SpaceX rakibi Rocket Lab’tan hayal kırıklığı

SpaceX rakibi Rocket Lab’tan hayal kırıklığı
Okunuyor SpaceX rakibi Rocket Lab’tan hayal kırıklığı

Bir devir SpaceX firmasının en büyük rakibi olarak görülen Rocket Lab bugün değerli bir bir fırlatma gerçekleştirdi. İki uyduyu yörüngeye taşıyan Elecktron roketi, başarılı bir formda fırlatıldı. Lakin fırlatma sonrasında hiç akla gelmeyen bir arıza meydana geldi.

Elektron roketleri yine kullanılabilir yapıda ve daha düşük maliyetlere sahip. Şirket bu nedenle SpaceX’in en büyük rakipleri ortasında.

Yine kullanılabilir Rocket Lab roketi kalktı fakat amacına ulaşamadı

Firma, uzay yarışının şirket rekabetine kaydığı günümüzde, yine kullanılabilir roket teknolojisiyle ön plana çıkıyor. Yeni Zelanda’da gerçekleşen fırlatmada Elektron roketi birinci başta başarılı bir halde ateşlendi.

Tekrar kullanılabilir roket, yarı yola geldiğinde birinci yükünü de başarılı bir biçimde bırakmayı başardı. Lakin Rocket Lab grubu YouTube üzerinden gerçekleşen canlı yayında bir anda roketi kaybetti.

Canlı yayında derin bir sessizliğe bürünen grup, bir mühlet sonra yayını kapatmak zorunda kaldı. Daha sonrasında ise Twitter üzerinden açıklama yapan Rocket Lab, Elektron roketinin motorunun beklenmeyen formda kapandığını açıkladı.

spacex rakibi rocket lab roketi firlatmasi hayal kirikligi 1

Rocket Lab takımı roketin motorlarının kapanması sonrası sessizliğe gömüldü

Yörüngeye ulaşmadan kapanan ve yere düşen roket iki uydu taşıyordu. Birinci belirlemelere nazaran roketin düştüğü alanda bir yaralanma ya da maddi hasar meydana gelmedi.

Rocket Lab grubu ise motor kapanmasının nedenini araştırmak için Elektron’un enkazını inceleyecek. SpaceX rakibi firma, daha düşük maliyetli roketleriyle uzay yarışında alternatif olan firma, Temmuz 2020’de de başarısız bir roket fırlatması yaptı.

Bu roket fırlatması ise Rocket Lab için büyük değer taşıyordu. Çünkü Yeni Zelanda kökenli firma bu yıl 20 yaşına girdi.  Rocket Lab, başarısız fırlatmalara karşın, kıymetli başarılı fırlatmalarda yaptı. SpaceX’in Flacon Heavy roketine nazaran hayli küçük olan roketler genel olarak uydu fırlatma misyonları için kullanılıyor.

Şirketin de emeli yine kullanılabilir roket teknolojisinin daha ulaşılabilir bir maliyete sunabilmek. Firma bilhassa uydu fırlatma maliyetlerini kısmak isteyen gelişmekte olan ülkeleri hedefliyor. Fakat hem SpaceX’in başarılı fırlatma oranları hem de Rus Soyuz roketlerinin başarısı Rocket Lab’ın en büyük meselelerinden biri.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın