TBMM’de Bitcoin (BTC) Konuşuldu! İşte Detaylar…

TBMM’de Bitcoin (BTC) Konuşuldu! İşte Detaylar…
Okunuyor TBMM’de Bitcoin (BTC) Konuşuldu! İşte Detaylar…

tbmm

Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında kurulan TBMM Dijital Mecralar Kurulu, geçen hafta Perşembe günü düzenlenen bir toplantıda toplumsal medya mecraları masaya yatırılırken, Bitcoin (BTC)’den de bahsedildi. İşte, toplantının detayları…

CHP Genel Lider Yardımcısı: Bir de Bitcoin sıkıntısı var…

Çeşitli partilerden yetkililerin yer aldığı komitede Kurul Lideri Hüseyin Yayman, çeşitli toplumsal medya platformlarının Türkiye’de temsilciliklerini açtığından ve bunun sevindirici bir durum olduğundan bahsetti. Bunun dışında ünlü YouTuber’lar bile tartışıldı. Bu sırada AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan, “Türkiye’nin dijital imgesini, görünümünü alalım, tahminen dijital harita üzere bir şey. Hem altyapı açısından hem de kullanıcı memnuniyeti açısına kadar değişebilecek farklı alanlarda bir şey yapılabilir.” dedi.

bitcoin turkiye

Bu sırada CHP Genel Lider Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Bitcoin ve kripto para ünitelerinin de gündemde olmasından bahsederek bu alanda düzenleme isteğini lisana getirdi. Adıgüzel, aşağıdaki tabirleri kullandı:

Bir de Bitcoin meselesi var, zati arkadaşlarımız da bahsetti, tekrar üzerinden geçmek gerekir mi bilmiyorum. Olağan, bizim baştan beri daima söylediğimiz bir tavrımız var yani yasakçı bir bakış açısından çok dünyadaki standartları görüp hakikat bir düzenleme yapılsın.

Türkiye’de kripto para ünitesi düzenlemeleri

Kriptokoin.com olarak daha evvel de bildirdiğimiz üzere Türkiye’de 30 Nisan 2021 tarihinden beri kripto para üniteleri, ödemelerde direkt yahut dolaylı formda kullanılamıyor. TCMB, bu kararın ardındaki nedenlere bu çeşit varlıkların düzenleme ve kontrol düzeneğine tabi tutulmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, yasa dışı faaliyetlerde kullanılabilmesi üzere birçok husus gösterdi. Ayrıyeten birçok yetkili, kripto para ünitelerinde düzenleme davetinde bulunuyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın