Tam kapanma faturayı kabartacak!

Tam kapanma faturayı kabartacak!
Okunuyor Tam kapanma faturayı kabartacak!

XB71s8uj k2jEJ95CBPYuQ

Türkiye Elektrik İletim AŞ bilgilerinden derlenen bilgilere nazaran, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda alınan karar doğrultusunda 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da başlayan ve 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00’te sona eren tam kapanmada elektrik tüketim ölçüsü 13 milyon 914 bin 647 megavatsaate yükseldi.

Elektrik tüketiminin geçen yılın birebir periyodunda 12 milyon 401 bin 508 megavatsaat olduğunu dikkate alındığında, tüketim yüzde 12,2 artış gösterdi.

2019 yılının birebir devriyle kıyaslandığında ise kapanma devrinde tüketim, yüzde 22,7 yükseldi. Kelam konusu periyotta Türkiye’de 11 milyon 344 bin 308 megavatsaat elektrik tüketilmişti.

EN YÜKSEK TÜKETİM 29 NİSAN’DA

Tam kapanmada en yüksek günlük elektrik tüketimi 862 bin 385 megavatsaat ile 29 Nisan’da, en düşük tüketim ise 602 bin 282 megavatsaat ile 13 Mayıs’ta gerçekleşti.

Tam kapanma devrinde elektrik üretimi ise geçen yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 13,5 artış gösterdi. Geçen yıl 29 Nisan-17 Mayıs devrinde 12 milyon 337 bin 952 megavatsaat elektrik üretilirken, bu yıl bu sayı 13 milyon 998 bin 311 megavatsaat oldu.

ÇARPICI BOYUTTA ARTIŞ

Değerlendirmelerde bulunan Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği Genel Sekreteri Mustafa Özge Özden, tam kapanma periyotta elektrik tüketiminde görülen artışın dikkate kıymet olduğunu belirtti.

Özden, 2020 yılının birebir periyodunda tüketimin önemli ölçüde düşmesi nedeniyle bir baz tesirinden kelam edilebileceğini, fakat salgının tesirlerinin yaşanmadığı 2019 yılının birebir periyoduyla karşılaştırma yapıldığında da elektrik talebindeki artışın çarpıcı boyutta olduğunu tabir etti.

KISITLAMA ŞARTLARINA AHENGİN GÖSTERGESİ

2020 yılının tıpkı periyodunda kapanmanın daha hudutlu uygulandığını anımsatan Özden, şunları kaydetti:

“Bu periyotta toplam talepte önemli düşüşler oldu. Tüketici kümesi bazında ise bilhassa ticarethane ve sanayi kümelerinde tüketim düşüşü yaşanırken meskenlerde bir ölçü talep artışı yaşandı. 2021 yılının daha geniş kısıtlamalar içeren birebir devrinde ise tüketimde artış olması, toplumun ve iktisadın pandeminin getirdiği kısıtlama şartlarına giderek ahenk sağladığının göstergesi. Bilhassa 2021 yılındaki kapanma devrinde devlet dairelerinde esnek mesai uygulamasıyla birlikte hizmet dalında kısmi faaliyetin devam etmesi tüketim artışında tesirli oldu.”

Özden, tam kapanma periyoduna ait sektörel bazda tüketim bilgilerinin mayıs ayı sonunda EPİAŞ Şeffaflık Platformu’nda yayımlanacağına işaret ederek, “Bu bilgilerin tahlili ve geçmiş yılların tıpkı devirleriyle karşılaştırılması sonucunda tüketici davranış kalıplarındaki değişimlere dair değerli sonuçlara varılabilir. Tüketici kümesi bazında elektrik tüketimine ait çıktılar sayesinde emsal durumlarda elektrik paha zincirinin bütününe yönelik finansal ve operasyonel planlamalar için kıymetli dersler elde edilecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın