Türkiye’nin uzaya göndereceği astronot yakında belirli olacak

Türkiye’nin uzaya göndereceği astronot yakında belirli olacak
Okunuyor Türkiye’nin uzaya göndereceği astronot yakında belirli olacak

Türkiye’nin geçtiğimiz aylarda açıkladığı uzay programı çalışmaları sürat kesmeden sürüyor. Bu bağlamda gelişmeleri devamlı olarak aktaran Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulusal Uzay Programı ile ilgili yeni bir haber daha açıkladı.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile birlikte gerçekleştirilen 1. Uzay İktisadı, Uzay Hukuku ve Uzay Bilimleri Sempozyumu’nda konuşan Bakan yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Ulusal Uzay Programı hakkında birtakım açıklamalarda bulundu.

Astronot seçimleri yakında başlıyor

Ulusal ve özgün teknolojiler ile 2023 yılında Ay’la teması gerçekleştirmeyi, 2028‘de Ay’a yumuşak iniş yapmayı hedeflediklerini aktaran bakan yardımcısı, “Programımızdaki bir öbür kıymetli adım birinci Türk astronotumuzu bir bilim misyonu çerçevesinde uzaya göndermek olacak. Astronot adaylarımızın seçimine yakın bir vakitte başlamayı planlıyoruz” sözünde bulundu.

nasa astronotlari canli yayinda uzayda yuruyecek 1

Sempozyumda bulunan bir başka isim olan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ise Uzayı hedefleyen teknoloji gelişiminin çok değerli olduğuna da değindi. Demi ayrıyeten, Türkiye’nin Ulusal Uzay Programı‘nın bu alandaki gayelerin büyütüldüğünün göstergesi olduğunu belirtti. Ek olarak Demir, savunma sanayii ekosisteminin de bu alanda gereksinim duyulan altyapıları geliştirdiğinden bahsetti.

Başta fırlatma teknolojileri olmak üzere, optik, güdüm, çeşitli gereç teknolojileri, yüksek süratle atmosfere giriş, atmosferden çıkış, uzay dinamiği, uzay meteorolojisi üzere bahislerinin gündemlerinde olduğunu aktaran Savunma Sanayii Lideri, “Bu seyahat Türkiye’nin yolculuğu” dedi.

Demir, uzay konusunda deneyim edinilmemesi, tarihçe kazanılmaması halinde diğerlerinin söylediğini dinlemekten ve onların müsaadeden gitmekten diğer deva kalmayabildiğini belirterek bu açıdan regülasyon manasında uzay hukuku çalışmalarının da kıymetli olduğunu söz etti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın