Trump’tan Twitter yasağıyla ilgili şok açıklama!

Trump’tan Twitter yasağıyla ilgili şok açıklama!
Okunuyor Trump’tan Twitter yasağıyla ilgili şok açıklama!

Söz özgürlüğü üzere temel hakların kısıtlı olduğu ülkeler, sık sık toplumsal medya yasaklarıyla gündeme geliyor. Bu ülkelerden biri olan Nijerya, geçtiğimiz günlerde mikro blog sitesi Twitter’ı engelleyerek gündeme oturdu.

Nijerya Devlet Lideri Muhammadu Buhari’nin, attığı tweeti kaldıran Twitter, buna karşılık olarak ülkede yasaklandı. Pek çok kişinin reaksiyonunu çeken bu durum, hiç ummadık bir kişi tarafından desteklendi. Donal Trump, Twitter yasağı nedeniyle Nijerya’yı tebrik etti.

Donald Trump: Daha çok ülke Twitter’ı yasaklamalı

Muhammadu Buhari‘nin yazılarının kaldırılmasını tabir özgürlüğünün ihlali olarak gören Trump, mevzuyla ilgili açıklama yaptı. Eski ABD Lideri açıklamasında, “Devlet Liderlerini susturdukları için Twitter‘ı yasaklayan Nijerya’yı tebrik ederim. Daha fazla ülke Twitter ve Facebook‘u özgür ve açık konuşmaya müsaade vermediği için yasaklamalı. Tahminen de bunu liderken yapmalıydım. Lakin Zuckerberg beni arayıp akşam yemeği için Beyaz Saray‘a gelip ne kadar mükemmel olduğumu söyledi ve ben de ikna oldum.” sözlerini kullandı.

trumptan nijeryanin twitter yasagiyla ilgili sok aciklama 1
Eski ABD Lideri Donald Trump, Nijerya Devlet Lideri Muhammadu Buhari‘yle bir arada

Lider olduğu periyot Twitter‘ı etkin biçimde kullanan Trump, kısa mühlet evvel neredeyse tüm toplumsal medya platformlarında yasaklandı. Twitter ve Facebook‘un da ortalarında olduğu pek çok şirketin bu türlü bir karar almasının nedeni ise ünlü milyarderin seçim devri yaptığı açıklamalar oldu. Seçime hile karıştığını argüman eden eski ABD Lideri, Washington DC’de ayaklanmalara neden olmakla suçlanıyor.

Nijerya, Twitter tansiyonunu ne başlattı?

Nijerya ve Twitter ortasındaki tansiyona neden olan tweet ise Devlet Lideri Muhammadu Buhari, attığı, 60’lı yılların sonlarında Nijerya’nın Biafra bölgesindeki iç savaşa atıfta bulunan açıklamaları oldu. Buhari,” Bugünkü isyancıların birçok, Biafra savaşı sırasında meydana gelen yıkım ve can kayıplarının farkında olamayacak kadar genç. 30 ay boyunca alanda savaşan bizler, onlara anladıkları lisandan davranacağız.” sözlerini kullanmıştı. Kendisi bu savaş sırasında 1 milyondan fazla insanın vefatına neden olan bir general olarak vazife yapmıştı.

Buhari’nin attığı bu tweet, kısa bir mühlet sonra hizmet siyasetlerini ihlal ettiği münasebeti ile silindi ve devlet liderinin hesabı askıya alındı. Böylece Nijerya ve Twitter ortasındaki gerginlik başlamış oldu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın