TOGG, ödenmiş sermayesi en yüksek otomotiv şirketi oldu

TOGG, ödenmiş sermayesi en yüksek otomotiv şirketi oldu
Okunuyor TOGG, ödenmiş sermayesi en yüksek otomotiv şirketi oldu

AyvecMiArEyUaANOX9YP6g

TOGG tarafından dün yapılan açıklamaya nazaran, Şirketin 31 Mayıs’taki Olağan Genel Şura toplantısında alınan karar ve TOGG temel kontratı kararları çerçevesinde, ödenmiş sermayesinin tamamı daha evvel yapılan sermaye avanslarının sermayeye ek edilmesi suretiyle nakden 846 milyon 774 bin TL artırılarak 150 milyon TL’den 996 milyon 774 TL’ye yükseltildi.

TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, geçen yılın ocak ayında gerçekleştirilen bir basın toplantısında, “2022 yılında ödenmiş sermayesi en yüksek otomotiv şirketi olmayı hedefliyoruz” tabirini kullanmıştı. ​

TOGG, böylelikle hedeflediği tarihin 1 yıl öncesinde Türkiye’nin ödenmiş sermayesi en yüksek otomotiv şirketi haline geldi.

Öte yandan şirketin sermaye artırımı kararının akabinde ortakların pay dağılımında da değişiklikler oldu.

AG Anadolu Küme Holding AŞ, Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ ve Turkcell İrtibat Hizmetleri AŞ’nin, TOGG’un sermaye artırımında yeni hisse alma hakkının kullanımı ve hissedarlık yapısının değişmesi hakkındaki açıklamaları Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı.

Kelam konusu üç şirket, TOGG’un 150 milyon TL ödenmiş sermayesinin 846 milyon 774 bin artırılarak 996 milyon 774 bine çıkarılmasına ait yapılan sermaye artırımına iştirak etti.

Kök Ulaşım Nakliyat AŞ faaliyet alanlarını daraltma kararı çerçevesinde kelam konusu sermaye artırımına katılmama kararı alırken, mevcut öbür ortakların bugüne kadar yapmış oldukları sermaye avansı ödemelerinden karşılanan bu artırım sonrasında, artırıma katılan üç şirketin TOGG’daki iştirak hissesi bu etapta yüzden 19’dan yüzde 22,8’e yükseldi.

28 Haziran 2018’de yapılan açıklamada, sermaye artırımına katılan üç şirketin, TOGG’un yüzde 19 ortağı oldukları duyurulmuştu.

SAYILARLA TOGG GEMLİK TESİSİ

Öteki yandan, Türkiye’nin Otomobili’nde üretim süreci devam ediyor.

TOGG Gemlik Tesisi’nde üretim ve montaj çizgilerinin kurulması ile 2022 yılının son çeyreğinde birinci seri arabanın battan indirilmesi hedefleniyor. Gemlik Tesisi’nde üretim kapasitesi yıllık 175 bin adede ulaştığında toplam 4 bin 300 bireye istihdam sağlanacak.

TOGG Gemlik Tesisi’nin üst yapı çalışmaları Yapı Merkezi tarafından Ocak 2021’de başlatıldı. Tesis 1,2 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edilecek ve tam kapasiteye ulaştığında 230 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.

Birinci seri araba, 2022 yılının son çeyreğinde banttan inecek. TOGG bünyesinde, 175 bin/yıl kapasiteye ulaşıldığında 4 bin 300 kişi istihdam edilecek. Üretim başlangıcında yerlilik yüzde 51 olacak.

2025 yılında yerlilik oranı yüzde 68’e kadar ulaşacak. 2030 yılına kadar ortak platformda elektrikli ve temaslı 5 farklı model üretilecek.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın