USB aygıtı tanınmadı yanlışı nasıl çözülür?

USB aygıtı tanınmadı yanlışı nasıl çözülür?
Okunuyor USB aygıtı tanınmadı yanlışı nasıl çözülür?

Günümüzde en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri Windows, halihazırda birçok yanılgıyı da yapısında barındırıyor. Her ne kadar başarılı bir formda hizmet verse de alınan bu yanlışlar, kullanıcının canını sıkabiliyor.

En sık karşılaşılan yanılgılardan biri de elbet USB aygıtı tanınmadı yanlışı. Bu sorunun kaynağı hiçbir vakit tam aşikâr olmasa da sorunu çözmek için birçok tahlil yolu mevcuttur. Pekala USB aygıtı tanınmadı yanılgısı nasıl çözülür? Yazımızda anlattık.

USB aygıtı tanınmadı kusuru tahlili

USB aygıtı tanınmadı yanlışı, çoklukla USB, harici harddisk ve yazıcı üzere aygıtları bilgisayara takınca karşımıza çıkıyor. Yanılgı ortaya çıktığı vakit bilgisayara takılan USB aygıtlarının hiçbirisi çalışmaz. Bu sorunun nedeni ekseriyetle yazılımsal olmaktadır.

Bunun dışında donanımsal ıstıraplardan ötürü da bu kusur ile müsabakanız kuvvetle mümkün. Şayet siz de bu sorunu yaşıyorsanız, aşağıda vereceğimiz tahlil yollarını eksiksiz bir formda uygulamanız gerekiyor. Tüm adımları uyguladığınız halde sorun çözülmezse, donanımsal bir problem ile karşılaşıyor olabilirsiniz.

Dış sabit sürücüyü tekrar bağlayın

usb aygiti taninmadi hatasi nasil cozulur 1

Bu sorun, Windows kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı bir yanılgıdır.

Bu tahlil yolu, çoklukla yaşanan yanılgıyı ortadan kaldırıyor. Bunun için, başlat üzerinden aygıt yöneticisini aratarak işe başlayın. Daha sonra donanım listesinden disk sürücücülerine tıklayın. Burada sorunun olduğu USB aygıtını kaldırın. Kaldırma süreci tamamlandıktan sora USB aygıtını çıkarıp yine takın. Sorun çözülmüş olacaktır.

Tüm seri port aygıtlarını kaldırın

usb aygiti taninmadi hatasi nasil cozulur

USB aygıtı tanınmadı yanlışı, bilgisayardaki USB şoförlerinin çakışmasından ötürü karşımıza çıkar.

Başlat üzerinden aygıt yöneticisini aratın. Karşınıza açılan pencereden Üniversal Seri Bilgi Yolu denetleyicilerine çift tıklayın. Burada yer alan tüm donanımları sağ tıklayarak tek tek kaldırın. Süreç tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı tekrar başlatın. Sorun çözülmüş olacaktır.

Regedit üzerinden yeni paha atayın

usb aygiti taninmadi hatasi nasil cozulur

Paha verisi kutusuna 4 sayısını yazın.

Başlat arama kısmına regedit yazın. HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesUsbStor kısmına sağ tıklayarak değiştir seçeneğini seçin. Bedel verisi kutusuna, 4 yazın, Onaltılık seçeneğine tıklatın (önceden seçili değilse) ve akabinde Tamam‘ı tıklatın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden çıkın ve bilgisayarınızı yine başlatın. Sorun çözülmüş olacaktır.

Güncellemeleri denetim edin

usb aygiti taninmadi hatasi nasil cozulur 1

Usb aygıtı tanınmadı kusuru, şoförlerin şimdiki olmamasından ötürü karşımıza çıkar.

Bilgisayarınızın stabil çalışması için güncellemelerin daima yapılması gerekiyor. Başlat kısmına gelerek arama kısmına Windows Update yazın. Karşınıza açılan pencereden ”Güncellemeleri denetle” seçeneğine tıklayın. Şayet bilgisayarınız için mevcut bir güncelleme varsa karşınıza çıkaracaktır.

Bunun dışında, bilgisayarınızda yer alan şoförlerin aktüel olup olmadığını denetim edin. Yeniliğini kaybetmiş şoförler, vakitle fonksiyonunu kaybetmeye başlamaktadır.

Aygıtınızı farklı bir USB portuna takın

usb aygiti taninmadi hatasi nasil cozulur 3

Tahlil metotları işe yaramadıysa, sorun donanımsaldır.

Şayet üste verdiğimiz tahlil prosedürleri işe yaramadıysa sorun donanımsal olabilir. Uzun kullanım sonrası, USB portlarında arızalar meydana gelir. Bu nedenle aygıtınızı farklı bir USB portuna takarak sorunun donanımsal olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın