Vodafone Türkiye, mali yıl sonuçlarını açıkladı

Vodafone Türkiye, mali yıl sonuçlarını açıkladı
Okunuyor Vodafone Türkiye, mali yıl sonuçlarını açıkladı

UnUPggvyOESeCh9RiZkGSA

Vodafone Türkiye, Nisan 2020 – Mart 2021 ortası devri kapsayan mali yıl sonuçlarını açıkladı. 31 Mart 2021 sonu prestijiyle son bir yılda 1,9 milyar TL yatırım yapan şirketin, Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığı 2006 yılından bu yana toplam yatırımları 26 milyar TL’ye ulaştı.

Şirket, 2020-21 mali yılı servis gelirlerini, geçen yıla nazaran yüzde 15,4 artırarak 14,1 milyar TL’ye çıkardı. Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr’ı (FAVÖK) yüzde 16,2 artış ile yaklaşık 4,6 milyar TL’yi aştı.

EN GENİŞ 4.5G KAPSAMASI

Taşınabilir müşteri sayısı 2020-21 mali yıl sonu prestijiyle 23,7 milyona ulaştı. M2M (Makineler ortası iletişim) dahil toplam taşınabilir abone sayısı ise 26,1 milyon oldu. Şirket faturalı abone sayısını ise son bir yılda yaklaşık 1,1 milyon artış ile 15,5 milyona çıkarken, şirketin toplam birtakımın yüzde 65,3’ünü faturalı aboneler oluşturdu.

Türkiye’nin 81 vilayetinde 23 bini aşkın 4.5G bağlantı noktası ile hizmet veren Vodafone Türkiye, böylelikle 4.5G’de en geniş kapsamaya sahip operatör olmayı sürdürdü.

QtVuKEVsa0iU8vKhfnRR6Q Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy

Şirket, bu mali yılda bir evvelki yıla kıyasla 171 bin müşteri kazanarak toplam 1,2 milyon müşteriyi aştı.

16,9 MİLYON “DİJİTAL MÜŞTERİ”

Vodafone Yanımda, Online Self Servis ve Vodafone TV uygulamaları üzere dijital kanallarını kullanan aylık etkin müşteri sayısı 16,9 milyona yükseldi. Dijital kanalları kullanan müşterilerin aylık toplam etkileşimi 670 milyona yaklaştı.

Vodafone’un geliştirdiği, doğal konuşmayı anlayan ve dijital kanallar içinde kullanıcıların yazışarak süreçlerini yapmasını sağlayan ferdî dijital asistan TOBi, aylık 2,6 milyon tekil kullanıcı ve toplam 5 milyonu aşan sohbet sayısına ulaşarak bir rekora imza attı.

Müşterilerin son bir yıldaki toplam taşınabilir veri kullanımı, bir evvelki yıla kıyasla yüzde 51 artarak 2.416 petabyte gerçekleşti.

YENİ KUŞAK TELEKOM ŞİRKETİNE DÖNÜŞME MAKSADI

2020-21 mali yılı sonuçlarını pahalandıran Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, şunları söyledi:

“Son 15 yılda yaptığımız toplam yatırım ölçüsü ise yaklaşık 26 milyar TL’ye ulaştı. 2025 yılına kadar Türkiye’nin en süratli büyüyen dijital servisler şirketi olmayı hedefliyoruz. Bu amaca ulaşmak için 2 yol izleyeceğiz. Birincisi kendimizi dönüştürmek, ikincisi toplumu dönüştürmek. Vodafone olarak, yeni kuşak telekom şirketine dönüşmeyi hedefliyoruz.

Bu kapsamda, yalnızca irtibat hizmetleri sunmanın ötesine geçiyor; dijitalleşmenin gücünü kullanarak, dijital pazaryeri, finans ve sigorta hizmetleri sağlayıcısı, dijitalleşmek isteyen işletmelerin en değerli destekçisi olma tarafında adımlar atıyoruz. Yeni iş alanlarımızın büyümesini desteklemek hedefiyle holding yapısına geçtik.

Amacımız, dijital servisler odağımızı devam ettirerek bu şirketlerimizi daha da büyütmek.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın