Türk Eximbank 250 milyon dolarlık kredi mutabakatı imzaladı

Türk Eximbank 250 milyon dolarlık kredi mutabakatı imzaladı
Okunuyor Türk Eximbank 250 milyon dolarlık kredi mutabakatı imzaladı

blank

Türk Eximbank’tan yapılan açıklamaya nazaran, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın garantisi altında Asya Altyapı Yatırım Bankası ile 250 milyon dolar meblağında 4,5 yıl vadeli, rekabetçi maliyet düzeylerine sahip bir kaynak için kredi mutabakatı imzalandı.

Kredi ile yeni tip corona virüsün (Covid-19) neden olduğu likidite kısıtlamalarını azaltmak ve ihracat kesiminde faaliyet gösteren firmaların finansmana erişimini artırmak hedefleniyor. Bununla birlikte, Türk ihracatçılarının işletme sermayesi finansman gereksinimlerini karşılamak üzere, ihracat taahhüdü karşılığında, düşük faizli ve orta vadeli takviye sağlanması amaçlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, temin edilen fonun bankanın sürdürülebilirlik süreci kapsamında değerlendirileceğini belirterek, “Kredinin en az yüzde 5’i, bayan ihracatçılar ve bayanın iş gücüne iştirakini destekleyen özel dal firmalarının işletme sermayesi gereksinimlerini karşılayacaktır. Kredi, AIIB’nin bir ihracat kredi kurumu ile gerçekleştirdiği birinci süreç olma özelliğine sahiptir” tabirlerini kullandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın