• Ana Sayfa
  • Nedir
  • Twitter, ayrımcılık ile suçlanan algoritması için sessizliğini bozdu

Twitter, ayrımcılık ile suçlanan algoritması için sessizliğini bozdu

Twitter, ayrımcılık ile suçlanan algoritması için sessizliğini bozdu
Okunuyor Twitter, ayrımcılık ile suçlanan algoritması için sessizliğini bozdu

Tanınan toplumsal medya platformu Twitter, otomatik fotoğraf kırpma özelliği hakkındaki sessizliğini bozdu. Şirket, ayrımcılıkla suçlanan algoritmasını test etti ve sonuçları paylaştı. Sonuçlar ise ayrımcılık argümanlarını haksız çıkarmadı.

Twitter otomatik fotoğraf kırpma özelliğini kaldırmakla gerçek kararı verdiğini söyledi

Boyutlandırma sorunu nedeniyle imajları otomatik olarak kırpan Twitter’ın bu süreçte ayrımcılık yaptığı argümanları gündem olmuştu. Toplumsal medya platformu ise tezler üzerine geçtiğimiz haftalarda kırpma özelliğini kullanıcıların inisiyatifine bıraktı.

twitter ayrimcilik ile suclanan algoritmasi icin sessizligini bozdu 1twitter ayrimcilik ile suclanan algoritmasi icin sessizligini bozdu 1

Twitter otomatik fotoğraf kırpma özelliği; siyah ve beyaz derili insanların olduğu fotoğraflarda beyaz bireyi, bayan ve erkek olan imajlarda ise bayanı öne çıkartmakla suçlanmıştı. Toplumsal medya platformu ise algoritmayı test etti ve savlar yanlışsız çıktı.

Test sonuçları, algoritmanın yüzde 4 beyaz bireyleri, yüzde 8 oranında ise bayanları ön plana çıkardığını gösterdi. Twitter açıkladığı sonuçlarla birlikte her hususta algoritma kullanmanın gerçek olmadığını söyledi. Bilhassa görsellerin nasıl kırpılacağına kullanıcılar karar vermesi gerektiğini belirtti.

Algoritma için ayrımcılık hataları 2020 yılının son aylarında gündem oldu

2020 yılının ağır gündemine son aylarda Twitter’ın otomatik fotoğraf kırpma algoritması da girmişti. Birçok kişi siyah ve beyaz derili bireylerin olduğu fotoğraflar paylaşmış ardından de çoklukla beyaz derili insanların ön izlemede yer aldığını belirtmişti.

Başka yandan hususa Twitter’ın müdahalesi ise geç oldu. Platform, 5 Mayıs’ta özelliği büsbütün devre dışı bıraktı ve insanları rahatsız eden algoritmayı ortadan kaldırdı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın