Tiktok’un kurucusu kimdir? İşte kuruluş hikayesi!

Tiktok’un kurucusu kimdir? İşte kuruluş hikayesi!
Okunuyor Tiktok’un kurucusu kimdir? İşte kuruluş hikayesi!

Bir periyoda damga vuran fenomen uygulama Vine ile başlayan kısa görüntü paylaşma akımı TikTok ile devam ediyor. 15 saniyelik görüntüler ile toplumsal medyaya damga vuran ve uzun mühlet konuşulacak akımları ortaya çıkaran TikTok, son periyodun en başarılı toplumsal medya platformlarının başında geliyor.

Uygulama kısa mühlet içinde tüm dünyada tanınan hale gelerek Facebook, Youtube, Instagram üzere platformlara rakip olmuş, aylık faal 800 milyonun üzerindeki devasa kullanıcı sayısı ile de isminden kelam ettirmişti. Pekala yakaladığı muvaffakiyetler ile rakiplerine gözdağı veren TikTok platformunun kurucusu kimdir? İşte TikTok’un kuruluş öyküsü ayrıntılı bir biçimde yazımızda.

TikTok kurucusu kimdir?

Kısa vadeli görüntü oluşturma, paylaşma ve canlı yayın konsepti ile ismini tüm dünyaya duyuran bu uygulamanın aslında değişik bir kuruluş öyküsü var. Toplumsal medyada fırtınalar estiren bu platform 2016 yılında ByteDance şirketi tarafından piyasaya çıktı. ByteDance şirketinin kurucusu ise Çinli internet teşebbüsçüsü Zhang Yiming‘tir. Teşebbüsçü tıpkı vakitte bu şirkette CEO‘luk vazifesini de yerine getiriyor.

Tiktokun kurucusu kimdir Iste TikTokun kurulus hikayesi

1983 yılında dünyaya gelen Zhang Yiming, TikTok platformunun tanınan hale gelmesinin baş aktörlerinden biri. Girişimcinin ByteDance şirketini kurmasının akabinde Toutiao, TikTok, Flipchat, Vigo ve BuzzVideo üzere geniş kitlelere ulaşan başarılı projeler ortaya çıktı. Ferdî servetinin 44,5 milyar dolar olduğu belirtilen Zhang Yiming, daha evvel açıklandığı üzere 2021 yılının sonlarına gerçek ByteDance şirketindeki CEO’luk vazifesinden ayrılacak.

TikTok’un ardındaki ByteDance hakkında tüm ayrıntılar

Pekin merkezli bir internet teknoloji şirketi olan ByteDance, 2012 yılında Zhang Yiming tarafından hayata geçti. Bünyesinde barındırdığı uygulamalar ile Çin’in en büyük şirketleri ortasında yer alan ByteDance, 2018 yılı itibariyle tüm içerik platformlarında günlük 800 milyondan fazla etkin kullanıcıya ulaşmayı başardı.

ByteDance, geliştirdiği uygulamaların popülerliğini artırmasının akabinde yatırımcıların odak noktası haline geldi. Bu sayede şirket 2021 yılı itibariyle piyasa bedelini 250 milyar doların üzerine çıkararak Coca Cola üzere dev şirketleri bile geride bırakmayı başardı.

Tiktokun kurucusu kimdir Iste TikTokun kurulus hikayesi 2

Kısa müddette devasa bir büyüme yakalayan TikTok, aslında ByteDance şirketinin yaptığı bir dizi yanlışsız atılımın başarılı bir sonucu. Bir periyoda damga vuran Vine uygulamasının 2017 yılında kapanma kararı almasının akabinde kullanıcılar tarafında kısa müddetli görüntü konseptine karşı bir kuşku ve boşluk oluşmuştu. O devir Vine’a en yakın platformlardan biri olarak gösterilen ismini yavaş yavaş duymaya başladığımız TikTok, bu boşluğu dolduracak bir uygulama olarak karşımıza çıkıyordu.

TikTok aslında 2016 yılının Eylül ayında ByteDance tarafından Çin’de Douyin ismi altında piyasaya çıktı. Şirket daha sonra uygulamanın ismini memleketler arası pazara uygun olması hedefiyle 2017 yılının sonlarına gerçek TikTok olarak değiştirdi. Bu da meşhur TikTok uygulaması için büyük bir başlangıç oldu.

TikTok, birinci başlarda geniş kitlelere hitap edemiyordu. Bunun nedeni ise 2014 yılında piyasaya sürülen Musical.ly uygulamasıydı. Bu platform o devir önemli başarılara imza atarak TikTok üzere uygulamaların doğmasına neden olmuştu. Bu nedenle Musical.ly, TikTok’un atası olarak kabul ediliyor. İşte tam da bu noktada TikTok’un sahibi ByteDance can alıcı bir atılım yaparak Musical.ly uygulamasını 800 milyon dolar karşılığında satın aldı.

TikTok ve Musical.ly uygulamaları birleşiyor

ABD’de büyük bir muvaffakiyete ulaşmış birinci Çin takviyeli uygulama olan Musical.ly‘i satın aldıktan sonra açıklamalarda bulunan TikTok ve ByteDance kurucusu Yiming Zhang, “Musical.ly ile Bytedance’ın Çin’deki ve Asya’daki geniş kullanıcı altyapısını birleştirerek içerik üreticilerimizin ve markalarımızın yeni piyasalara açılması için kıymetli bir global platform oluşturacağız. ” dedi.

Tiktokun kurucusu kimdir Iste TikTokun kurulus hikayesi 1

CEO’nun yapmayı planladığı her şey başarılı bir halde gerçekleşti. Tıpkı vakitte Musically uygulamasının ABD’deki genç kullanıcı tabanından da yararlanmak isteyen ByteDance, 2 Ağustos 2018 tarihinde daha büyük ve global bir görüntü topluluğu oluşturmak için Musical.ly‘de var olan tüm mevcut hesaplar ve dataları, TikTok uygulamasına aktararak büyük atılımını yaptı.

Bu iki uygulamanın birleşmesi ile muvaffakiyet süratli bir biçimde geldi. Toplumsal medyaya damga vuran akımlar, dans görüntüleri ve daha kaç cümbüş odaklı içerikleri ile TikTok, süratli bir formda tüm dünyaya yayıldı. Pandemi devrinin de ortaya girmesi ile kullanıcı sayısını katlayan uygulamanın aylık 800 milyonun üzerinde faal kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Öteki yandan gelen bilgilere nazaran TikTok, 2021 yılının sonlarına hakikat aylık 1 milyar etkin kullanıcıya ulaşacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın