• Ana Sayfa
  • Genel
  • Uganda Devlet Lideri’nden halka “Petrol rezervleri sizi sarhoş etmesin” uyarısı

Uganda Devlet Lideri’nden halka “Petrol rezervleri sizi sarhoş etmesin” uyarısı

Uganda Devlet Lideri’nden halka “Petrol rezervleri sizi sarhoş etmesin” uyarısı
Okunuyor Uganda Devlet Lideri’nden halka “Petrol rezervleri sizi sarhoş etmesin” uyarısı

ZhA7Ev30QU6imFXNY5WMpg

Uganda Devlet Lideri Yoweri Museveni, ülkesinde keşfedilen ve Tanzanya üzerinden dünyaya satılacak petrolün sarhoşluğa yol açmaması gerektiğini söyledi.

The Citizen gazetesinin haberine nazaran, Tanzanya ve Uganda ortasında 3,5 milyar dolarlık petrol boru sınırı inşası muahedesinin en son metnine imza atmak için Tanzanya’ya gelen Museveni, projenin ülkedeki öbür bölümlerdeki gelişmeyi durdurmaması gerektiği uyarısı yaptı.

Museveni, “Uganda ve Tanzanya vatandaşlarına petrol ve doğalgazla sarhoş olmamalarını ısrarla tavsiye ediyorum” diye konuştu.

bSw6tUju 02v6zQC s 3IA

Tarım ve endüstrinin artık petrol gelirleriyle daha uygun desteklenebileceğini kaydeden Museveni, petrolün tükenebileceğine lakin tarım ve turizmin devamlı gelir kaynakları olduğuna işaret etti.

HİNT OKYANUSU’NA TAŞINACAK

Uganda’da 2006’da yaklaşık 6,5 milyar varil petrol rezervi bulunmuş, üretim altyapı eksikliği nedeniyle ertelenmişti.

Doğu Afrika’nın en büyüklerinden biri olan petrol boru sınırı projesi, Fransız Total ve Çin’in devlet denetimindeki en büyük petrol şirketi CNOOC ile Uganda ve Tanzanya hükümetleri iştirakinde yürütülüyor.

Birinci imzaların 11 Nisan’da atıldığı muahede kapsamında Uganda’nın Hoima bölgesinden Tanzanya’nın Tanga Limanı’na yaklaşık 1500 kilometrelik petrol boru çizgisi inşa edilmesi hedefleniyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın