.
 2. Site Language bölümünden Türkçe’yi seçelim.
 3. Timezone alanından İstanbul’u seçelim.

Bu işlemler sonrasında tema seçimine geçebiliriz. Bunun için yine sol sütundan Görünüm > Temalar yolunu izliyoruz.

WordPress tema kurulum

Buradan Yeni ekle butonuna basarak binlerce ücretsiz WordPress teması içinden size uygun olanını seçebilirsiniz. Size uygun olan seçenekler için Özellik Filtresi’ni kullanarak aramayı daraltabilirsiniz.

Beğendiğiniz tema görselinin üzerine farenizi getirip Kur butonuna bastığınızda siteniz yeni düzenine kavuşacaktır. Ön izleme seçeneğini kullanarak kurmadan önce temaya bir göz gezdirebilirsiniz. Her tema kendine has özelleştirme ve düzenleme seçeneklerine sahiptir. Sitenizde içerikler oluşturmaya başladıkça düzen konusunda daha fazla fikir üretebilirsiniz. Bu konu da tamamsa artık sıra ilk blog yazımızı/içeriğimizi yazmaya geldi.

İlk WordPress Blog Yazımız

Yönetim panelimizin sol menüsünde bulunan Yazılar sekmesine gidelim. Öncelikle Örnek olarak yazılmış bir blog yazısı vardır, bunu silebiliriz. Ardından Yeni Ekle butonuyla ilk gönderimizi yazmaya başlıyoruz. İçerik hazırsa Yayımla butonuna basarak ilk yazımızı yayınlayabiliriz.

WordPress blog yazma

Yazı yazma sayfasının sağ kısmında, Yayımla butonun alt kısımlarında Kategoriler, Etiketler gibi birkaç alan göreceksiniz. Bunların kullanımı temel olarak şu şekilde:

 • Kategoriler: Eğer bir anne – çocuk bloğu açtıysanız ve yazdığınız konu çocuklar hakkındaysa yeni bir kategori oluşturarak ismine Çocuklar Hakkında yazabilirsiniz.
 • Etiketler: Yazı içeriğinde yoğunlukla nelerden bahsediyorsanız bu alt konuları etiket olarak yazabilirsiniz. Örneğin; çocuklar hakkında bir yazı yazdınız ve içerikte oyuncaklar veya çocuk aktivitelerinden bahsediyorsunuz. Etiket olarak oyuncak, çocuk aktiviteleri, çocuk oyuncakları gibi kelimeleri tek tek yazarak veya aralarına virgül koyarak Ekle butonuna basabilirsiniz.

Eklediğiniz yazıları zaman içerisinde güncelleyebilir, yeni etiketler ekleyebilir, dilerseniz yayından kaldırabilirsiniz. Neredeyse sınırsız özgürlük sunan WordPress blog siteniz hazır.

Yukarı Çık


WordPress Eklentileri ile Sitenizi Geliştirme

İnternet sitenizi kurduktan ve içerik oluşturup, blog yazmaya başladıktan sonra muhtemelen bir şeyler eksik görünecek, geliştirmeler isteyeceksiniz.  Web sitenizde bir iletişim formu, sizi anlatan bir hakkında sayfası, yeni yazıların abonelere otomatik gönderilmesi, sosyal medya paylaşım butonları gibi birçok değişik unsur isteyebilirsiniz.

Tüm bu özellikleri WordPress eklentileri ile edinebilirsiniz. Öyle ki, 50 bine yakın WordPress eklenti arşivini görünce hayal ettiğinizin daha da ötesinde özellikler ekleyebilirsiniz.

Yönetici panelinize ulaştıktan sonra, sol menüden Eklentiler > Yeni Ekle yolunu izleyerek WordPress eklentilerini keşfedebilir, açıklamalarına göre ihtiyaçlarınızı belirleyip Hemen yükle butonuyla kurulum gerçekleştirebilirsiniz.

İşte bu kadar kolay.

WordPress eklentileri

Para Kazanma

Artık sitenizi kurdunuz ve içerik üretmeye başladınız. Blog yazarak para kazanma veya e-ticaret sitesi ile para kazanmaya müsait olan bu içerik yönetim sistemi ile istediğiniz yönteme uygun seçenekler mevcut.

 • Blog ile Para Kazanma

Blog yazarak para kazanma için birçok yol var ancak hızlı para kazanma diye bir şey yoktur. Birçok yanıltıcı kaynakta internetten kolay ve hızlı para kazanma yöntemi gibi makaleler okumuş olabilirsiniz. Bu yöntemlerin çoğu gerçek dışıdır. Makul yöntemleri listeleyecek olursak aşağıdaki gibidir.

 • Satış Ortaklığı ile Para Kazanma

Siteniz belirli bir içerik sayısına ulaştıysa, arama motorları ve sosyal medya gibi kaynaklardan ziyaret almaya başladıysa firmaların satış ortaklığı programına katılabilirsiniz. Bu yöntemde firmalar size özel bir bağlantı (link) verir. Sitenizde tanıttığınız ürünün içeriğine veya reklam alanına koyduğunu bu bağlantı tıklandığında, firmalar size tıklama başı ücret veya satışa dönüşen ziyaret başı ücret öder. Kategorilere göre satış ortaklığı veren firmaları yakında para kazanma kategorisi altında toplayacağız.

 • AdSense ile Para Kazanma

AdSense, Google’ın reklam yayıncılığı hizmetine verilen isimdir. Ayrıntılı bilgi için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz: https://www.google.com.tr/adsense/start/

Blogunuzdan para kazanmak ve reklam yayıncısı olmak için sitenizin kaliteli ve yeterli içerik sayısına ulaşması, arama motorları veya sosyal medya üzerinden ziyaret almaya başlaması gibi bazı AdSense politikalarına uyumlu olması gerekir. Yeterlilik sağlandıktan sonra siteniz incelenir. Onay alma sonrası reklam kodlarınızı sitenize yerleştirerek reklam yayını yapmaya başlayabilirsiniz. Bu yöntemde ziyaretçi sayınıza, reklamların içeriğine ve Tıklama Başı Maliyet’ine göre geliriniz değişebilir.

 • Firmalardan Direkt Reklam Alma

Örneğin, bir blogger anne oldunuz. Artık bir kitleniz var ve siteniz günde binlerce ziyaret alıyor… Bu gibi bloglara anne, bebek, oyuncak, kişisel bakım gibi alakalı firmalardan reklam teklifi gelebilir. Firmalardan reklam aldığınızda gelir aralığı sitenizi ziyaret eden kişi sayısına değişir ve fiyat konusu daha net olur. Bu sizin anlaşmanıza kalmış bir şey.

Buna sponsorlu içerik üretmek de eklenebilir. Ürünleri hakkında yazacağınız blog yazısı için firma size bir ücret teklif eder ve siz ürün incelemesi yaparak bu yazıyı kitlenize sunarsınız.

Bu yöntemleri hayal gücünüz oranında artırabilirsiniz.

 • E-ticaret ile Para Kazanma

Esnekliği ve geniş tema, eklenti kütüphanesi sayesinde kolaylıkla bir WordPress e-ticaret sitesi yapabilirsiniz. Fiziksel ve dijital ürünler satabileceğiniz bir site oluşturmak için ihtiyaç olan temel gereksinimler aşağıdaki gibidir.

 • WooCommerce: WordPress için en yaygın kullanılan e-ticaret eklentisidir. Türkçe arayüzü sayesinde kurulum sonrası ayarları kendiniz bile yapabilirsiniz.
 • Sanal pos: Bankalar veya ödeme aracısı firmalarla yapacağınız anlaşma ile sitenize entegre edeceğiniz sanal pos, müşterilerinizden kredi kartı ile ödeme almanızı kolaylaştıracaktır. Zorun değil ancak kredi kartı kullanım yaygınlığı düşünüldüğünde en büyük gereklilikten biri.

Tüm bunlara ek olarak:

 • Ücretli üye kabul ettiğiniz bir içerik sitesi
 • Bir işyeri listesi oluşturup ücretli kayıt sunduğunuz rehber site
 • Freelance olarak yaptığınız işler hakkında portfolyo sitesi oluşturmak (Makale yazarlığı, logo tasarımı vb.)
 • Kitleleri etkileyecek ve onlara faydası dokunacak bir şeyler yapıyorsanız bağış kabul edebileceğiniz siteler oluşturabilirsiniz.

Unutmayın, yardıma ihtiyacınız olursa bizimle doğrudan iletişime geçebilir veya yorum alanından merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

En Üste Çık

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler biricerik.com takipciodasi.com Dostca.net Mevsim.org sohbet Sohbet