TMO hububat satış fiyatlarını açıkladı

TMO hububat satış fiyatlarını açıkladı
Okunuyor TMO hububat satış fiyatlarını açıkladı

cSA0UX6qDE2sbgcA8 uGWQ

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, Hububat Tedarikçileri Derneği tarafından düzenlenen “2021 Yılı Hasadına Hakikat Türkiye ve Dünya’da Tahıl” bahisli çevrimiçi konferansta 2021 yılı için hasat sonu hububat satış fiyatlarını duyurdu.

Konferansın açılışında konuşan Güldal, TMO’ya kesinlikle bir ölçü eser arzı olacağını da belirterek, şöyle konuştu:

“2 bin 250 TL’ye aldığımız ikinci küme ekmeklik buğday fiyatımızı hasat bitimiyle bir arada 2 bin 450 TL’den, makarnalık buğday fiyatımızı da 2 bin 650 TL’den, arpa satış fiyatımızı da 1.950 TL’den satışa açmayı planlıyoruz. Bu sayıları da uzun vadeli olarak muhafaza eğilimindeyiz.

Elimizdeki stok yeterliliğinin yıl sonuna kadar piyasa regülasyonu için kafi olduğunu biliyoruz. Yeni hasat devrine kadar da 2,5 milyon ton şimdiden ve 1,5 milyon ton da ocak ayından itibaren gelecek olan 4 milyon tonluk bir buğday dış tedarik imkanımızın olabileceğini öngörüyoruz. Hiç bir vakit gerekli olmadan dış tedarike girmiyoruz.

Dış piyasalardaki fiyat oluşumlarının şu anda olması gerekenden fazla olduğunu görüyoruz. Hasadın ağırlaşmasıyla birlikte bilhassa tedarik yaptığımız ülkelerdeki hasatla bir arada bu fiyatların geriye geleceğini kestirim ediyoruz. Bütün olumsuz koşulları hesap ederek ülkemizdeki istikrarı korumak için çalışıyoruz.”

Salgının birinci başladığı devirde de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bilhassa hububat ve bakliyat piyasalarında rastgele bir arz güvenliği külfeti olmaması için süratli bir halde önlemlerin alındığını hatırlatan Güldal, “Geçen sene dalın de kullanıcıların da iştirakiyle haziran periyoduna kadar epeyce rahat ve istikrarlı bir süreç yaşandı. Ancak salgın bitmedi ve devam ettiği için ülkemizde de dünyada da kıymetli gelişmeler oldu.” diye konuştu.

Güldal, hububat alım fiyatlarının hasattan evvel açıklandığını anımsatarak, “Geçen sene de üreticiyi mutlu edecek formda alım fiyatları açıklanmıştı. Örneğin, 1.650 TL’lik alım fiyatının açıklanması hasadın başlarında üreticide büyük memnuniyet getirmişti. Daha sonra bilhassa ekonomik önlemlerin alınmasıyla birlikte kredi imkanlarının yaygınlaşması, çiftçi borçlarının ertelenmesiyle hububat ticareti bir kısım üreticimizin satmama eğiliminde olması, bir kısım yatırımcıların ziraî emtiayı yatırım aracı olarak görmeleri, fiyatların yükseleceği beklentileri üzere nedenlerden TMO 2020’de beklediği kadar bir hububat satın alması gerçekleştiremedi. Lakin bu piyasanın istikrarlı formda sürdürülmesi temeldir. TMO bu süreci yönetmede bir dert çekmemiştir” dedi.

Güldal, kelam konusu devirde hem un fiyatlarının hem de buğday fiyatlarının istikrarlı bir çizgide ilerlediğini görmenin mümkün olduğunu söyledi.

“HER TÜRLÜ ÖNLEM MASADA”

TMO’nun kuraklık, salgın ya da mali ıstıraplar olsa da süreci yakından takip ettiğini belirten Güldal, “2020’de olduğu üzere 2021’de de inanılmaz kaideler dikkate alınarak her türlü önlemi almaya hazırlık yapıyor ve çalışmalarımızı yürütüyoruz. Her türlü iç ve dış ticaret önlemi de masadadır” tabirlerini kullandı.

Örneğin, hasat devrinde ithalat yapmama üzere bir temayülümüz vardı. Bu periyotta muhtaçlık olursa üreticimizin emeğine ıstırap gelmeyecek formda piyasa beklentilerine yanıt olarak bunu yapmayı da hesaplıyoruz. Yeni hasat periyoduyla yeni beklentiler ve yeni fiyatlamalar kelam konusu oldu” biçiminde konuştu.

Güldal, Bakanlık ve TMO olarak kuraklığın alandaki tesirlerini değerlendirdiklerini belirterek, “İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bitki zayıflığı konusunda bir gerileme kelam konusu. Bunun yüzde 15 civarlarında olabileceğini öngörüyoruz. Lakin Türkiye’de bir kıtlık varmış üzere bunu lanse etmek kabul edilebilir değil. Yanlışsız tespitler yapmak durumundayız, hububattan etkilendik lakin bir kıtlık görmedik. TMO’nun çok güçlü bir stok desteği yetkisinin olduğunu da belirtmekte fayda var.” dedi.

Piyasalardaki spekülatif hareketlere göz yummayacaklarını aktaran Güldal, devletin ilgili kurumlarıyla birlikte piyasayı yakından takip ettiğini aktardı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın