Türkiye’den İspanya’ya aşı evrakı ile seyahat edilebilecek

Türkiye’den İspanya’ya aşı evrakı ile seyahat edilebilecek
Okunuyor Türkiye’den İspanya’ya aşı evrakı ile seyahat edilebilecek

BdrrQfAREkS0kuJJnJCoKA

Türkiye’den İspanya’ya edilecek seyahatlerde aranan koşullar aşikâr oldu. Seyahat edecek vatandaşlarda aşı dokümanı kuralı aranırken, kabul edilen aşılar ise, Pfizer- Biontech, Moderna, Astra-Zeneca, Johnson and Johnson, Sinovac ve Sinopharm olarak açıklandı.

Aşı dokümanının, İspanyolca, İngilizce, Fransızca yahut Almanca lisanlarında düzenlenmesi gerektiği yahut resmi bir kurum tarafından yapılmış İspanyolca çevirisi ile sunulması gerektiğinin altı çizilirken, aşı dokümanı hamilinin ismi ve soyadı, aşı tarihi, alınan son doz tarihi, uygulanan aşı tipi, uygulanan doz sayısı / gerekli tüm dozlar, belgeyi düzenleyen ülke ve aşı evrakını düzenleyen kurum bilgilerinin de dokümanda yer almasının gerektiği bildirildi.

3XiNZzApdEWA2sLUWOdsSA

6 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLAR AŞILANMIŞ YETİŞKİN EŞLİĞİNDE HER KOŞULDA GİREBİLECEK

Aşılanmış yetişkinler eşliğinde seyahat eden 6 yaşından küçük çocuklar rastgele bir özel gereklilik olmaksızın İspanya’ya girebilecekler.

Aşılanmış yetişkinler eşliğinde 6 ila 16 yaş ortasındaki çocukların, kendi aşı evraklarını yahut negatif teşhis testi dokümanını yahut güzelleşme evrakını ibraz etmesi gerekiyor.

İspanya Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada aşı dokümanının olmadığı durumlarda ise şu istisnai durumlarda seyahat müsaadesi verileceği açıklandı:

“Avrupa Birliği, Schengen üye ülkeleri, Andorra, Monaco, Vatikan yahut San Marino’da oturum müsaadesi olanlar ve o ülkeye gittiklerini belgeleyenler. Üye Devlet yahut Schengen ülkesi tarafından verilmiş uzun periyot oturum vizesi olanlar ve o ülkeye gidenler. Çalışmak için giden yahut çalışmaları tamamlandıktan sonra dönen sıhhat araştırmacıları dahil olmak üzere, sıhhat çalışanları ve yaşlı bakım profesyonelleri. Nakliyecilik işçisi, denizciler ve havayolu nakliyatı faaliyetlerini sürdüren havayolları işçisi. Misyonları kapsamında Diplomatik, konsolosluk, memleketler arası örgüt, askeri, sivil muhafaza ve insani örgüt işçisi. Üye Devlet yahut Schengen ülkesinde tahsil gören ve uzun devir kalış vizesi yahut müsaadesi olan ve tahsil alacakları ülkeye giden ve ülkeye girişleri akademik takvim dahilinde yahut evvelki 15 gün içerisinde olan öğrenciler. Varış ülkeleri İspanya olması ve kalış müddetleri 90 güne kadar olması halinde, tahsillerini, ilgili idari ünitede kayıtlı, İspanya’da onaylı bir merkezde alacaklarını ve bu tam vakitli ve devam mecburiliği olan program ardından bir diploma yahut sertifika alacaklarını belgelendirmelidirler. İspanya’da gerçekleştirilen üst seviye spor aktifliklerine katılanlar da dahil olmak üzere, çalışması kural olan ve ertelenemeyen yahut uzaktan yürütülemeyen yüksek vasıflı çalışanlar. Bu şartlar belgelendirmelidir. Adabına uygun olarak belgelendirilmiş mecburî ailevi nedenlerle seyahat eden şahıslar. Zorlayıcı sebep yahut muhtaçlık nedenlerini belgeleyen yahut insani nedenlerle girişine müsaade verilen şahıslar. Direkt o ülkeden gelmeleri yahut listede bulunan öbür ülkelerden transit etmeleri yahut listede bulunmayan ülkelerin havalimanlarında sadece milletlerarası transit yapmaları halinde, ekli listede yer alan üçüncü ülkelerde ikamet edenler. Çin, Hong Kong Özel İdari Bölgesi (ÖİB) ve Makao ÖİB’de ikamet edenler için mütekabiliyetin doğrulanması gerekmektedir”

Ayrıyeten, İspanya’ya hava yahut deniz yoluyla gelen, transit yolcular ve 6 yaşından küçük olanlar da dahil olmak üzere tüm yolcular, seyahatlerine başlamadan evvel www.spth.gob.es web sayfasından yahut Spain Travel Health app üzerinde bir sıhhat denetim formu doldurması gerekiyor.

Form doldurulunca, sistem otomatik olarak şahsileştirilmiş bir QR kodu oluştururken, bu QR kodunu, yolcunun biniş yapmadan evvel taşıma şirketine ve ayrıyeten İspanya’ya giriş noktasındaki sıhhat denetimlerine sunması gerekiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın