Trump yanlısı uygulama AppStore’a geri döndü

Trump yanlısı uygulama AppStore’a geri döndü
Okunuyor Trump yanlısı uygulama AppStore’a geri döndü

ABD Kongre Binası’na yapılan atağın akabinde AppStore platformundan kaldırılan Parler uygulamasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Çoğunlukla Donald Trump destekçilerinin kullandığı uygulama Apple‘ın uygulama mağazasına geri döndü.

Muhafazakar eğilimli toplumsal medya platformu Parler, Apple ile aylar süren verimli diyalogların sonucu olarak AppStore‘a geri döndüğünü açıkladı. Uygulama, artık Apple‘ın kendilerine sunduğu kurallara bağlı olduğunu da belirtti.

“Parler Apple’ın telaşlarını giderdi”

Parler’ın süreksiz CEO’su Mark Meckler tarafından TheVerge‘ye yapılan açıklamada şu tabirler kullanıldı:

“Bütün Parler takımı, temel misyonumuzdan ödün vermeden Apple’ın telaşlarını gidermek için çok çalıştı. Parler ağında müsaade verilen fakat iOS platformunda müsaade verilmeyen her şey, web tabanlı ve Android sürümlerimiz aracılığıyla erişilebilir olmaya devam edecek. Bu bizim için tam bir kazan-kazan durumu.”

parler uygulamasi yeniden appstoreda

Kendisini Twitter ya da Facebook‘a alternatif bir toplumsal medya platformu olarak tabir eden Parler, 6 Ocak‘ta ABD Kongre Binası‘ndaki hareketlerin akabinde Apple, Google ve Amazon üzere teknoloji devleri tarafından yasaklanmıştı. Şirketler, Parler’ın uygulama içinde isyanı teşvik eden hareketleri ve nefret içeriklerini gereğince önleyemediğini savundu.

Bu yasaklama olaylarının akabinde eski CEO John Matze, avukatların bile kendisini savunmak istemediğini açıklamıştı. Yaşanan gelişmeler sonucunda da CEO, idare şurası tarafından şirketten uzaklaştırılmıştı.

Mart ayında uygulamanın platforma tekrar giriş başvurusunu reddeden Apple, geçtiğimiz Nisan ayında uygulamayı yine kabul etti. Apple, o periyotta Parler’ın Nazi ve öbür nefret sembollerinin de ortalarında bulunduğu son derece sakıncalı içeriklere hala sahip olduğunu belirtti. Bu gelişmelerin akabinde uygulama da algoritmasının artık şiddet içeren yahut kışkırtıcı seviyedeki içerikleri otomatik olarak tespit edeceğini ve kullanıcı kapalılığını artırabileceğini söyledi.

Öte yandan uygulama, Google Play Store‘da hala yasaklı olarak bulunuyor. Yeniden de APK olarak uygulamayı Android‘de yüklemek mümkün. Ayrıyeten sitenin web barındırma hizmetini sağlayan Amazon’a da dava açan Parler, mahkemede beklediği sonuçları alamadı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın