Tesla arabalar görme yeteneği kazanıyor

Tesla arabalar görme yeteneği kazanıyor
Okunuyor Tesla arabalar görme yeteneği kazanıyor

Otonom sürüş teknolojileri gün geçtikçe gelişiyor. Bu teknolojiden bahsedince akla gelen birinci şirket olan Tesla, yaptığı çalışmalar ile adeta dala öncülük ediyor. Elon Musk tarafından yönetilen araba şirketi, radar teknolojisiyle güçlendirdiği sistemleriyle, şoförsüz araç tecrübesini en yeterli sunan üretici olarak biliniyor.

Son gelen haberler, şirketin uzun müddettir kullandığı radarları artık kullanmayacağı ve onun yerine gelişen kamera teknolojilerini benimseyeceğini gösteriyor.

Tesla araçlar artık radar yerine kamera kullanacak

Salı günü resmi internet sitesinde bir açıklama yayınlayan Tesla, Kuzey Amerika’da üretilen ve bu ay gönderilecek olan Model 3 ve Model Y serisi arabalarında artık radar teknolojisini kullanmayacağını duyurdu. Aslında bu değişim beklenmedik değil. Kısa müddet evvel yapılan hissedarlar toplantısında konuşan CEO Elon Musk, radar teknolojisini otonom araçların son koltuk değneği olarak tanımlamıştı.

tesla otomobiller gorme yetenegi kazaniyor 2
Radar teknolojisinin nasıl çalıştığının bir örneği

Radar üzere bir öbür sensör tipi olan Lidar teknolojisine de karşı olan Musk, bunun yerine kamera teknolojisini kullanmayı tercih etti. Geçmişte de radarlarını sekiz farklı kamerayla destekleyen şirket yaptığı açıklamada ” Kamera tabanlı otopilot teknolojimiz olan Tesla Vision’a geçiş sürecimizi başlatıyoruz. Mayıs ayından itibaren üretilen Model 3 ve Model Y arabalar, şirketimizin yeni kamera görüş teknolojisini kullanan birinci araçlar olacak. tabirlerine yer verdi.

Araçtaki kameralardan alınan manzaraları “Neural Net” isimli yapay hudut ağı sisteminde işleyecek olan Tesla, bu sayede otonom sürüş teknolojisini daha inançlı hale getirecek. Son periyotlarda yaşanan kazalar nedeniyle Ulusal Nakliyecilik Güvenliği Konseyi ile başı belada olan şirket, yeni teknolojisi ile bu soruşturmalardan da kurtulmayı umuyor.

Son periyotlarda yaşanan birkaç kaza ile gündeme gelen şirketle ilgili soruşturmalar sürerken, akıllardaki “otonom sürüş teknolojisi inançlı mi?” soruları hala yanıt bulabilmiş değil.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın