Uzay bağlantısı için yeni çağ: Lazerle irtibat

Uzay bağlantısı için yeni çağ: Lazerle irtibat
Okunuyor Uzay bağlantısı için yeni çağ: Lazerle irtibat

NASA, uzun müddettir üzerinde çalıştığı ve geçen sene duyurduğu lazerle bağlantı için çalışmaları hızlandırdı. Şimdiye kadar irtibatta radyo dalgalarını kullanan uzay ajansı, LCRD isimli bu teknoloji ile daha fazla datayı daha süratli biçimde iletmeyi planlıyor.

Uzay vazifelerinin Ay ve dünya hududundan Mars ve uzak gezegenlere taşınması yeni irtibat imkanlarının da ortaya çıkmasını sağladı. NASA’da bu manada yeni bir teknoloji ile karşımızda.

NASA, lazerle bağlantı için düğmeye bastı

LCRD yani lazerle irtibat teknolojisi, 1950 yılından beri kullanılan radyo dalgasının yerini alacak. NASA, bu teknoloji sayesinde dünya ile olan bağlantı data transfer suratını artırmanın peşinde.

NASA, yaptığı deneylerde LCRD’nin teorik olarak daha fazla data taşıyabildiğini aktardı. Radyo dalgaları olan irtibat, uzun müddettir kullanılan lakin ara arttıkça ulaşım suratının yavaşladığı bir teknoloji. LCRD, kızılötesi ışınlarla gerçekleşiyor. Bu manada uzak aralarda daha az kayba neden olacak.

yeni uzay iletisimi lcrd lazerle iletisim nasa 1

NASA sitesinde yer alan LCRD teknoloji ilgili görsel

NASA, lazerle yapılan bu bağlantının neredeyse hiç yayılmadan dünyaya ulaşacağı görüşünde. Buna nazaran Mars’ın eksiksiz bir haritası radyo dalgalarıyla 9 haftada, lazerle irtibat ile yalnızca 9 günde dünyaya ulaşacak. Buna nazaran LCRD teknolojisinin bilgi taşıma kapasitesini 10 kat ile 100 kat ortasında artırması beklentiler ortasında.

NASA, yapacağı deneyler sayesinde, lazerle bağlantı teknolojisinin radyo dalgasının yerini alıp almayacağına karar verecek. Yerde yapılan denemelerde ise LCRD teknolojisi epeyce başarılı sonuçlar verdi.

LRCD için birinci test ise çok yakında Haziran ayında gerçekleşecek. ABD, birinci LRCD modülünü, Dünya’nın 22 bin mil üzerinde yörüngeye fırlatacak. NASA bu fırlatma sonrası Kaliforniya ve Hawaii üsleriyle modül ortasında bilgi transferi deneyleri yapacak. Bu testler ise iki yıl sürecek.

NASA, uzay bağlantısında tüm istikrarları değiştirecek teknolojisi LRD için asıl adımı ise 2022 yılında atacak. Buna nazaran uzay ajansı Memleketler arası Uzay İstasyonu’na fırlatılacak olan LCRD Düşük Dünya Yörüngeli Kullanıcı Modemi ile değişimi başlatacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın