Tesla artık sizi de gözetleyecek

Tesla artık sizi de gözetleyecek
Okunuyor Tesla artık sizi de gözetleyecek

Son yıllarda arabaların otopilot sistemleri inanılmaz bir gelişme kaydetti. Artık bir çok marka hem üst, hem de alt segment araçlarına gelişmiş radarlar ve sensörler ekleyerek sürücünün işini minimuma indirmeye çalışıyor. Bu araçlar, otomatik şerit değiştirme, kendi-kendine park etme, otopilotla navigasyona bağlı olarak makul bir yol kat etme üzere ileri düzey özelliklere sahip.

Otopilot denince birçok kişinin aklına birinci gelen isim, elbette elektrikli araba bölümünün başkanı Tesla‘dır. Marka, yıllardır kendini kanıtlamış ve hala daha geliştirmeye devam ettiği otopilot özelliğinin güvenliğini bir üst düzey çıkarmak için daima efor sarf ediyor. Son gelişmeler ise artık aracınız, sırf yolu ve öbür araçları değil, birebir vakitte sizi de izleyeceği ve denetim edeceği istikametinde.

İşte gelişmenin habercisi olan o tweet

Tesla araçlarında bu türlü bir özelliğin etkinleştirildiği, Kevin Smith isimli bir twitter kullanıcısının Tesla Model Y aracını teslim almasıyla ortaya çıktı. Aracı teslim aldıktan sonra Kevin, yeni yazılım güncellemesinin sürüm notlarınının fotoğraflarını paylaşmış. Bu fotolarda Cabin Camera Updates isimli kısım bilhassa dikkat çekiyor.

Cabin Camera Updates, yani araç içi kamera güncellemesinin ayrıntılı anlatımı ise şöyle verilmiş : “Dikiz aynanızın üzerinde bulunan araç içi kamera, artık otopilot devredeyken şoförün dikkatsizliğini algılayabilir ve sizi bu durum ile ilgili uyarabilir. Kameranın kaydettiği dataları aracın kendisini terk etmez, yani siz data paylaşımını etkinleştirmedikçe sistem bilgilerinizi kaydedemez yahut iletemez”.

Bu özellik aslında daha evvel sızdırılmıştı

Nisan ayında greentheonly isimli bir hacker, kendi Youtube kanalında Tesla‘nın bu özelliğini test etmişti. Kanalına bakarsak hackerın Tesla araçlarına ve bilhassa de onların otopilot sistemlerine oldukça ilgi duyduğunu görebiliriz. Greentheonly, son 4 görüntüsünde ise kendini bu yeni gelecek olan araç içi kamera özelliğini test etme üzerine adamış.

Görüntüden da göründüğü üzere bu yeni özellik sayesinde araç, sizin baş ve göz hareketlerinizi, gözlük takmanızı, kameranın açık yahut kapalı olmasını ve ortamdaki ışık ölçüsü üzere bir çok parametreyi ayrıntılı bir biçimde izleğe biliyor. Tüm bunların yanı sıra hacker aracı hem kendi fotoğrafını, hem de Elon Musk‘ın fotoğrafını kullanarak bu yeni özelliği test etmiş.

Screen Shot 2021 05

Elon Musk birinci etapta kullanıma onay vermemiş

Tesla CEO’su Elon Musk aslında daha öncesinde kamera tabanlı bir şoför izlemene özelliğini reddetmişti. Musk ayrıyeten, bu araç içi kameraların sadece Tesla‘nın gelecekteki robot-taksi ağındaki araçlara yolcuların ziyan vermesini önlemek için kullanılacağını söylemişti.

Şuanda esasen otopilot modunda sürücünün dikkat dağınıklığını önlemek için Tesla araçlarında bir titreşim sistemi mevcut. Şayet siz otopilot modundaysanız ve uzunca mühlet direksiyona dokunmadıysanız, direksiyon titremeye başlıyor ve bu vakit sizin bir kaç saniyeliğine ona dokunmanız gerekiyor. Dokunmadığınız takdirde araç güvenliği sağlamak ismine uygun bir yerde kendini sağa çekerek durduruyor.

Hali-hazırda bu kameralar sadece Tesla Model 3 ve Model Y araçlarında mevcut. Bu sene teslimatı yapılan Model S ve Model X araçlarına bu kameraların eklendiği ile ilgili bir malumat ne yazık ki yok.

Pekala siz bu gelişme ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Editör’ün seçtiği ilgili haberler

WhatsApp Image 2021 05 24 at 17.02.40

Fiyatını hak ediyor mu? BMW 520.i 2021 inceleme

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın