• Ana Sayfa
  • Genel
  • Tartışmalı yasanın akabinde Çin’de boşanan çiftlerin oranı yüzde 70 düştü

Tartışmalı yasanın akabinde Çin’de boşanan çiftlerin oranı yüzde 70 düştü

Tartışmalı yasanın akabinde Çin’de boşanan çiftlerin oranı yüzde 70 düştü
Okunuyor Tartışmalı yasanın akabinde Çin’de boşanan çiftlerin oranı yüzde 70 düştü

O33XP TlIUmq U3piK5VAg

Bir milyar 410 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de nüfus artışı, hükümeti endişelendirecek sebiyede düşmeye devam ediyor. Son açıklanan bilgilere nazaran, 2020 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasından (1949) bu yana ülkedeki en düşük doğum oranı kaydedildi.

Ülkedeki artan boşanma ile eş vakitli olarak düşen evlilik oranını engellemek isteyen Çin hükümeti, klasik aile bedellerini ve evliliği teşvik etmek gayesiyle 1 Ocak’ta “sakinleşme” yasasını yürürlüğe koydu.

ÇİFTLERİN BOŞANMADAN EVVEL EN AZ 30 GÜN BEKLEMESİ GEREKİYOR

Kelam konusu yasa, karşılıklı olarak boşanmak isteyen çiftlerin, ayrılıklarını resmileştirmeden evvel 30 gün beklemesini gerektiriyor. Çiftler, müracaat yaptıktan sonra 30 ile 60 gün ortasında düzenlenen iki randevuya gelmezlerse müracaatları otomatik olarak iptal ediliyor. Öbür taraftan, sakinleşme yasasının aile içi şiddeti içeren boşanmalar için uygulanmayacağı açıklanmıştı, lakin ülkede yaşanan birkaç bayana şiddet ve cinayet hadisesi bunun gerçekliği hakkında soru işaretleri uyandırdı.

BAYANLAR YASAYA YANSILI

Öteki taraftan, sakinleşme yasasının uygulanması bilhassa bayanlar ortasında öfkeye yol açtı ve gençlerden artık evlilikten uzak durma olasılıklarının daha yüksek olduğuna dair açıklamalar yaptı.

blank

Yeni boşanma bilgileri, toplumsal medyada tartışmaya neden olurken, kullanıcılar nsanların fikrini değiştirdikleri için mi yoksa süreç çok zorlaştırıldığı için mi boşanma oranlarının düştüğünü sorgulamaya başladı. Weibo’da bir kullancı, “Her şeyi engellemeye çalışırsanız, elbette boşanma oranları düşer. Memnunluk için evlilik değil, boşanma gerekliç Bu bilgiler lakin insanların yüzde 70’inin memnunluk peşinde koşma fırsatını kaybettiğini gösterebilir” dedi.

“BOŞANMAYI ENGELLEMEYE DEĞİL, BOŞANMANIN BAYANLAR ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ TESİRLERİNİ ÖNLEMEYE ÇALIŞILMALI”

Bununla birlikte uzmanlar, farklı eyaletlerdeki değişken oranlara ve Çin’in ekonomik toparlanmasına dikkat çekerek, daha fazla sonuç çıkarmak için daha fazla bilgiye gereksinim olduğunu söyledi.

Müellif ve gazeteci Lijia Zhang, “Son yıllarda, hem ‘ani evlilik’ hem de ‘ani boşanma’ moda oldu. Bekleme devrinin yakın vakitte başlatılmasının boşanmaların azaltılmasında değerli bir rol oynadığından eminim” dedi.

Şangay Toplumsal Bilimler Akademisi’nde cinsiyet araştırmacısı Chen Yaya ise Guardian’a yaptığı açıklamada, boşanmanın bayanlar üzerindeki olumsuz tesirlerini nasıl ortadan kaldıracağını ait siyasetlerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

ÇİN’DE ULAŞIMDA YENİ TEKNOLOJİLER

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın