Ücretsiz WordPress Blog Temaları 2020

 Ücretsiz WordPress Blog Temaları 2020
Okunuyor Ücretsiz WordPress Blog Temaları 2020

Web siteniz için ücretsiz WordPress kişisel blog temaları mı arıyorsunuz? Öyleyse bulabileceğiniz en kapsamlı listelerden biriyle karşı karşıyasınız.

Korona virüs nedeniyle zor günler geçirdiğimiz şu zor dönemde #EvdeKal çağrılarına uymak her birimizin vatandaşlık görevi. Kimimiz can sıkıntısı, kimimiz evden para kazanma isteği veya sadece bir defter kullanmak yerine online günlük blogunu tutmak için Blogger veya WordPress kullanarak kendi kişisel blogunu açmış olabilir. Her ne sebeple olursa olsun bir kişisel blog açtıysanız ve görünümünü özelleştirmeyi düşünüyorsanız ücretsiz WordPress blog temaları listemizden birini mutlaka beğeneceksiniz.

Ayrıca diğer ücretsiz tema seçenekleri için için MyThemeShop 36 Premium Temayı Ücretsiz Sunmaya Başladı başlıklı yazımızı ve Themeforest Ayın Ücretsizleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Ücretsiz WordPress Blog Teması Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

En iyi ücretsiz WordPress blog temasını seçmek, bir blogu Google’dan gelen organik ziyaretçiyle buluşturmak için en önemli faktörlerden biridir. Bir temanın güzel göründüğünü düşünebilirsiniz ancak bir WordPress blog teması kötü tasarlanmışsa, SEO uyumlu değilse, yavaş açılıyorsa veya kullanıcı deneyimine önem vermiyorsa web sitenizin trafiğini kaybetmesine (belki hiç kazanamamasına ve okuyucularınızı siteyi erken terk etmesine neden olabilir. Bu yüzden tema seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birçok nokta olmalıdır.

  • Mobil uyumlu (duyarlı) olması: Blogunuzun mobil uyumlu olması gerekir. Mobil uyumlu (responsive) temalar tüm mobil cihazlarda sitenizin tutarlı görünmesini sağlar.
  • Basit: Pek çok özelliğe sahip bir tema sitenizi yavaşlatabilir ve okuyucuların siteden erken ayrılmasına neden olabilir. İyi düşünülerek, kullanıcıya içeriği iyi aktaracak şekilde tasarlanmış bir WordPress blog teması seçin.
  • Tema yorum ve incelemeleri: Temanın çok sayıda iyi yorumu ve 5 yıldızı varsa, o tema büyük ihtimalle iyi bir seçimdir. Aynı zamanda, çok sayıda kötü yorum varsa o temanın yanlış bir tercih olacağından şüpheniz olmamalı.

En İyi Ücretsiz WordPress Blog Temaları

En iyi ücretsiz WordPress blog temaları arasından 22 benzersiz seçim.

1. Hueman

Hueman

İlk sırayı Premium temayı andıran Hueman temayaveriyoruz.

Hueman en popüler ücretsiz WordPress temalarından biridir. Çok sütunlu bir düzene sahiptir ve blog veya haber web sitesi gibi zengin-bol içerikli sitelerde kolayca kullanılabilir.

Ayrıca özel başlıklar, 2 sütunlu düzen, tam genişlikte düzen ve birçok kolay özelleştirme seçeneği yerleşik olarak gelir. Bu özellikleri ücretli olarak satın aldığınız temalarda bile bulamayabilirsiniz.

2. Neve

Neve

Neve çok hızlı, kolayca özelleştirilebilir, çok amaçlı bir temadır. Kişisel blog, şirket sitesi, girişim, ajans, firma, e-ticaret sitesi (WooCommerce), portföy siteleri ve birçok proje için bir diğer mükemmel seçim olabilir.

AMP için optimize edilmiş ve mobil cihazlara duyarlı bir tema olan Neve, sadece birkaç saniye içinde yüklenir ve siteniz tüm cihazlarda rahatça görüntülenir. Hafif ve minimalist bir tasarıma sahip olsa da fonksiyonları oldukça genişletilebilir. SEO uyumlu bir kod yapısına sahiptir ve bu da Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur.

Neve, Gutenberg blok editörü ve Elementor, Brizy, Beaver Builder, Görsel Besteci, SiteOrigin, Divi gibi sayfa oluşturucularla tam uyumludur. Neve teması, ayrıca WooCommerce ile e-ticaret altyapısına hazır, mobil cihazlara duyarlı, RTL ve farklı dillerde kullanım için tercümeye hazırdır. En az Hueman kadar kullanışlıdır.

3. Iconic One

Iconic One

Belki de ilk sıraya almamız gereken tema Iconic One olabilir. Çünkü bu temayı kullandığınız başka bir tema aramayacağınızdan neredeyse eminiz. Özellikle en hızlı WordPress teması hangisi diye merak ediyorsanız, ilk yanıtlardan biri muhakkak bu tema olacaktır. Tertemiz tasarımı, hızı ve kolay okunabilirliği sayesinde en iyi seçimlerden biri diğeri bu temadır.

Tipografi: Iconic One, mükemmel tipografisi ile birinci sınıf bir WordPress temasıdır. Harika bir sunum ve işlevsellik kombinasyonu sunar.

SEO: Iconic One, içeriğinizin Google’da üst sıralarda yer alması için AIOSEO ve Yoast SEO ile tam uyumludur. Yazılar ve sayfa başlıkları için H1 etiketleri kullanır ve makalelerinizdeki başlıkları yaratıcı bir şekilde kullanabilmeniz için kenar çubuğundaki başlıkları kullanmaz.

4. Mantranews

Mantranews Tema

Mantranews, haber portalları, kişisel bloglar ve farklı bir türde içerik sunan web siteleri için uygun, magazin tarzı bir WordPress temasıdır. Kategori renk seçenekleri, özel bileşenler, sosyal medya simgeleri, site düzeni seçenekleri ve daha birçok özelleştirmeye imkan veren fonksiyonu bulunur.

Bu ücretsiz temada aynı zamanda kategori slider ve içeriğin sonunda ilgili yazılar bölümü de mevcuttur.

5. Vertex

Vertex

Vertex, bir blog, portföy, işletme web sitesi veya aklınızdaki herhangi bir web sitesi için mükemmel, ücretsiz responsive WordPress temasıdır. Makaleler, resimler, videolar gibi farklı içerik biçimlerini düzenli olarak yayınlamanıza olanak tanır.

Responsive tasarımı ve slider ile tüm mobil cihazlarla uyumludur. Temiz tasarımı ve efektleriyle göz dolduran ücretsiz temalardan bir diğeri diyebiliriz.

6. Blogasm

Blogasm

Blogasm, basit bir ücretsiz blog temasıdır. Blogger içeriklerine odaklanan minimalist ve temiz bir tasarıma sahiptir. Bu tema kişisel, moda, yaşam tarzı ve fotoğraf blogu için kullanılabilir.

Sosyal medya hesapları için ayrı bir menü, arama butonu, sütun düzeni, özelleştirilebilir üst kısım ve kenar çubuğu ayarları bulunur. Tüm tema seçeneklerini ön izleme yaparak deneyebilirsiniz.

7. The Blogging

The Blogging

Temiz, basit tasarımlı ve hafif bir tema olan Blogging, her tür kişisel, seyahat, moda, yemek, fotoğrafçılık, yayıncılık veya öğretici blog siteleri için uygun ücretsiz bir WordPress temadır. Blogging’in temiz görünümü ve kendini gösteren tasarım öğeleri ile içeriğiniz ziyaretçiler tarafından kolayca tüketilebilir.

8. Responsive Mobile

Responsive Mobile

İsmiyle müsemma Responsive Mobile, mobil uyumlu ve hatta mobil öncelikli yaklaşımla tasarlanmış bir WordPress temasıdır. Kullanımı ve kurulumu kolay olan bu ücretsiz tema tüm cihazlarda ve ekran boyutlarında kusursuz bir görünüm sağlar.

Bu temada 9 sayfa şablonu, 11 bileşen alanı, 6 şablon düzeni, 4 menü konumu, harekete geçirici mesaj (call-to-action) düğmesi içeren bir bölüm, özel yazı tipleri, özel arka plan resmi ve daha fazlası bulunur. İş web siteleri için uygundur.

9. Astra

Astra

Astra tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz bir WordPress blog temasıdır. Kişisel blog, portfolyo, iş insanları için blog ve hatta e-Ticaret siteleri için uygundur. Beaver Builder, Divi, Elementor vb. gibi tüm sayfa oluşturucularla tam uyumludur.

WooCommerce altyapısı gerektiğinde blogunuzu bir e-ticaret sitesine dönüştürebilirsiniz. Ayrıca çeviriye hazırdır ve istediğiniz dile kolayca çevirebilirsiniz. Birçok renk seçeneği ve yazı tipiyle hızlı bir temadır.

10. Neve Vintage

Neve Vintage

Neve Vintage, kişisel blogunuzu profesyonel bir web sitesi gibi gösterecek ücretsiz WordPress blog temalarından biridir. Basit ızgara düzeni, koyu bir arka plan ve tam genişlikte bir başlık sunar. Genel olarak, hikayelerinizi öne çıkaran minimalist bir tasarıma sahiptir.

Bu listeyi hazırlarken ilk aklımıza gelen temalardan biriydi. Bildiğimiz eski adıyla Oblique olan bu tema duyarlı tasarım sahiptir. AMP’ye hazır, Elementor, Gutenberg ve Beaver Builder gibi sayfa düzenleyici ve modern yazı editörleriyle tam uyumludur.

11. Queens Magazine

Queens Magazine

Queens Magazine, blog ve çevrimiçi dergiler için oluşturulmuş, kullanıcı dostu ücretsiz bir WordPress blog temasıdır. İçeriğiniz için çok fazla alan var. 3 sütunlu düzen ile blogunuzun açılış sayfasında neredeyse her şeyi sunabilirsiniz.

Queens Magazine teması, çeşitlilik sağlamak için birden fazla kenar çubuğu ve bilgi alanı kullanmanıza olanak tanır.

12. OceanWP

OceanWP

OceanWP, birçok premium özelliğe sahip en popüler ücretsiz WordPress temalarından biridir. Kendi tamamlayıcı eklentisi vardır ve temayı yükledikten sonra ücretsiz bir sayfa oluşturucu eklentisi yüklemenizi önerir. Blog, dergi, işletme web siteleri veya bir e-ticaret mağazası da dahil olmak üzere her türlü web sitesi için kullanılabilir.

Birden çok görünüm seçeneği, tam genişlikte sayfalar, 2 gezinme menüsü, özel logo, birden çok kenar çubuğu alanı desteği, resim galerisi ve daha birçok özelliği bulunuyor. Mobil uyumlu (responsive) yapıya sahiptir ve kurulumu oldukça kolaydır.

13. Free Blog

Free Blog

Free Blog, siteniz için basit, temiz ve ücretsiz bir WordPress temasıdır. Bu tema kaydırıcı (slider), çift sütunlu, telif hakkı alanı ve sosyal medya menüsü olan sadece tasarımlı bir temadır.

14. Videoblog

Videoblog

Video blogcular için minimalist ve şık bir tema ancak diğer blog türleri için de uyumludur. Modern, zarif görünümlüdür, slider ve iletişim sayfası temaya dahil olarak gelir. Google’ın da bir süredir önceliklediği politika gibi, mobil öncelikli bir tasarıma sahiptir.

Özellikleri: Mobil duyarlı tasarım, WooCommerce uyumlu, vLog tutmak isteyen vLogger’lar için video dostu düzen, hız ve SEO için optimize edilmiş.

15. Hestia

Hestia

Hestia, her tür web sitesi için mobil uyumlu bir ücretsiz WordPress temasıdır. Kolay kurulum sihirbazı, web sitenize referanslar ve hizmetler bölümü ekleyebileceğiniz tamamlayıcı bir eklentiyle birlikte yüklenir.

Sayfa oluşturucu eklentilerle uyumludur ve WooCommerce e-ticaret altyapısı için hazırdır. Sürükle bırak yöntemiyle sitenizin anasayfasını kolayca düzenleyebilirsiniz.

16. Blog Diary

Blog Diary

Blog Diary, siyah beyaz renk şemalı, çok yönlü bir WordPress blog temasıdır. Sınırsız renk, yazı tipi ve özel bileşen seçeneklerine sahiptir.

Tema, Gutenberg blok düzenleyicisi ile birlikte geliyor.

17. Author

Author

Author hızlı, mobil duyarlı, erişilebilirliğe hazır ve okuma için en uygun şekilde optimize edilmiştir. Performansı en üst düzeye çıkarmak için tüm komut dosyaları ve stil sayfaları küçültülür, birleştirilir ve koşullu olarak yüklenir. Site şablonu, kullanılabilirliği artırmak için tüm ekran boyutlarına uyum sağlar. Erişilebilirliğe hazır birkaç temadan biri olarak, çok çeşitli engelli kullanıcılar için iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Basit bir blog, dergi veya magazin / web sitesi oluşturmak için Author ücretsiz blog temasını kullanabilirsiniz. Basit ve minimalist tasarımı, bu temayı oyun, iş, moda, müzik, yemek, seyahat ve fotoğrafçılık gibi niche siteler için iyi bir seçim haline getiriyor. Ayrıca e-ticaret mağazaları için WooCommerce ve Gutenberg yazı editörü ile tamamen uyumlu.

18. Blog Zone

Blog Zone

Blog Zone modern, temiz, renkli ve mobil uyumlu bir blog temasıdır. Bloglar, bilgi sitesileri, haber siteleri ve diğer yaratıcı web siteleri için kullanılabilir. Tema, zengin özelleştirici ayarlarıyla mükemmel görünümü elde etmenize olanak sağlar. Blog Zone, dilediğiniz kaynaktan seçtiğiniz yazıları slider oluşturmanıza izin verir ve çeviriye hazırdır, istediğiniz herhangi bir dilde yazmaya başlayabilirsiniz.

19. SociallyViral Free

SociallyViral Free

SociallyViral, Onedio tarzı ücretsiz bir WordPress temasıdır. İçeriklerinizi sosyal medya sitelerinde paylaşmaya teşvik eden, web sitesi trafiğini artırmaya yardımcı olan paylaşım özellikleriyle birlikte gelen güzel tasarlanmış bir viral WordPress temasıdır. Viral siteler oluşturmak isteyen blogcuların hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

SociallyViral Free’in Bazı Özellikleri: ilgi çekici zengin tasarı, inceleme ve mega menü uyumluluğu, sosyal paylaşımı teşvik etmesi, SEO dostu, hızlı sayfa yüklemesi.

20. Journal

Journal

Journal, iyi bir kişisel magazin sitesi ve her tür blog için şık ve ücretsiz bir WordPress blog tema örneğidir. Göz dolduran tipografi ve tasarım düzenine sahiptir.

Kısa biyografinizi ana sayfaya eklemek için bir alan sunar. Journal tamamen mobil duyarlı ve arama motoru dostu bir temadır.

21. Blogger Buzz

Blogger Buzz

Blogger Buzz, basit ama şık bir blog temasıdır. Modern, akılda kalıcı, içeriğinizin daha fazla görüntülenmesine yardımcı olan ve hafif-hızlı bir yapıya sahiptir. Mobil uyumlu-duyarlı tasarımı, Elementor ve Gutenberg ile uyumluluğu, hafif ve süper hızlı olması, WooCommerce ile e-ticarete hazır ve AMP uyumlu olması nedeniyle başlangıç için en iyi temalardan biri Blogger olabilir.

22. Cenote

Cenote

Temiz ve minimal bir tasarıma sahip olan Cenote, hem yeni başlayan hem de profesyoneller blog yazarları için ücretsiz bir WordPress temasıdır. Sadelik ve güzellik göz önünde bulundurularak tasarlanan tema, bir Premium WordPress temaya eşdeğer diyebiliriz. SEO, hız ve performans için optimize edilmiş, kolayca bir blog başlatabileceğiniz ve hızlı bir şekilde profesyonel bir blogcu olarak büyüyebileceğiniz bir temadır.

Sıralayabileceğimiz bazı özellikleri: Responsive, tek tıklamayla demo görünümü içe aktarma seçeneği, dar veya geniş düzen, iki ana şablon tasarım, 5 bileşen alanı ve özel bileşen oluşturabilme, çeviri hazır.


Sık Sorulan Sorular (SSS)

En iyi ücretsiz WordPress blog temaları hangileri?

Bizim seçimimize göre, blog için en iyi ücretsiz WordPress temaları: Iconic One, Hueman, Neve, Cenote, Blogger Buzz ve Queens Magazine

İçinden yalnızca bir tane seçecek olsanız, hangi WordPres temasını seçerdiniz?

İlk olarak WordPress’e yaklaşımınız önemli bu konuda. Tek bir yanıt veremeyiz ancak performans için Iconic One, şirket web sitesi için Neve, sınırsız özelleştirme seçeneği için Hueman.

Blog için tema nedir?

WordPress’in temel amacı blogdur ancak haber, magazin, video sitesi, e-ticaret gibi sınırsız birçok alanda kullanılabilir. Her amaca yönelik farklı görünümler elde edilebilir. Bu derlemede yalnızca blog için tavsiye ettiğimiz temalara yer verdik.

WordPress blog ücretsiz mi?

Evet, WordPress.org ve WordPress.com’u kullanmanız ücretsizdir. WordPress.org’u indirip yazılım olarak kullanabilirsiniz veya WordPress.com’a kaydolabilir ve herhangi bir ücretsiz blog temasını yükleyebilir ve kullanabilirsiniz.

WordPress tema yükleme nasıl yapılır?

WordPress kontrol paneli Görünüm menüsünde Görünüm > Temalar > Yeni Ekle seçeneğine gidin. .zip uzantılı tema dosyanızı bulun ve yükleyin. Ardından Etkinleştir’i düğmesine bastığınızda temanız hazır hale gelecektir.

Merak ettiğiniz diğer her konuda yorum alanını veya iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.

Listemizi yorumlarınızla renklendirip, zenginleştirebilirsiniz.

İlginiz için teşekkürler.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın