• Ana Sayfa
  • Haberler
  • Türk-İş’e nazaran 4 kişilik ailenin açlık sonu 2 bin 830, yoksulluk hududu 9 bin 219 lira oldu

Türk-İş’e nazaran 4 kişilik ailenin açlık sonu 2 bin 830, yoksulluk hududu 9 bin 219 lira oldu

Türk-İş’e nazaran 4 kişilik ailenin açlık sonu 2 bin 830, yoksulluk hududu 9 bin 219 lira oldu
Okunuyor Türk-İş’e nazaran 4 kişilik ailenin açlık sonu 2 bin 830, yoksulluk hududu 9 bin 219 lira oldu

u0Y1 LX U0aHVY9YJ4QGqw

Türk-İş’in çalışanların geçim şartlarını ortaya koymak ve temel gereksinim unsurlarındaki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek emeliyle her ay yaptığı “Açlık ve Yoksulluk Hududu Araştırması”nın 2021 yılı mayıs ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmaya nazaran; bu ay, 4 kişilik ailenin sağlıklı, istikrarlı ve kâfi beslenebilmesi için yapması gereken besin harcaması meblağını tabir eden “açlık sınırı”, 2 bin 830 lira olarak belirlendi.

Besin ile giysi, konut, ulaşım, eğitim, sıhhat ve gibisi muhtaçlıklar için yapılması mecburî öbür harcamaların toplam fiyatına denk gelen “yoksulluk sınırı” ise 9 bin 219 lira oldu.

Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” ise aylık 3 bin 435 lira olarak hesaplandı. Ankara’da yaşayan 4 kişilik ailenin besin için yapması gereken minimum harcama meblağı bir evvelki aya nazaran yüzde 2,28 artış gösterdi.

Yılın birinci beş ayı prestijiyle fiyatlardaki artış yüzde 9,28’i bulurken besin enflasyonunda son 12 ay prestijiyle artış oranı yüzde 16,07 oldu.

TAVUK ETİ FİYATI ARTTI, YUMURTA FİYATI GERİLEDİ

Araştırmaya nazaran, mayısta süt, yoğurt, peynir kümesinde değerli bir fiyat değişikliği görülmedi. Bu ay balık dönemi sona erdi, tezgahlarda yüklü olarak kültür balıkları yer almaya başladı. Fakat kıyma ve kuşbaşı et fiyatı bu ay da artışını sürdürdü. Tıpkı biçimde tavuk fiyatı da arttı. Sakatat eserlerinin fiyatı değişmedi. Yumurta fiyatı geriledi. Bakliyat eserleri fiyatları birebir kaldı.

Ortalama kilogram fiyatı geçen ay 7,74 lira olan taze sebze-meyvenin fiyatı, mayısta birebir kaldı. Ortalama zerzevat kilogram fiyatı biraz gerileyerek 7,21 lira (geçen ay 7,45 lira) oldu. Ortalama kilogram meyve fiyatı ise 8,50 lira olarak hesaplandı.

Ekmek fiyatı değişmedi. Tıpkı formda un, pirinç, bulgur fiyatı da birebir kaldı. Makarna ile irmik fiyatı ise biraz arttı.

Tereyağı ve ayçiçeği yağı fiyatı değişmedi, zeytinyağının fiyatı ise arttı. Hesaplamada dikkate alınan siyah ve yeşil zeytinin ortalama fiyatı, yeşil zeytinden ötürü biraz geriledi. Bal, reçel, pekmez, şeker, tuz, salça fiyatında farklılık tespit edilmedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın