TCL, Tekirdağ’da akıllı telefon üretimine başladı

TCL, Tekirdağ’da akıllı telefon üretimine başladı
Okunuyor TCL, Tekirdağ’da akıllı telefon üretimine başladı

Dym0YHt170 DND0r1DVKag

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde bulunan Çerkezköy OSB’de TCL markasıyla üretime başlayan tesisi ziyaret etti.

Bakan Varank, tesiste incelemelerde bulunduktan sonra seri üretim bandından çıkan cep telefonlarını imzaladı.

G72F7IW7A0qfL2jl7Gjh6A

KAPASİTE 450 BİN, GAYE 1 MİLYON

Bakan Varank, daha sonra yaptığı değerlendirmede akıllı telefon pazarında küresel markaların yatırımlarını Türkiye’ye çekmeye başladıklarını söyledi. Varank, akıllı telefon pazarının dünyada ve Türkiye’de gitgide büyümeye devam ettiğini belirterek “TCL, Arçelik ile bir işbirliğine girişti ve beraberce üretim gerçekleştiriyorlar. Buranın yıllık üretim kapasitesi 450 bin telefon. Şu anda SKD sistemiyle üretim gerçekleştiriliyor fakat önümüzdeki periyotta hem CKD sistemiyle daha fazla parçayı Türkiye’ye getirip burada montajını gerçekleştirecekler hem de 2022 yılında üretim kapasitelerini 1 milyon telefona çıkarma niyetleri var. TCL hem Çin’de hem de küresel manada kıymetli bir marka. Bilhassa LCD kesiminde ve televizyon pazarında çok güçlüler. Türkiye’de de hem televizyon hem de akıllı telefon pazarında kendi üretimleriyle faaliyet göstermeye başlıyorlar” dedi.

”TÜRKİYE’NİN AVANTAJLARINDAN FAYDALANIN”

Varank, küresel markalara ve yerli üreticilere çok çeşitli teşvik ve avantajlar sağladıklarını kaydederek, “Global markalara şu tavsiyemiz var. Yalnızca Türkiye pazarını düşünmeyin bilhassa Türkiye’den ihracatı düşünün ve yerli tedarikçileri artırarak hem markanızı çok daha verimli bir biçimde ülkemizde üretin hem de maliyetlerinizi düşürün. Bu sayede de globalde yaptığınız pazar yarışında Türkiye’nin avantajlarından faydalanın” diye konuştu. Farklı markaların yatırım stratejilerinde almayı planladıkları aksiyonlar, gaye büyütme niyetleri olduğunu anlatan Varank, bakanlık olarak, hükümetin öteki üniteleriyle birlikte küresel markaların Türkiye’de teknoloji yatırımlarını daha da artırmaları için ellerinden gelen uğraşı göstereceklerini vurguladı.

blank

”TCL MARKALI CEP TELEFONU ÜRETİMİNE BAŞLADIK”

Koç Holding Güçlü Tüketim Kümesi Lideri Fatih Kemal Ebiçlioğlu, TCL’nin televizyon ve cep telefonunda dünyanın kıymetli üreticilerinden olduğunu tabir ederek, “Kendileriyle öncelikle Türkiye pazarı, bilahare ihracat olmak üzere iş birliği başlattık. Kendi üretim tesislerimizde TCL markalı cep telefonu üretimine başladık” dedi.

TCL Avrupa Lideri Frank Zhang ise, hükümetin kendilerine mahallî bir ortakla çalışma konusunda birçok kolaylık sağladığına işaret ederek, bunun Türkiye’de yatırım yapmalarında kendilerine daha fazla inanç verdiğini vurguladı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın