• Ana Sayfa
  • Genel
  • Türkiye ve Bulgaristan ortasında ülkeye girişlerde aşı sertifikası bulunanlar Covid-19 testinden muaf tutulacak

Türkiye ve Bulgaristan ortasında ülkeye girişlerde aşı sertifikası bulunanlar Covid-19 testinden muaf tutulacak

Türkiye ve Bulgaristan ortasında ülkeye girişlerde aşı sertifikası bulunanlar Covid-19 testinden muaf tutulacak
Okunuyor Türkiye ve Bulgaristan ortasında ülkeye girişlerde aşı sertifikası bulunanlar Covid-19 testinden muaf tutulacak

bvO0CyBdz0KLVSeAowIypA

Türkiye ve Bulgaristan ortasında bağışıklık / aşı sertifikası koşullarını yerine getirenlerin ülkelere girişlerde Covid-19 testi ve karantina uygulamasından muaf tutulacağı açıklandı.

Edirne Valiliğinden yapılan açıklamada, Türkiye ve Bulgaristan ortasında karşılıklı Kovid-19 test muafiyeti koşullarının belirlendiği belirtildi.

tTncmzCz5kidhM4cXwTdTg

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“28 Mayıs 2021 tarihi prestijiyle vatandaşlarımızın Türkiye’de yetkili makamlarca tanzim edilen Covid-19 bağışıklık / aşı sertifikalarının (Sinovac ve Pfizer/Biontech aşıları) bulunması halinde ayrıyeten PCR testi ibrazı ve/veya karantina uygulamasına tabi olmadan Bulgaristan’a seyahat edebileceklerdir. Bulgaristan vatandaşlarının da Bulgaristan yetkili makamlarınca tanzim edilmiş Kovid-19 bağışıklık/aşı sertifikalarının bulunması halinde (2. dozdan en az 14 gün sonra) Türkiye’ye PCR testi ibrazı ve/veya karantina zorunluluğundan muaf bir biçimde girmelerine müsaade verilecektir. Yaşları (18 yaş altı) nedeniyle aşı olmayan Bulgaristan vatandaşlarının aşı sertifikası hamili aileleri ile bir arada seyahat etmeleri halinde, üstteki unsurlar kapsamında test ve karantinadan muaf tutulacaktır”

SIRBİSTAN’LA DA MUTABAKAT SAĞLANMIŞTI

Sırbistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Nikola Selakovic’in, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesi yaptığı belirtilerek Sırp ve Türk vatandaşlarının 14 Mayıs’tan itibaren iki ülke ortasında seyahat edebileceklerine karar verildiği tabir edilmişti.

Açıklamada, iki ülke vatandaşlarının Sırbistan ve Türkiye’nin yetkili makamları tarafından verilen bir aşı sertifikasına sahip olmaları halinde, başka ülke topraklarına PCR testi yaptırmadan ve karantina önlemi uygulanmadan girmelerine müsaade verileceği vurgulanmıştı.

Yaş nedeniyle aşılanmamış bireylerin, ebeveynleri eşliğinde Sırbistan ve Türkiye’ye giriş yapabileceği belirtilen açıklamada, Kovid-19 tedavisi görenlere verilecek bağışıklık dokümanlarının de karşılıklı tanınacağı bildirilmişti.

Açıklamada ayrıyeten, Selakovic’in Macar mevkidaşı Peter Szijjarto ile de telefonda görüştüğü, Sırbistan’ın Macaristan ile aşı sertifikasını 30 Nisan’dan bu yana muvaffakiyetle uyguladığı kaydedilmişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın