TikTok’un üst kuruluşu ByteDance’da şok ayrılık

TikTok’un üst kuruluşu ByteDance’da şok ayrılık
Okunuyor TikTok’un üst kuruluşu ByteDance’da şok ayrılık

Tanınan toplumsal medya platformu TikTok‘un üst kuruluşu ve dünyanın en bedelli şirketlerinden olan ByteDance‘dan bir ayrılık haberi geldi. Şirketin CEO’su ve birebir vakitte TikTok‘un kurucusu Zhang Yiming, vazifesinden istifa etti.

TikTok projesiyle şirketin en bedelli teşebbüslerinden birine imza atan CEO Yiming, ülkü yönetici marifetlerinin kimilerinden mahrum olduğunu münasebet göstererek vazifesinden istifa ettiğini açıkladı. Şirketin kurulduğu 2012’den beri CEO’luk vazifesini yürüten Yiming’in yerine kurucu ortak Liang Rubo geçecek.

ByteDance CEO’su telaşlarını lisana getirdi

ByteDance tarafından kamuoyuna açıklanan bir iç mektupta Yiming, konumunu ve öteki bir rolde nasıl daha tesirli olabileceğini hissettiğini düşündüğünü belirtti. Zhang Yiming, “Şirketi kurmadan evvel sahip olduğum fikirlere hala çok fazla güveniyorum ve bu konseptleri güncelleyerek kendime meydan okuduğumdan endişeleniyorum” tabirlerini kullandı.

bytedance ceosu zhang yiming istifa etti 2bytedance ceosu zhang yiming istifa etti 2

Öteki bir kişinin şirketin ilerlemesinde daha güzel hisse sahibi olabileceğini vurgulayan CEO, organizasyonel piyasa prensiplerini tahlil etmek üzere ülkü yönetici hünerlerine sahip olmadığını savundu. CEO ayrıyeten daha çok kitap okumak üzere yalnız etkinliklerden keyif aldığını belirtti.

Yerine geçecek yeni CEO Liang Rubo içinse kıymet biçilmez bir ortak diyen Zhang Yiming, önümüzdeki altı ay içinde gerçekleşecek değişimin uzun vadeli strateji, kurumsal kültür ve toplumsal sorumluluk mevzuları üzerine odaklanmada daha fazla avantaj getireceğini söyledi.

Yaşanan tüm bu gelişmeler Çin merkezli firma için yeni değil. Geçtiğimiz ay ByteDance, eski Xiaomi CFO’su Chew Shouzi‘nin Mart ayında ana şirkette CFO durumuna geçeceğini söyledi. Fakat kısa bir mühlet sonra Shouzi TikTok‘un CEO’luk konumuna getirildi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın