Twitter: Söz özgürlüğünün engellemesinden korkuyoruz

Twitter: Söz özgürlüğünün engellemesinden korkuyoruz
Okunuyor Twitter: Söz özgürlüğünün engellemesinden korkuyoruz

Twitter, güvenlik güçlerinin ofislerine baskın düzenlemesinden günler sonra, Hindistan‘daki tabir özgürlüğü konusundaki telaşlarını lisana getirdi.

Hindistan’da polis, iktidar partisinin tweetlerinin manipüle edilmiş olarak etiketlenmesinden sonra toplumsal medya devine bildirimde bulundu. Hükümet dijital içerik kuralları nedeniyle ortasının bozuk olduğu şirketi kanunlara uyması için ikaz etti. Gelişmelerin akabinde güvenlik güçleri de Twitter‘ın Hindistan’daki iki ofisine baskın gerçekleştirdi.

Twitter sözcüsü: “İfade özgürlüğü için tasa duyuyoruz”

Kelam konusu olayın akabinde BBC‘ye demeç veren bir Twitter sözcüsü, “Şu anda Hindistan’daki çalışanlarımızla ilgili son olaylardan ve hizmet ettiğimiz şahısların söz özgürlüğüne yönelik potansiyel tehditlerinden telaş duyuyoruz” tabirlerini kullandı.

Sözcü ayrıyeten Hindistan’daki ve dünyadaki birçok sivil toplum kuruluşuyla birlikte, global hizmet koşullarının uygulanmasına karşılık olarak polisin yıldırma taktikleri kullanmasının yeni bilişim teknolojileri kurallarının temel ögelerine alışılmamış olduğunu söyledi.

twitter ifade ozgurlugunun engellemesinden korkuyoruz

Argümanların karşı tarafındaki Delhi Polis Teşkilatı ise, alınan şikayetlerin akabinde şirketin genel müdürlüğüne bildirimde bulunmak maksadıyla gidildiğini söyledi. Ayrıyeten geçtiğimiz gün hükümet, Twitter’ı, kaidelerini dünyanın en büyük demokrasilerinden birine dikte etmekle ve ülkenin hukuk sistemini baltalamakla suçladı. Açıklamada, “Twitter’ın ülke maddelerine uyması ve saklı gizli münasebetlerden uzak durması gerekiyor” denildi.

Bu yılın Şubat ayında hükümet, toplumsal medyada ve akış platformlarında dijital içeriği düzenlemek için yeni önergeler sundu. Yeni kurallara nazaran, beş milyondan fazla kullanıcısı olan toplumsal medya platformlarının bir ahenk vazifelisi, bir bağlantı vazifelisi ve bir yerleşik şikayet vazifelisi ataması gerekecek. Bunun yanında da bir mahkeme ya da hükümet tarafından sorulması halinde belli bir iletinin sahibi takip edilebilecek.

Twitter, Facebook ve WhatsApp üzere platformlara bu kurallara uymaları için üç ay üzere kısa bir mühlet verildi. Lakin şimdiden hem bu platformlar, hem de maddelere muhalif şahıslar ağır bir tenkit dalgasını gerisine almış durumda.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın