Tarih Bile Verdiler! İşte Analistlerden Altın İçin Rekor Varsayımlar

Tarih Bile Verdiler! İşte Analistlerden Altın İçin Rekor Varsayımlar
Okunuyor Tarih Bile Verdiler! İşte Analistlerden Altın İçin Rekor Varsayımlar

flight to safety lifts gold prices to 11 month high whats

İklim değişikliğiyle ilgili artan tasalara benzeri biçimde, bir Avrupalı ​​yatırım şirketi yatırımcıları merkez bankası para siyaseti ve hükümet harcamalarının bir dönüm noktasına ulaştığı ve global iktisadın enflasyonda yeni bir on yılın tepesinde olduğu konusunda uyarıyor. Incrementum AG, Perşembe günü 15. yıllık “In Gold We Trust” raporunu yayınladı ve küresel pazarda önümüzdeki on yıl boyunca altın fiyatını yükseltmesi beklenen büyüyen enflasyon tehdidinin altını çizdi. Analistler, artık altın fiyatlarında Aralık ayında rekor düzeyler bekliyor.

Analistler: Altın için on yılın sonunda 8.900 ABD doları fiyatı beklenebilir

Fon yöneticileri Ronald-Peter Stoeferle ve Mark J. Valek, son araştırmalarında altın fiyatlarının önümüzdeki on yıl içinde fiyatını 5.000 dolara çıkarabileceği davetini yinelediler. Ancak fon yöneticileri, altın fiyatlarının on yıl içinde neredeyse iki katına çıkabileceği riskinin arttığını da eklediler. Analistler, “On yıl daha güçlü enflasyonla boğuşursa, on yılın sonunda 8.900 ABD doları fiyatı beklenebilir. Bu yıl şahit olduğumuz mali ekonomik iklim değişikliği ile enflasyon riski gözle görülür bir halde artıyor” dedi.

altin 3 1

Bu ortada, daha kısa vadede firma, 2021 sonunda altın fiyatlarının yeni rekor düzeylere çıkacağını öngörüyor. Opsiyon piyasası konumlandırmasına nazaran firma, altın’ın 52 haftanın en yüksek düzeyine çıkma ihtimalinin %45 olduğunu söyledi. Altın’ın Aralık ve 52 haftanın en düşük düzeyine düşme bahtı yalnızca %5. Ülkeler COVID-19 salgınıyla çaba etmeye devam ederken dünya belirsizlik içinde çalkalansa da Incrementum, bu yıl finansal piyasalar için en kıymetli faktörün, merkez bankalarının global ekonomiyi desteklemek için çok gevşek para siyasetleri sürdürmesi nedeniyle artan enflasyon tehdidi olduğunu söyledi. Incrementum AG bahse yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Nakdî iklim değişikliğinin bir yan tesiri, Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana piyasaları dolduran ve hem varlık fiyat düzeylerinde hem de tüketici fiyat düzeylerinde gözle görülür bir artışa neden olan neredeyse sınırsız likidite dalgasıdır. Yeni nakdî ortamın getirebileceği en dramatik sonuçlardan biri, tüketici fiyat enflasyonunun rönesansıdır. Bizim görüşümüze nazaran, şu anda bu enflasyonist gelişmenin yalnızca birinci evrelerindeyiz.

Analistler: Piyasalar için yaklaşan tehdit daha da büyüyecek

Enflasyon yükseliyor olsa da yatırım şirketi analistleri, global para arz suratı epey düşük kaldığı için öteki bir ayakkabının düşebileceği konusunda uyardı. Analistler, tüketiciler salgın sırasında biriktirdikleri parayı harcamaya başladıkça, yaklaşan tehdidin daha da büyüyeceğini söyledi. Analistler hususa yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Bu on yılın, enflasyonist bir on yıl olarak tarihe geçme mümkünlüğü değerli ölçüde arttı. Bilhassa de esasen kanıtlanmış olan enflasyonist dinamikler dolanımdaki paranın suratında kıymetli bir hızlanma olmadan ilerlemiş olduğundan… Önümüzdeki yıllar göz gerisi edilmemelidir.

altin 18

Stoeferle ve Valek yalnızca enflasyon tehdidinin arttığını görmekle kalmıyor, birebir vakitte gelişen teknolojinin ve Merkez Bankası Dijital Para Ünitelerinin (CBDC) kaçınılmaz gelişiminin finansal baskıya yeni bir katman ekleyeceğini belirttiler. Analistler mevzuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Bizim görüşümüze nazaran, CBDC’ler koyun kılığına girmiş bir kurt. Görünüşe nazaran dijital varlıklar etrafındaki heyecan, devlete ilişkin dijital para ünitelerini pazarlamak için büyük bir muvaffakiyet olarak kullanılıyor. Aslında, bunlar daha da derinlemesine uygulanmasını sağlayacak. Negatif faiz oranlarının yanı sıra isimsiz nakde karşı şimdi şahit olduğumuz en kapsamlı geri tepmeye müsaade veriyor.

Analistler: Hiçbir para ünitesi altın üzere kıt bir varlık tarafından desteklenmedi

Stoeferle ve Valek, merkez bankacılarının yükselen enflasyonist ortamda faiz oranlarını düşük tutmasının yanı sıra, getiri eğrisi denetimli para siyasetinde yeni bir evrim görüyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere analistler, hükümetlerin artan borçla başa çıkabilmesinin tek yolunun finansal baskı olduğunu açıkladılar. Analistler bahse yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Tarih kitaplarına bir göz atmak soruyu yanıtlayabilir. ABD, İkinci Dünya Savaşı’nı GSYİH’nın yaklaşık %120’si oranında borçla bitirirken, Birleşik Krallık’ta bu oran %250’ydi. 1970’lerin başında, borç/GSYİH oranı ABD’de yaklaşık %25’e ve İngiltere’de %50’nin altına düşmüştü. Bu nasıl başarıldı? Yanıt: finansal baskı ile yani devlet tahvillerinin getirisini enflasyon oranının değerli ölçüde altında sınırlayarak. Gerçek faiz oranlarının önümüzdeki on yıl boyunca negatif bölgede kalacağına inanıyoruz. Bu türlü bir piyasa ortamında, maddi varlıklar, bilhassa emtialar, hakikat daldaki seçilmiş pay senetleri ve alışılmış ki kıymetli metaller portföyün sağlam temelini oluşturmalıdır. Bu yıl ABD’nin altın standardından uzaklaşmasının 50. yıldönümünü temsil edecek. O vakitten beri hiçbir para ünitesi altın üzere kıt bir varlık tarafından desteklenmedi. Merkez bankaları rastgele bir kısıtlama olmaksızın para basabiliyor ve bu ayrıcalıktan giderek daha fazla yararlanıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın