VPN nedir, neden kullanmalıyız?

 VPN nedir, neden kullanmalıyız?
Okunuyor VPN nedir, neden kullanmalıyız?

VPN gerçek IP adresinizi maskeler. Peki, bu bizleri nasıl etkiler, neye yarar, ne fayda sağlar…

VPN nedir?

lock icon png

Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ), verilerinizi ve kimliğinizi internet ve kablosuz erişim noktaları gibi genel ağlar üzerinde koruyan, gerçek IP adresinizi maskeleyen teknolojiye kısaca VPN denir. Verileri güvenli bir şekilde taşıyan şifrelenmiş bir tünel oluşturmak için çeşitli protokoller kullanır. Güvenlik duvarı bilgisayarınızdaki verileri koruyabilirken, VPN bu verileri internet trafiği üzerinde koruyacaktır. VPN’nin amacı, güvenlik düzeyini düşük maliyetlerle daha yukarı çekmektir.

Neden VPN kullanmalıyız?

interrogation png

VPN, genellikle güvenliği artırmak için kullanılır. Bugünün dünyası hızla gelişiyor ve modern kolaylıkların getirdiği güvenlik tuzakları çoğu zaman göz ardı ediliyor. Hava alanlarında, kafe ve restoranlarda yaygın olan ortak WiFi noktaları, bilgisayar korsanları için müthiş bir veri kaynağıdır. VPN kullanarak bu özel kalması gereken bilgileri güvende tutabilirsiniz.

Deep Packet (Derin Paket) denetimi başka bir endişe kaynağıdır. Birçok İSS, pazarlama amacıyla çevrimiçi etkinliklerinizden gelen istatistikleri analiz etmek ister. VPN kullanmak, derin paket denetimleri yürütme çabalarını engeller.

Benzer şekilde, Google ve Facebook gibi arama motorları ve sosyal ağ siteleri, çevrimiçi alışkanlıklarınızla ilgili bilgileri süresiz olarak depolamaktadır. VPN, kullanıcıya farklı bir IP adresi sağladığından, bu gizlilik arz eden bilgilere karşı saldırılar da engellenir.

VPN servisleri, bilgisayarınıza atanan IP adresinin yerine farklı şehirlerden farklı ağ geçitleri sağlar. Bu uygulamalar kullanıcıların yalnızca belirli bir ülkeden ziyaret edilebilen web sitelerine erişmesine izin verir. VPN servisleri Çin ve İran gibi sansürle dolu bölgelerdeki insanların web üzerinde dilediği gibi gezinmesine bir kapı açar.

Protokoller

  • PPTP en yaygın VPN protokolüdür. Paketleri güvenli hale getirmek için TCP port 1723 ve Generic Routing Encapsulation (Jenerik Yönlendirici Kapsülleme) kullanır. PPTP’nin ana avantajı, tüm büyük işletim sistemlerinin ve birçok akıllı telefonun, ek bir yazılım olmadan doğal olarak PPTP kullanabilmesidir. Cisco’ya özel bir tünelleme mekanizmasıdır.
  • IPsec, IPv6 ile geliştirilmiş ve sıklıkla L2TP tüneliyle birlikte kullanılan bir protokol paketidir. IPSec VPN servisleri genellikle üçüncü taraf yazılım gerektirir. İlişkili lisanslama maliyetleri IPsec’in en büyük maliyetlerinden biridir.
  • SSL/TLS, en yaygın şifreleme protokolüdür. Birçok SSL VPN servisi OpenVPN istemcisini kullanır. Bu ücretsiz, çok platformlu istemci ve onu destekleyen gönüllü topluluk, SSL VPN’lerin öne çıkmasına yardımcı olmuştur.
  • SSTP en popüler protokoldür. PPP veya L2TP paketlerini bir SSL 3.0 kanalı üzerinden taşır. SSTP ortak HTTPS bağlantı noktası 443’ü kullandığından, Orta Doğu gibi oldukça sansürlenmiş bölgelerde engellemek zordur. Ne yazık ki, SSTP sadece Windows Vista ve Windows 7 bilgisayarlarda kullanılabilir.

Ücretsiz VPN güvenli mi?

untrusting png

Bazen “ücretsiz” olan şeyleri görmezden gelmek çok zor olabilir. Nihayetinde, en iyi hizmet için mümkün olan en iyi fiyatı ödemek için çaba sarf edip araştırma yaparız ama ücretsiz‘den daha iyi ne olabilir ki? Ancak, bugün ödemekten kaçındığınız maliyetler yarın çok daha büyük şekilde karşınıza gelebilir. Mevcut durumda, ücretsiz VPN (Sanal Özel Ağ) servislerinde durum böyle olabilir.

Aslında, bilgisayar uzmanlarının çoğu ücretsiz VPN servislerinin sizi bilgisayar korsanlarına ve spam yapan kişilere ifşa edebileceğini söylüyor. Daha da kötüsü, IP adresinizi ve bilgisayarınızı riske atabilirler. Bu da, gizlenmek isterken karşılaşmak istediğimiz son şeydir.

Biraz daha ileri araştırmalar, Bilgi Teknolojisi uzmanlarının ücretsiz bir VPN’nin, örneğin çevrimiçi finansal işlemler gerçekleştiriyorsanız, istediğiniz güvenlik düzeyini sağlayamayacağını ortaya çıkaracaktır. Size özel bilgileri internet üzerinden giriyorsanız, ücretsiz bir VPN eninde sonunda sizi hayal kırıklığına uğratır.

İnternet bağlantınıza girerek bilgilerinizi çalmaya çalışan bilgisayar korsanlarının olduğunu unutmayın. Hackerlar her zaman korunmasız şirket ve ev ağları ve belki de iyi korunmayan VPN’leri hedef alarak, daha kolay av’ların olduğu yerleri tercih ederler.

Bunlar sadece uzman görüş değil, geçmişte kanıtlanmış olan risklerdir.

Ücretsiz VPN riskleri

risk png

Geçmişte, haberlere bile konu olan bir VPN servisinin kullanıcı verilerini usulsüz olarak kullandığı ortaya çıkmıştı. Google Chrome, Firefox ve birçok mobil cihazda kolayca kullanılan 7 milyon gibi devasa kullanıcı sayısına ulaşan bu ücretsiz hizmetin, neden ücretsiz olduğu sonradan ortaya çıktı.

Neler oldu?

Firma, kullanıcıların bant genişliğini sattı. Yani, bu bant genişliğini satın alanlar sizin bağlantınız üzerinden birçok yasadışı işlemi yaparsa, bu işlemlerden siz sorumlu olursunuz. Veya herhangi bir kişiye/kuruma bu bağlantılar üzerinden saldırı gerçekleşirse, sizin de IP adresiniz bu havuzda yer alacağından Bilişim Suçları birimi sizin de kapınızı çalabilir.

Ücretsiz VPN kesinlikle kullanılmamalı mı?

Elbette kullanabilirsiniz. Ama nasıl?

Çok yaygın ve bilinen ücretsiz tarayıcı eklentileri yerine kendinize özel VPN sunucu kurabilirsiniz. Birkaç ay denedikten sonra dilerseniz bu hizmet için ödeme yapabilirsiniz. Aynı şekilde ücretli VPN seçeneklerinden birine kayıt olup, deneme süresi boyunca bu hizmetleri değerlendirebilirsiniz.

Ücretli, güvenilir VPN firmaları

yellow star png

Dünya standartlarında bakılacak olursa ucuz sayılabilecek bir VPN satın alarak istediğiniz güvenlik düzeyine sahip olabilir, risklerden ve sansürden kurtulabilirsiniz. Genellikle bir-kaç hafta veya 1 ay gibi periyotlarda ücretsiz hizmet veya para iade garantisi veren bu firmaları denemek, en iyiyi seçmenize yardımcı olacaktır. Siz de olumlu ya da olumsuz, deneyimlediğiniz VPN tecrübelerinizi yorum alanında paylaşabilirsiniz.

Ücretli VPN alarak neler kazanırsınız?

  • İnternette güvenli şekilde gezinti yapabilirsiniz,
  • Güncel IP adresinizi gizleyebilirsiniz,
  • Gerektiğinde profesyonel ürün desteğinden faydalanabilirsiniz,
  • PC, dizüstü ve diğer mobil cihazlarınızın tümünde bu VPN servisini özgürce kullanabilirsiniz,

ve akla gelmeyen birçok tehditten korunabilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda birkaç örnek VPN sağlayıcı firma mevcut. Zaman içerisinde yorumlar ve tecrübelerimize göre güncellenebilir.

FirmaÜlkeCihazAylık FiyatNot
NordVPN596$3.992 yıllık plan
ExpressVPN943$8.321 yıllık plan
SaferVPN343$3.292 yıllık plan
SlickVPN465$4.001 yıllık plan
StrongVPN211$5.831 yıllık plan
IP Vanish605$6.491 yıllık plan
TunnelBear205$5.001 yıllık plan

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

deneme bonusu veren siteler biricerik.com Dostca.net Mevsim.org