TBMM’de dikkat çeken Enes Batur önerisi

TBMM’de dikkat çeken Enes Batur önerisi
Okunuyor TBMM’de dikkat çeken Enes Batur önerisi

Geçen yıl Temmuz ayında Resmi Gazete’de yayınlanan karar kapsamında kurulan TBMM Dijital Mecralar Komitesi, toplumsal medya platformlarından kripto paralara kadar internetin gündemini oluşturan bahisleri ve yasal yerde alınması gereken önlemleri kıymetlendiriyor. Perşembe günü düzenlenen toplantıda toplumsal medya platformlarına masaya yatıran kurul, Enes Batur önerisi ile gündeme geldi.

Hürriyet’ten Umut Erdem’in haberine nazaran komite üyeleri, YouTube’da yaklaşık 15 milyon takipçisi olan Enes Batur’un dinlenmesini önerdi. Buna ek olarak Facebook, Twitter, Instagram Türkiye temsilcilerinin Meclis’e çağrılması konusunda ortak bir karar alındı.

sosyal medya sirketleri tbmmyi ziyaret edecek 3sosyal medya sirketleri tbmmyi ziyaret edecek 3

Dijital Mecralar Komitesi Sözcüsü Zeynep Yıldız, yaptığı açıklama ile toplumsal medya şirketlerinin Meclis’i ziyaret edeceklerini söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Enes Batur’u dinleyecek

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, toplantıda, YouTuber Enes Batur‘a işaret ederek, “Dünyanın bildiği bir kişi. Onu muhatap alıp buraya tahminen davet etmemiz gerektiğini düşünüyorum yani dinlememiz lazım. Yani nasıl bakıyor, nedir, ne düşünüyor? Zira milyonlarca genci etkiliyor, bizim çocuk, herkes oturup 5-6 yaşında çocuklarımız meczup üzere onu izliyorlar” tabirlerini kullandı.

enes batur youtube video yukleyemeyecekenes batur youtube video yukleyemeyecek

Komite Lideri Hüseyin Yayman: Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, TikTok, VKontakte, YouTube, Dailymotion, LinkedIn, Spotify, Netflix, Amazon Prime; Türkiye’de temsilciliklerini açtılar. Bu, hakikaten ülkemiz ismine çok sevindirici. Türkiye’de en çok kullanıcıya sahip olan toplumsal ağlardan başlayarak bu toplumsal ağların Türkiye’ye davet edilmesi ve burada Meclisimize çalışmalarıyla ilgili bilgi verilmesi konusunda komitemizin bir gündemi var.

Toplumsal ağ temsilcileri ile işbirliği içerisinde faaliyetleriyle bir ortaklaşmanın içinde olunması konusu ve en azından kamuoyunda tartışılan mevzularla ilgili bir açıklama yapmalarını, yani bizim burada sormamız gerekiyor. Facebook kendisini bir ulus üstü, parlamentolar üstü bir pozisyonda mı görüyor? Ya da Twitter kendisini hangi hakla bir liderin ya da bir yöneticinin paylaşımlarını engelleme noktasında görüyor? Bizim bunları sormamız ve açıklık getirmemiz gerekiyor.

AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan: Türkiye’nin dijital imajını, görünümünü alalım, tahminen dijital harita üzere bir şey. Hem altyapı açısından hem de kullanıcı memnuniyeti açısına kadar değişebilecek farklı alanlarda bir şey yapılabilir. 

CHP Genel Lider Yardımcısı Onursal AdıgüzelBir de Bitcoin problemi var, esasen arkadaşlarımız da bahsetti, tekrar üzerinden geçmek gerekir mi bilmiyorum. Alışılmış, bizim baştan beri daima söylediğimiz bir tavrımız var yani yasakçı bir bakış açısından çok dünyadaki standartları görüp hakikat bir düzenleme yapılsın.

AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş: E-spor başta olmak üzere. Bu alanlarda meydana gelen uygulamalar, yayın hakları vesaire vesaire; tüm bunların bir demokratik kontrolünü yapacak, bireylerle, uzmanlarla bu heyeti bir ortaya getirecek ve Meclis ismine da bunu her yıl bir rapor altına alacak bir çalışma, son devirde yaşadıklarımızdan sonra bence çok mecburî.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın