Telegram’ın kurucusu: “iPhone kullanıcıları dijital köle”

Telegram’ın kurucusu: “iPhone kullanıcıları dijital köle”
Okunuyor Telegram’ın kurucusu: “iPhone kullanıcıları dijital köle”

WhatsApp‘ın dayattığı kullanıcı mukavelesinin akabinde popülerliği artan Telegram uygulamasının kurucu ortağı Pavel Durov‘dan iPhone kullanıcılarına tenkit geldi. Durov iPhone kullanan herkesi dijital köle olarak isimlendirdi.

İletileşme uygulaması Telegram‘ın kurucu ortağı Pavel Durov, Apple için yazılım geliştirmenin tıpkı Orta Çağ‘ın güçlü ortamında çalışıyor üzere hissettirdiğinden bahsetti. Durov Çin’in nezaret suçlamaları ortasında iPhone kullanan herkesi de bağımlı dijital köleler olarak nitelendirdi.

Telegram kurucusu: Orta Çağ’da üzere hissediyorum

Apple Insider‘ın haberine nazaran kurucu, Apple’ın Çin ile bağına yönelik soruşturmasına cevap olarak şirket hakkında yorumda bulundu. Epic Games davası hakkında da konuşan Durov şu tabirleri kullandı.

“Apple, ekosistemlerinde kilitli olan müşterilere çok değerli, eski donanım satmaya dayanan iş modelini takip etmede çok verimli. iOS uygulammızı test etmek için her iPhone kullanmam gerektiğinde Orta Çağ’a geri dönmüş üzere hissediyorum. iPhone’un 60Hz ekranları, çok daha akıcı animasyonları destekleyen Android telefonların 120Hz ekranlarıyla rekabet edemiyor.”

telegram kurucusu iphone kullanicilari dijital koletelegram kurucusu iphone kullanicilari dijital kole

Pavel Durov ayrıyeten, sırf Apple’ın App Store üzerinden yüklemenize müsaade verdiği uygulamaları kullanmanın ve dataları mahallî olarak sadece iCloud kullanarak yedeklemenin anlamsız olduğunu savundu.

Ayrıyeten Durov’a nazaran Apple‘ın totaliter yaklaşımının Çin Komünist Partisi tarafından bu kadar taktir görmesinin şaşırtan olmadığını söz etti. Çünkü argümanlar, Çin’in Apple sayesinde iPhone kullanan vatandaşlarının uygulamaları üzerinde tam denetime sahip olduğu tarafında.

Telegram kurucusunun Apple‘a karşı durmak için birçok nedeni var. 2018’de Apple, platformda çocuk istismarı dağıtımıyla ilgili kaygılar nedeniyle uygulamayı mağazalarından kısa süreliğini kaldırmıştı. 2020’de ise Telegram, antitröst telaşları nedeniyle Avrupa Komisyonu’na şikayette bulundu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın