• Ana Sayfa
  • Genel
  • Türkiye’den BMGK’ye Filistin yansısı: Sessiz kalması kabul edilemez

Türkiye’den BMGK’ye Filistin yansısı: Sessiz kalması kabul edilemez

Türkiye’den BMGK’ye Filistin yansısı: Sessiz kalması kabul edilemez
Okunuyor Türkiye’den BMGK’ye Filistin yansısı: Sessiz kalması kabul edilemez

Dgvw9 fT90GOFRyU QNGZg

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, İsrail’in Filistin’e hücumları karşısında BM Güvenlik Kurulu’nun sessiz kalmasının “kabul edilemez” olduğunu belirterek, “Televizyonda canlı yayımlanan böylesine bir insan kıyımı karşısında Konsey’in şu anki eylemsizliğini ne haklı çıkarabilir?” diye sordu.

Türkiye, BM Güvenlik Kurulu’nun İsrail ve Filistin ortasında giderek yükselen tansiyon ve İsrail’in Gazze’ye yönelik hava hücumlarını görüştüğü oturuma yazılı beyan sundu.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Sinirlioğlu, beyanda, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırganlığını ve hava hücumlarını kınadı, ortalarında çocuk ve bebeklerin olduğu saf kayıpları için Filistin halkına taziyelerini iletti.

Yaşanan son gelişmelerden Binyamin Netanyahu liderliğindeki İsrail hükümetini sorumlu tutan Sinirlioğlu, İsrail’in kutsal ramazan ayında Filistinlileri Doğu Küdüs ve Batı Şeria’daki meskenlerinden zorla çıkarmaya çalıştığını ve yeniden Mescid-i Aksa’da ibadet eden Filistinlilere atak düzenlediğini hatırlattı.

İSRAİL’İN OKULLARI AMAÇ ALMASI SAVAŞ HATASI

BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) bağlı Gazze’deki okulların İsrail tarafından gaye alınmasını da kınayan Sinirlioğlu, okullara yönelik akının “savaş suçu” olduğunu söyledi.

İsrail’in Filistinli sivillere yönelik ölümcül askeri hücumları karşısında BM Güvenlik Kurulu’nun sessiz kalmasının “kabul edilemez” olduğunu vurgulayan Sinirlioğlu, “İsrail’in hücumlarının başlamasından bu yana Gazze’de 40’tan fazla çocuk öldü. Çocukların olduğu bir sınıf, diğer bir yerde havaya uçurulsa Konsey’in açık oturumda toplanması kaç gün alırdı? Televizyonda canlı yayımlanan böylesine bir insan kıyımı karşısında Konsey’in şu anki eylemsizliğini ne haklı çıkarabilir?” diye sordu.

Kurulun İsrail’in Filistinlilere yönelik rastgele hücumlarını ve “etnik temizlik” kampanyasını, iki hafta evvel kınaması gerekirken sessiz kalmayı sürdürerek yalnızca Netanyahu idaresini 2014’ten bu yana en büyük askeri operasyonu düzenlemeye teşvik ettiğine dikkati çeken Sinirlioğlu, BMGK’ye İsrail’in ataklarına derhal son vermesi daveti yaptı.

İsrail’in Gazze’de yerinden edilen binlerce Filistinliye, insani yardımların ulaştırılmasına müsaade vermesi daveti da yapan Sinirlioğlu, “Bu Kurul, Filistin halkına karşı sorumluluklarından artık daha fazla kaçamaz” tabirini kullandı.

Türkiye’nin alandaki durumun daha da berbata gitmemesi için milletlerarası toplumu harekete geçirme konusunda çok taraflı gayretlerini faal olarak sürdürdüğünü belirten Sinirlioğlu, Türkiye’nin ilerleyen günlerde BM Genel Şurasındaki teşebbüslere tam takviye vermeye de hazır olduğunu kaydetti.

MİLLETLERARASI MÜDAFAA SİSTEMİ OLUŞTURULMALI

Sinirlioğlu, İsrail’in saldırganlığını caydırmak ve Filistinli sivil nüfusun korunması için milletlerarası müdafaa sistemi oluşturulması gerektiğini belirterek, memleketler arası bu düzeneğinin kurulmasına yönelik eforlara BM Genel Heyetinin öncülük etmesi gerektiğini söz etti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın