Uruguay, Sinovac ve BioNTech aktiflik datalarını açıkladı

Uruguay, Sinovac ve BioNTech aktiflik datalarını açıkladı
Okunuyor Uruguay, Sinovac ve BioNTech aktiflik datalarını açıkladı

blank

Uruguay hükümeti, ülkesinde uygulanan corona virüs aşıları ile ilgili gerçek dünya bilgilerini açıkladı.

Ülkenin büyük bir kısmında Çinli şirket Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac uygulanırken, hükümet aşının ağır bakım yatışlarını ve can kayıplarını önlemede yüzde 90’ın üzerinde tesirli olduğunu bildirdi.

Hükümet, elde edilen datalarda CoronaVac’ın can kayıplarını yüzde 95, ağır bakım müracaatlarını yüzde 92 azalttığını belirtirken corona virüs enfeksiyonlarını engellemede yüzde 61 aktiflik gösterdiğini söyledi.

Çalışmanın sıhhat çalışanları ve 18 ile 69 yaş ortasındaki genel nüfustan oluşan ve ikinci doz CoronaVac olduktan sonra 14 gün geçen toplam 795 bin 684 kişi üzerinde yapıldığı belirtildi.

blank

Hükümet, Çin aşısının raporu ile birlikte 162 bin 47 sıhhat çalışanı ve 80 yaşın üzerindeki kişi üzerinde Pfizer/BioNTech aşısının aktifliğini inceleyen bir rapor yayınladı.

Raporda, Pfizer/BioNTech aşısının ağır bakım ünitesine yatışları ve can kayıplarını önlemede yüzde 94 tesirli olduğu ve enfeksiyonları yüzde 78 oranında azalttığı belirtildi.

İKİ DOZ AŞI OLANLARDA TESİR YÜZDE 90

Yayınlanan datalarda genel olarak rastgele iki doz aşı olmuş Uruguay vatandaşları ortasında ağır bakım ünitesine yatışlarda ve can kayıplarında yüzde 90 azalma olduğu tespit edildi.

blank

3,5 milyon nüfuslu ülkede, geçtiğimiz yıl corona virüs nedeniyle sıkı bir karantina uygulanırken geçtiğimiz haftalarda ülke milyon kişi başına can kaybı sıralamasında üst sıralara yükselmişti.

NÜFUSUN YARISINDAN FAZLASI EN AZ BİR DOZ AŞI OLDU

Ülkede, Mart 2020’den bu yana 318 bin 783 Covid-19 hadisesi kaydedilirken virüs nedeniyle 4 bin 692 kişi hayatını kaybetti.

Uruguay, COVAX aşı ittifakı aracılığıyla temin ettiği Sinovac, Pfizer/BioNTech ve AstraZeneca aşılarıyla Sıhhat Bakanlığı bilgilerine nazaran 1 Şubat – 1 Haziran tarihleri ortasında nüfusunun yüzde 52’sine en az bir doz aşı uygularken, ülkenin yüzde 29’u iki doz aşı oldu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın