Tarihi Bitcoin Modelinin Mucidi, Son Çöküşün Sırrını Açıkladı!

Tarihi Bitcoin Modelinin Mucidi, Son Çöküşün Sırrını Açıkladı!
Okunuyor Tarihi Bitcoin Modelinin Mucidi, Son Çöküşün Sırrını Açıkladı!

kPXhiKJ59xqbmb3vQ5KBdY scaled

Stok-akış modelini Bitcoin’e uygulayan birinci analist olan PlanB, kurumların ucuz Bitcoin biriktirmek için kasıtlı olarak BTC fiyatını aşağı çektiğini söyledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere PlanB’nin bahsettiği düşüşler, Mayıs ayının sonlarına hakikat gerçekleşmişti.

PlanB: Bitcoin fiyatı kasıtlı olarak düşürüldü

Preston Pysh’in Bitcoin Fundamentals isimli programının bir kısmında PlanB, Bitcoin’in son birkaç aydaki fiyat hareketinin, birisinin piyasayı perde gerisinden etkilemeye çalıştığını gösterdiğini söyledi. Analiste nazaran “Geçen ay ve bilhassa bu ay gördüğümüz fiyat hareketi, düşüş hareketi her vakit piyasanın likit olmayan saatlerinde oldu. Yani kasıtlı olarak yıkıcıydı. Bitcoin’i için kâr almak isteyen biri tarafından satılmadı. Piyasada likit olmayan vakitlerde, uygun bir fiyat elde etmek için çok büyük bir ölçüyle satıldı, bu yüzden yıkıcı bir satıştı.”

executium 6i1LeoQF5xY unsplash edited 1

Analist, piyasada net bir yıkıcı satış modeli gördüğünü açıkladı ve bunun kurumsal oyuncuların en büyük kripto varlığını biriktirdiğinin göstergesi olduğunu belirtti. PlanB, “Aslında, fiyat grafiklerine bakarsanız, örneğin son birkaç ayın günlük grafiğine bakarsanız, tüm bu yıkıcı satışların (bu ortada hepsi garip bir formda ayın sonunda gerçekleşti), bir yahut iki hafta içinde satın alındığını görürsünüz,” tabirlerini kullandı ve ekledi:

İki hafta içinde V formunda bir güzelleşme üzereydi. Bu birebir vakitte benim için, insanları korkutarak konumlarından uzaklaştırdıkları kurumsal satın alımların izleri. OTC (tezgâh üstü) masalarıyla birlikte insanların konumlarından çıkmalarını sağlıyorlar. Hatta insanların konumlarını tasfiye ediyorlar ve akabinde haftalar içinde düşük düzeylerden satın alıyorlar. Bu hareket, bilhassa likit olmayan saatlerde satar ve fiyatı düşürürseniz ve akabinde likit saatlerde küçük modüller halinde satın alırsanız tesirli olur. Temelde Ocak ayından beri gördüğüm şey bu, yani son beş aydır. Bu benim gözümde çok lakin çok bullish bir durum.

bitcoin btc 282

PlanB, Bitcoin’in tarihinden örnekler verdi

Yeni bir tweet’te PlanB, acımasız satışlardan sonra fiyatların süratle toparlandığı dört örneği takipçilerine sundu. Analist, “Her ayın sonunda, likit olmayan saatlerde yüklü ölçüler satmak, akabinde her ayın başında likit saatlerde küçük ölçülerde daima satın almak. Dört adet V formunda geri kazanım. Kurumsal satın alım mı?” sözlerini kullandı ve aşağıdaki Bitcoin grafiğini paylaştı.

E24LM4rWYA0FjAz

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın