• Ana Sayfa
  • Genel
  • Susan Sarandon’dan ABD idaresine İsrail yansısı: Vergilerimiz ırkçılığı fonluyor

Susan Sarandon’dan ABD idaresine İsrail yansısı: Vergilerimiz ırkçılığı fonluyor

Susan Sarandon’dan ABD idaresine İsrail yansısı: Vergilerimiz ırkçılığı fonluyor
Okunuyor Susan Sarandon’dan ABD idaresine İsrail yansısı: Vergilerimiz ırkçılığı fonluyor

hT6LIjFwH0uImfpefoAg9g

ABD’li tanınmış isimler, toplumsal medya hesaplarından, İsrail’in Filistinlilere uyguladığı şiddeti ve ABD’nin İsrail’e yaptığı yardımlara reaksiyon göstermeye devam etti.

Amerikalı birçok tanınmış isim, İsrail ordusunun işgal altındaki Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi’ndeki Filistinlere karşı uyguladığı şiddet ve ırkçı davranışları eleştirerek ABD’nin İsrail’e yaptığı yıllık 3,8 milyar dolarlık yardımın da durdurulması gerektiğine vurgu yaptı.

Lorenzo’nun Yağı, Müşteri (The Client) üzere sinemalarıyla hatırlanan ödüllü sinema oyuncusu Susan Sarandon, Türk medyasında da yer alan, 10 yaşındaki Gazzeli Nadine Abdel-Taif’in bombalarla yıkılan binaların önünde gözyaşı döktüğü görüntüyü Twitter hesabından paylaşırken, Gazze’de İsrail akınlarında hayatını kaybeden çocuk ve bayan sivillerin sayılarını gösteren bir grafiğe de sayfasında yer verdi.

Sarandon’ın, İsrail’e ABD yardımlarını husus alan paylaşımında ise şu tabirler yer aldı:

“İsrail’e yılda 3,8 milyar dolar gönderiyoruz. Bu, günde 10 milyon dolar eder. Ve hala kendi ülkemizde fiyatsız yemek programını uygulayamazken vergilerimiz ırkçılığı fonluyor. İsrail ise fiyatsız sıhhat sistemine ve daha güzel bir ömür standardına sahip lakin biz hala yılda 3,8 milyon dolar göndermeye devam ediyoruz. Bu, kınamaya bedel.”

“BAŞIMA BİR ŞEY GELİRSE BENİ AFFEDİN”

İsrail’in ataklarını eleştiren bir öteki isim ise New York Times’ın en güzel satanlar listesinde yer alan ve ödüllü kitapları 30’dan fazla lisana çevrilen Amerikalı müellif Naomi Klein oldu.

ABD’li muharrir, İsrail askerlerinin Filistinli bayanları kelepçelediği ve Mescid-i Aksa’da ibadet eden insanların üzerine gözyaşı bombası attığı manzaralara ek olarak, İsrail savaş uçaklarının füzeleriyle Associated Press (AP) haber ajansı ve El-Cezire televizyonu ofislerinin de bulunduğu Cela binasının yıkılma anını gösteren fotoğrafı paylaştı.

Klein bu fotoğrafın altında, Filistinli muhabir Youmna al-Sayed’in, her gün işe giderken 4 çocuğuyla “Başıma bir şey gelirse beni affedin. Zira bu benim vazifem ve bu bildirisi dünyaya iletmek zorundayım.” diyerek vedalaştığını belirten sözlerin alıntılandığı bir röportajın linkini de paylaştı.

Şahsî sayfasında kendini gazeteci, müellif, sinema imalcisi ve aktivist olarak tanımlayan Klein, Twitter’da, “Şeyh Cerrah’ı kurtar” ve “Gazze akın altında” etiketleri ile yaptığı paylaşımda, “Konumunu ve ayrıcalığını riske at ve konuş. Toplumsal medyada olması gerekmiyor ancak iş yerinde ya da meskende, bir yerlerde olmalı. Mektup yaz, dilekçe imzala.” biçiminde sözlere yer verdi.

SNOWDEN DA REAKSİYON GÖSTERDİ

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) eski çalışanı Edward Snowden, Gazze ofislerinin bulunduğu binanın İsrail savaş uçaklarıyla vurulmasının akabinde AP tarafından yapılan açıklamadaki ayrıntıya atıfta bulunan bir paylaşımla, İsrail’e reaksiyon gösteren ünlülere dahil oldu.

Ki 0p3RpG0m5gYMOOIw5 w

Snowden, AP’nin de tıpkı doğrultudaki açıklamasının ekran fotoğrafını eklediği paylaşımında, “AP’nin açıklaması, İsrail ordusunun, binalarını havaya uçurmak için tez ettiği münasebete direkt meydan okuyor ve AP’nin Hamas’ın orada olduğuna ya da aktif olduğuna dair hiçbir belirti görmediğini belirtiyor.” sözlerini kullandı.

The Philadelphia Inquirer’in Yahudi kökenli muharriri Abraham Gutman da İsrail’i eleştiren birçok paylaşım yaparak, “Eğer antisemitizm konusunda kaygılıysanız, tahminen de Yahudi devleti ve halkı ismine Davud yıldızı taşıyan savaş uçaklarının bayanları ve çocukları öldüren bombalar atmasına kızmalısınız.” değerlendirmesinde bulundu.

Hamas’ın, yerleşim alanlarını “canlı kalkan” olarak kullandığı argümanına rağmen “İsrail’in en üst seviye askeri üssü Hakyria’nın, Tel Aviv’in merkezinde, sanat müzesi, iki alışveriş merkezi, bir lise ve sivillerin oturduğu meskenlerin çabucak karşısında olduğunu hatırlatmak isteriz.” diye yazan Gutrman, Telaviv’in göbeğinde bulunan Hakyrria’nın fotoğrafını paylaştı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın