Wall Street Journal’dan ‘Wuhan Laboratuvarı’ savı

Wall Street Journal’dan ‘Wuhan Laboratuvarı’ savı
Okunuyor Wall Street Journal’dan ‘Wuhan Laboratuvarı’ savı

blank

ABD istihbaratının bir raporunda, yeni tip corona virüsün (Covid-19) yayılmasından çabucak evvel, Çin’deki Wuhan Laboratuvarı’nda çalışan 3 araştırmacının virüs belirtileriyle hastaneye başvurduğunu sav ettiği belirtildi.

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin ABD istihbaratının bir raporuna dayandırdığı özel haberi, Covid-19 salgınının birinci kaynağının Wuhan’daki laboratuvar olabileceğine ait tartışmaları yine gündeme getirdi.

blank

Haberde, ABD istihbaratının ilgili raporuna nazaran, Kasım 2019’da Wuhan Laboratuvarı’nda çalışan 3 araştırmacının virüs ve mevsimsel grip belirtilerine misal şikayetlerle hastalanıp hastaneye başvurduğu öne sürüldü.

Gazeteye konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen kimi yetkililer, kelam konusu istihbaratın hala desteklenmesi gereken bir güvenilirlik düzeyinde olduğunu lisana getirirken, kimileri ise raporun bahisle ilgili en güçlü ve sağlam istihbaratlardan biri olduğuna inandıklarını belirtti.

Evvelki ABD Lideri Donald Trump, misyon müddeti boyunca pek çok sefer virüsün yayılmasından ötürü Pekin’i suçlamış, ABD istihbaratının geçen yılın sonunda yayımlanan raporunda, Covid-19’un Wuhan’daki laboratuvardan çıkmış olabileceğine ait bulgulardan bahsedilmişti.

Çin idaresi kelam konusu tezleri kesin bir lisanla yalanlarken, Dünya Sıhhat Örgütü’nden mevzuyu araştıran bir heyet de virüsün kelam konusu laboratuvardan yayıldığı argümanlarının gerçekçi olmadığı sonucuna ulaştıklarını açıklamıştı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın